שתף קטע נבחר

הכפר הבדואי נהרס בשלישית: 'מבחן לכוח הנפש'

בפעם השלישית בשבועיים האחרונים הגיעו אנשי מנהל מקרקעי ישראל בליווי כוחות משטרה לכפר הלא מוכר אל-עראקיב, והרסו אותו עד היסוד. "אם נצטרך - נהרוס גם ברמדאן", הבהירו במנהל, אך התושבים מתעקשים: "נבנה כל פעם מחדש"

רגע לפני תחילת חודש הרמדאן, הכפר הבדואי נהרס בפעם השלישית. מנהל מקרקעי ישראל הרס הבוקר (יום ג') כ-21 שלדי מבנים בכפר אל-עראקיב, שכבר נהרס עד היסוד פעמיים בשבועיים האחרונים. את אנשי המנהל איבטחו כוחות משטרה, בהם אנשי יס"מ, מג"ב ופרשים.

 

גם הפעם, כמו אחרי פעולות ההריסה הקודמות, החלו תושבי המקום בסיוע פעילי שמאל בבנייה כבר

כשהכוחות יצאו מהמקום.

 

"צריך לחשוב מי יקצור את כל השנאה הזו אחר כך", אמר חבר הכנסת טאלב א-סאנע, שהגיע למקום. "בגוש קטיף נתנו פיתרון לאנשים - כאן לא. היהודים עושים לבדואים דברים גרועים יותר ממה שעשו להם עמים אחרים בהיסטוריה".


"צריך לחשוב מי יקצור את השנאה הזו אחר כך" (צילום: רויטרס)

 

"איך אמשיך בלימודים?" 

מרים אבו מדיעם בת ה-20, סטודנטית להיסטוריה באוניברסיטה הפתוחה, מחתה: "אני לא יודעת איך אני אמשיך ללמוד. הם הרסו ואנחנו נבנה, כל שבוע מחדש". אביה, סלים, הבהיר כי יילחם עד להשגת פיתרון לתושבים: "אני מהמקום הזה לא יוצא".

 

"זה הופך להיות שגרתי", אמר אילן ג'אן ממנהל מקרקעי ישראל, "מבחן לכוחות הנפש שלהם. אנחנו עושים את העבודה שלנו, ובהמשך אף נפתח בתביעות נגד תושבי המקום בגין עלויות הפינוי".

 

אמציה תבואה, מנהל אגף פיקוח במנהל, ציין כי "מדובר בשטח מדינה, מקום המיועד למרעה לבדואים. אם נצטרך להרוס ברמדאן - נהרוס גם ברמדאן, אך אנחנו משתדלים לגלות רגישות. שבט אל-טורי ממשיך להתעקש להיות במקום, אבל אנחנו לא נוותר להם".

 

באירוע נעצר פעיל השמאל, פרופסור גדי אלגזי מאוניברסיטת תל-אביב, לאחר שסירב לדרישת המשטרה להתחייב שלא ישוב עוד לסביבות הכפר. בהמשך היום, תבקש המשטרה בבית משפט לשחררו בתנאים מגבילים. אתמול, במהלך הפגנת מחאה בצומת להבים נגד ההריסות, נעצרו שלושה מפגינים בחשד שתקפו שוטרים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משקמים את הכפר, הבוקר
צילום: הרצל יוסף
שוב לא נותר דבר. ההריסות
צילום: הרצל יוסף
מומלצים