שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בנק ישראל שוב מזהיר מהיווצרות "בועת" נדל"ן

  בפרוטוקול דיוני הריבית שלה הזהירה צמרת הבנק המרכזי מקצב עליית מחירי הדירות ש"ממשיך להיות מהיר מאוד". המפקח על הבנקים רוני חזקיהו דחה את בקשת ח"כ כרמל שאמה להחריג את זכאי משרד השיכון מההנחיות החדשות לבנקים להגבלת מתן המשכנתאות

  בנק ישראל חוזר ומזהיר מהיווצרות של בועת נדל"ן, אם תימשך מגמת העלייה במחירי הדירות; כך עולה מהפרוטוקול של דיוני הנהלת הבנק על ריבית אוגוסט שפורסם היום (ב').

   

  אזהרת הבנק המרכזי נובעת מ"קצב עליית מחירי הדירות שממשיך להיות מהיר מאוד", כלשון הפרוטוקול. הבנק מוסיף ומדגיש כי "המשך עליית המחירים בקצב זה גם בעתיד צפוי להרחיק אותם מהרמה התואמת את גורמי היסוד הכלכליים". משפט זה, במילים אחרות, משמעו "בועה" בענף הנדל"ן.

   

  בדיוני הריבית הוצגה תוצאה של משוואה לחיזוי מחירי הדיור על פי גורמים כגון מחירי הדירות, הריבית על המשכנתאות, שיעור האבטלה, היקף התחלות הבניה, היחס בין האוכלוסייה למלאי הדירות ושער המט"ח. ממשוואה זו עלה כי סעיף הדיור במדד המחירים לצרכן (הנמדד דרך שכר הדירה), שכבר עלה בשנה האחרונה ב-4.9%, צפוי לעלות בשנה הקרובה בשיעור גבוה ממה שהוערך לפני כן.

   

  עם זאת, הפרוטוקול מציין כי על פי סקר מחירי הדירות (שאינם נכללים במדד המחירים לצרכן) עלו מחירי הדירות באפריל ב-1.2% וב-12 החודשים האחרונים עד אפריל – הם עלו ב-21%. זאת, בין היתר, כתוצאה מהריבית הנמוכה ואיטיות התגובה של היצע הדירות לעליית מחירי הדירות. על כן, ולפי חישובי הבנק במשוואת החיזוי הנ"ל, צפויה בשנה הקרובה התמתנות בקצב עליית מחירי הדירות.

   

  כל זה בהנחה, המבוססת על בחינה עדכנית של סוגיית מחירי הדירות, ממנה עולה להערכת הבנק כי "רמת מחירי הדירות (נכון לעכשיו) איננה סוטה במידה ניכרת מהמחיר התואם את תנאי היסוד הכלכליים", כלומר ללא חריגה ממסגרת הנורמה. לא כן אם קצב עליית המחירים ימשיך להיות מהיר מאד ואז, כאמור, תיווצר סטייה ניכרת מהנורמה - "בועה" בלשון העם.

   

  פרוטוקול הבנק מציין במיוחד את השפעת היקף מתן המשכנתאות על עליית מחירי הדירות. במחצית הראשונה של השנה היה היקף זה גבוה ב-52% מסך כל המשכנתאות שניתנו בתקופה המקבילה ב-2009. אבל בחודשים מאי-יוני חלה ירידה במשכנתאות הלא צמודות שניתנו בריבית משתנה. ואולם, משקל המשכנתאות החדשות עדיין גבוה, ועומד על 50%.

   

  חיזוק לתמונת המצב הזאת נתן היום המפקח על הבנקים רוני חזקיהו כשדחה את בקשת ח"כ כרמל שאמה (ליכוד) לכך שבנק ישראל יוציא את זכאי משרד השיכון ממסגרת ההנחיות לבנקים להגבלת המשכנתאות. הנחיית חזקיהו היתה שלא לתת הלוואות לרכישת דיור בשיעור העולה על 60% משווי הנכס (במקום 70% עד לאחרונה), אלא אם הבנק יגדיל בהתאם את הרזרבה להפסדי אשראי שעלולים להיות מהמשכנתאות החדשות בגלל משבר כלשהו.

   

  חזקיהו אמר בתשובתו לשאמה כי זכאי משרד השיכון לא יהיו חריגים. עם זאת הוא ציין כי בנק ישראל אמנם שקל אפשרות ליישום מדורג של ההנחיות, אך נסוג מהרעיון "בגלל העלייה החריגה במחירי הדיור וסביבת הריבית הנמוכה שדוחפים את הציבור, לרבות אוכלוסיית הזכאים לרכוש דירות במחירים גבוהים תוך נטילת הלוואות גדולות ביחס להכנסות הרוכשים". הוא חושש כי עליית הריבית או ירידה בהכנסה הפנויה של הזכאים יפגעו ביכולת ההחזר של ההלוואות.

   

  "לכן מובן שריסון העליות במחירי הדיור הינו כורח השעה לטובת הציבור בכלל ולטובת ציבור הזוגות הצעירים וזכאי משרד השיכון בפרט", חותם המפקח על הבנקים את תשובתו לח"כ שאמה. "על רקע זה פרסמתי את ההנחיות כדי לעודד קבלת החלטות זהירה ומושכלת (ברכישת דירה) בכלים שברשות בנק ישראל שהם מוגבלים מעצם טבעם ואינם יכולים לתת מענה למכלול הבעיות בשוק הדיור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אביגיל עוזי
  רוני חזקיהו, המפקח על הבנקים
  צילום: אביגיל עוזי
  מומלצים