שתף קטע נבחר

הרב ליאור זומן לחקירה - ולא התייצב

הרבנים דב ליאור ויעקב יוסף זומנו לחקירה בחשד להסתה בעקבות הסכמות שנתנו לספר "תורת המלך" שדן בהלכות הריגת גוי. הרב ליאור לא התיייצב והרב יוסף זומן למחר - אך גם הוא לא מתכוון להגיע. הסבירו: "התורה לא עומדת לחקירה"

רבנים בכירים בימין בדרך לחקירה: שבוע לאחר שפורסמה ב-ynet החקירה בעניינם של הרבנים יעקב יוסף ודב ליאור, על ההסכמה שנתנו לספר "תורת המלך", של הרב יצחק שפירא מיצהר, זומנו השניים לחקירה בחשד להסתה. הרב דב ליאור זומן להיום אך לא התייצב במשטרה. הרב יוסף, בנו של הרב עובדיה, זומן למחר, אך גם הוא לא מתכוון להגיע.

 

בגילוי דעת, שהוציאו היום הרבנים ליאור ויוסף, השניים כתבו כי "התורה אינה עומדת לחקירה. הניסיון למנוע מרבני ישראל להביע את דעתם, דעת תורה, על ידי הפחדות ואיומים - הינו מעשה חמור והוא לא יצלח. שלטון שנוהג כך מצטרף לשלטונות הרשע שגזרו על לימוד התורה והרימו יד נגד תורת ישראל. לכן הננו מודיעים שאין בכוונתנו להגיע לחקירה, במיוחד לאחר שידידנו כבוד הרב יצחק גינצבורג הבהיר את עמדתנו לחוקרים בצורה ברורה".

 

על פי הרבנים, הספר "תורת המלך" מציג משנה סדורה כיצד לנהוג על פי התורה בזמן מלחמה ומהו מוסר המלחמה האמיתי על פי תורתנו הקדושה. בספר מבוארים הדברים הפשוטים ש"הבא להורגך השכם להורגו" ושניתן לפגוע במי שמהווה "מגן אנושי" לאויבנו בכדי לשמור על חיי האזרחים והחיילים שלנו". לדבריהם, "מוסר התורה והנהגתה גם בימי מלחמה צריכים להיות "הקוד המוסרי" של צה"ל כולו ושל כל מערכת משפט הרוצה לפעול על פי האמת - 'התורה הזו לא תהיה מוחלפת'. כל זכות קיומנו בארצנו אחרי 2000 שנות גלות הוא בזכות תורתנו הקדושה".

 

מקורבי הרב יוסף אמרו ל-ynet כי "הרדיפה נגד הרבנים על רקע הבעת דעות לטובת חיילי צה"ל לא תרתיע אותם מלהמשיך ולומר את האמת". יוסי דרמר, ראש לשכת הרב ליאור, אמר בתגובה כי "הרב לא ישתף פעולה עם הרדיפה הפוליטית. התורה הקדושה אינה עומדת לחקירה בכל עת, ובמיוחד בזמן מלחמה צריכים מוסר התורה והנהגתה להיות הקוד המוסרי של צה"ל וכל מערכת המשפט. הניסיון למנוע מהרבנים להביע את דעת התורה הינו חמור ולא יצלח".

 

גם ח"כ מיכאל בן ארי התייחס לזימון הרבנים לחקירה ומסר: "יש כאן חציית גבולות, רדיפה בסגנון קומוניסטי. איש לא מעז לחקור שייחים ואימים או אנשי פרופסורה מהשמאל שמנצלים את חופש הביטוי לתועלתם".

 

הודעת הפרקליטות

לאחר עיכובו לחקירה של הרב יצחק שפירא מיצהר, גילה המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, כי מתנהלת חקירה בחשד להסתה לגזענות ולאלימות נגד רבנים נוספים הקשורים לפרסום הספר "תורת המלך". ניצן הודיע על החקירה הצפויה לארגון י"ב בחשוון ו-11 ארגונים המאוגדים ב"ברית חושך לגרש"

, שביקשו כי יורה על חקירת העניין. "זה מכבר הוריתי למשטרה לפתוח בחקירה נגד מחברי הספר, הרב יצחק שפירא והרב יוסף אליצור, וכנגד ה'מסכימים', הרב יצחק גינזבורג, הרב דב ליאור והרב יעקב יוסף", כתב ניצן.

 

עוד הודיע המשנה לפרקליט המדינה כי הורה לחקור את הרב אליצור גם בגין מאמרו "הריגת חפים מפשע", שפורסם בעלון ישיבת "עוד יוסף חי" ובאתר האינטרנט שלה, בחשד לאותן עבירות. נגד הרב נחמיה גולדברג, גם הוא ממעניקי ההסכמה לספר, לא נפתחה חקירה מאחר שהודיע ברבים שהסיר את הסכמתו מהספר - ואף ביקר את תוכנו.

 

הרב יצחק שפירא כתב בחיבורו, בין השאר: "כאשר אנו ניגשים לגוי שעובר על שבע מצוות והורגים אותו מתוך אכפתיות מקיום שבע המצוות - אין שום איסור בדבר". לטענתו, "בכל מקום שבו נוכחותו של גוי מסכנת חיי ישראל מותר להורגו, גם אם מדובר בחסיד אומות העולם והוא לא אשם בכלל במצב שנוצר". לפני מספר ימים הוא הגיב על חקירתו במשטרה וקרא לחבריו הרבנים להצטרף אליו ולהביע את עמדת ההלכה בנושא "מוסר המלחמה". לדבריו, "אף שהממסד מתנכל למי שמפרסם דעת תורה בנושא, אסור לנו להיבהל". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
הרב דב ליאור
צילום: אילן מרסיאנו
הרב יעקב יוסף
צילום: שלומי כהן
מומלצים