שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

"המ"פ חטף ראשון, המג"ד בדק מה קרה ונפגע"

חייליו של סא"ל דב הררי העריצו אותו. "הוא תמיד השרה ביטחון על כולם", סיפר אחד מהם. סא"ל אילן דיקשטיין, שעמד לידו בשעה שהיה במתח והסתכל בדריכות דרך המשקפת, ניצל בנס

סא"ל אילן דיקשטיין, סגן מפקד החטיבה המזרחית 769, עמד אתמול (יום ג') בשעה 12:18 בצהריים במצפה עידן סמוך לקיבוץ משגב עם, ועקב בדריכות אחר מה שמכונה בצה"ל "פעולה הנדסית פשוטה" - עקירת עצים סמוך לגבול. לצדו עמדו שני קצינים נוספים, מפקד גדוד הנדסה של החטיבה, סא"ל דב הררי, ומפקד הפלוגה, סרן עזרא לקיה. "פתאום נשמע קול, מיד היה ברור שזה מגיע מהצד הלבנוני, ירי מדויק. המ"פ חטף ראשון, המג"ד התכופף לבדוק מה קרה וכדור פגע בו", סיפר קצין שראה את התמונה הקשה. "היתה היערכות לאפשרות שיקרה משהו חריג, אבל זה תפס אותנו בהפתעה".

 

הפעילות בגבול תוכננה במשך כמה ימים. מנוף אזרחי הוזמן לסיוע, יוניפי"ל קיבל הודעה מוקדמת, ובצבא סברו כי רק אירוע קיצוני ישבש את הפעילות. כמה שעות אחרי האירוע, רק כתם הדם שנותר על הגבעה עליה עמדו סא"ל דיקשטיין, סא"ל הררי והמ"פ לקיה נותר כעדות אילמת לתקרית החמורה ביותר שאירעה בגבול הצפון מאז מלחמת לבנון השנייה. במקום הסתובבו כמה מחיילי גדוד המילואים, הפנים שלהם אמרו הכל.

 

לקשר המג"ד, שמלווה אותו כבר כמה שנים, היה קשה להתקרב לכתם הדם. "הוא היה מפקד נערץ, אבל קודם כל בן אדם. שבועיים אנחנו כאן, תמיד השרה ביטחון על כולם", סיפר אחד החיילים. המג"ד הררי הכיר היטב את הגזרה. בעברו היה קצין המבצעים של תא"ל ארז גרשטיין, מפקד יחידת הקישור ללבנון שנהרג ממטען צד בפברואר 1999. "כמה דקות לפני הירי הוא עמד שם, דיבר עם הסמח"ט, הסתכל במשקפת, היה במתח, אבל כנראה לא שיער שהכדורים יכוונו בדיוק אליו. הוא דיבר איתנו על הצורך להיות כל הזמן דרוכים, חשדניים", סיפר החייל.

 

"המג"ד היה רוצה שנמשיך"

לשטח הגיע הרב הצבאי, הסתכל ובחן את הזירה, בדק אם ישנם ממצאים נוספים.

בקול שקט עדכן את פקודיו של סא"ל הררי על מועד ההלוויה. אחר כך דיברו ביניהם החיילים ובדקו מי יוכל לצאת מהגזרה כדי ללוות את המפקד בדרכו האחרונה. "אנחנו חייבים להמשיך", אמרו. "יש לנו כאן עוד שבועיים, נמשיך ונבצע את המשימות שיש לנו, ככה בטח היה מבקש המג"ד".

 

סא"ל דיקשטיין, לשעבר מפקד גדוד חרוב של חטיבת כפיר, איבד במהלך מבצע עופרת יצוקה מפקד פלוגה מאש חמאס. הפעם היה מרחק מטרים ספורים מהמג"ד שנורה על-ידי צלף ונפגע. "זה מקצוע מסוכן", אמר אחד הקצינים, "אבל נמשיך לעשות אותו, ניזהר, ונעשה אותו כי אנחנו מאמינים במשימה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סא"ל הררי. הכיר היטב את הגזרה
צילום: עידו ארז
חייל לבנוני מכוון נשק על הכוח הישראלי
צילום: AP
פינוי פצועים לבנונים
צילום: AP
חיילי יוניפי"ל מרימים ידיים
צילום: AP
מומלצים