שתף קטע נבחר

שנה למחאת שייח ג'ראח, אלף הפגינו: העם אפאטי

"גם עוד שנה נהיה פה אינשאללה", אמרה אחת ממובילות המאבק בהתיישבות היהודית בשכונה שבמזרח ירושלים. הפגנות נערכו גם בתל אביב, בנצרת, בחיפה ובמקומות נוספים

יותר מאלף בני אדם השתתפו אתמול (ו') בפעילויות לציון שנה לכניסת מתיישבים יהודים לשכונת שייח ג'ארח שבמזרח ירושלים - ולתחילת המחאה נגדם. בתל אביב צעדו מאות בשדרות רוטשילד, ואז יצאו באוטובוסים להפגנה המרכזית שנערכה בשכונה. אירועים דומים נערכו גם בערים אחרות בארץ, בהן גם חיפה ונצרת.

 

מדי שישי, כבר כמעט שנה, מפגינים פעילי שמאל יהודים וערבים בשכונה בדרישה להשבת שלוש משפחות פלסטיניות לבתיהן בשכונה. בצהריים הגיעו למקום כ-600 מפגינים, שנשאו שלטים עם הכיתוב: "הדמוקרטיה נעצרה בשייח ג'ראח".

 

"גם עוד שנה נהיה פה אינשאללה", אמרה ל-ynet שרה בנינגה, ממארגנות המחאה. היא סיפרה על ההישגים שרשמה קבוצת הצעירים שהחלה הפעילות, המכונה בפי רבים 'הגרעין של השמאל החדש'. בנינגה אמרה כי היא "חשה שביחס לשנה שעברה ישנה קפיצה גדולה במודעות לעוולות שנגרמות פה". לדבריה, יש צורך בעבודה הסברתית נוספת אך "ההרגשה היא של התחלה של משהו נפלא ואמיץ".


אתמול בשייח' ג'ראח: קפיצה גדולה במודעות? (צילום: גיל יוחנן)

 

הסופר דויד גרוסמן, שנוהג להגיע להפגנות בשכונה ונכח גם היום אמר ל-ynet: "הרבה יותר נעים לי פה מאשר בבית". לדבריו, הוא רואה בהתרחבות המאבק תופעה חיובית: "קיוויתי שזה מה שיקרה ואני מקווה שזו רק ההתחלה". עם זאת הוסיף הסופר כי אין היענות רבה בעם למאבק "העם, אם יש דבר כזה, אפאטי ומחפש תירוץ בשביל לא לעשות משהו". גרוסמן מתח ביקורת על חוסר האמונה של החברה הישראלית בשינוי ואמר כי "זה אפילו מעליב לראות כמה מעט אנחנו מסוגלים לעשות בשביל לעזור לעצמנו".


מפגינים למען שייח ג'ראח גם בתל אביב (צילום: עופר עמרם)

 

בצהריים צעדו מאות אנשי רוח, פוליטיקאים ואנשי תרבות מרחבת התיאטרון הלאומי, לאורך שדרות רוטשילד עד לרחוב אלנבי. בסיום האירוע בתל אביב המשיכו המפגינים באוטובוסים לאירוע המרכזי במזרח ירושלים. הפגנות דומות התקיימו בערים נוספות בארץ בהן חיפה ונצרת.

 

"מדובר במאבק גורלי ויותר ויותר מבינים זאת", אמר חבר הכנסת דב חנין (חד"ש). הוא "עקץ" את נציגי מפלגת העבודה שממאנים להגיע להפגנות ואמר: "כנראה שהם חושבים שאם הם יהיו דומים לימין הם יהיו פופולאריים יותר, אבל הם לא מבינים שאם יהיה כך, לא תהיה סיבה להעדיף אותם על פני הימין".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 06/08/2010 21:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היום בשייח ג'ראח
צילום: גיל יוחנן
מומלצים