שתף קטע נבחר

הרב שפירא לרבנים: אל תיבהלו, הצטרפו אלי

במכתב פתוח לרבנים, קורא הרב יצחק שפירא מיצהר, שפרסם סקירה הלכתית בנושא הרג גויים, שלא להיבהל מהממסד ולפרסם את עמדת התורה בסוגיית מוסר ומלחמה "כדי לחזק את רוח העם וחייליו"

ראש ישיבת עוד יוסף חי ביצהר, הרב יצחק שפירא, שנעצר ונחקר בשבוע שעבר בחשד להסתה, מגיב לראשונה בתקשורת וקורא לחבריו הרבנים להצטרף אליו ולהביע את עמדת ההלכה בנושא "מוסר המלחמה", כפי שלדבריו עשה בעצמו בספר שחיבר, "תורת המלך", שבו סקירה הלכתית בנושא הרג גויים. לדבריו, "אף שהממסד מתנכל למי שמפרסם דעת תורה בנושא, אסור לנו להיבהל".

 

במכתב גלוי שפרסם הרב שפירא בעיתון הדתי-ימני "בשבע", כתב: "הנני יוצא מנקודת הנחה שכולם מודים שמוסר המלחמה שמנחה את הממסד היום אינו תואם את מה שמנחה התורה". כדוגמה ציין את העמדתם לדין של חיילים וקצינים "על מלחמתם באויבי ישראל". 

 

הרב מיצהר פונה אל הרבנים שתלמידיהם משרתים בצה"ל ולוחמים באויב "בחירוף נפש", וקורא להם ללמד ולפרסם את דעתם כדי לתת לחיילים אלה "כוח של תורה". לדבריו, "לא יכול להיות שאנשים יסכנו את חייהם במלחמה באויבי ישראל ויעמדו על כך למשפט, ואנו נחשה".

  

הסכמות מהרב גינזבורג

על פי הרב שפירא, חיבורו השנוי במחלוקת עוסק בשאלה "כיצד צריך להתנהג על פי תורה בשעת מלחמה" ולא בהרג גויים סתם, וכראיה ציטט מהסכמה שהעניק לו הרב יצחק גינזבורג, נשיא הישיבה ביצהר ומרבני נוער הגבעות, ומופיעה בפתח הספר.

  

"סוגיות אלו נוגעות מאוד למצבנו היום בארץ ישראל, כאשר עלינו לכבוש אותה מיד אויבינו", כתב שם הרב גינזבורג. "על מנת לפעול כדבעי (כמו שצריך, ק.נ.) מתוך רוחה של תורה וכדי לחזק את רוח העם וחייליו, יש לברר בירור עמוק של תורה".

 

בשבוע שעבר הוציאו עשרות רבנים ואנשי ציבור בציונות דתית הודעת גינוי חריפה נגד מעצרו של הרב, שלטענתם רק "הביע דעה הלכתית", וגם נגד הדרך שבה הוא בוצע – לפנות בוקר ועל ידי עשרות שוטרים.

 

רב היישוב בית אל, שלמה אבינר, אמר הבוקר (ב') ל-ynet כי הספר "תורת המלך" הוא "יצירה הלכתית-אקדמית,

 יצירה לימודית" ולכן אין זה מוצדק לשלוח את מחברה לבית הסוהר. עם זאת הדגיש הרב אבינר כי הוא מתנגד לדעות המופיעות בספר, ואמר: "אני לא חושב שזה נכון לכתוב הלכות שונות של הריגת גוי, כמו ששבדי לא יכתוב ספר על הריגת נורבגי". הוא הוסיף כי "ברור שאסור להרוג סתם גויים וברור גם שבשעת מלחמה מותר לצה"ל להתגונן מול כל אחד שיורה – גם אם הוא אדם 'טוב'".

  

גם יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, המזוהה כאחד הכוחות המתונים בציונות הדתית, גינה את מעצר הרב שפירא ואמר כי הוא "נשמע נורא ואיום". לדבריו, "בלי קשר למידת הלגיטימיות ההלכתית של דעותיו, זה לא סביר והגיוני שרב בישראל יטופל כאחרון הפושעים. משום מה מתנהגים איתו בצורה שלא היו מעיזים להתנהג עם עובדי ציבור ואפילו עם פלסטינים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שפירא. "הממסד מתנכל"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים