שתף קטע נבחר

זריקת מרץ: המדינה תערוב ליצרני חשמל פרטיים

ועדת הכספים אישרה: המדינה תתן ערבות של עד 7 מיליארד שקל כדי לסייע ליצרני חשמל פרטיים להקים תחנות כוח. כמו כן התקבל התנאי של האוצר, שהסדר הערבות לא יחול על החברה לישראל, שזכתה כבר במכרז להקמת תחנת כוח

ועדת הכספים אישרה היום (ג') פה אחד מתן ערבות מדינה עד לשבעה מיליארד שקל כדי לסייע ליצרני חשמל פרטיים להקים תחנות כוח, שישתלבו במשק החשמל. הערבות נועדה לסייע בגיוס המימון הבנקאי ולתת גיבוי שיבטיח את תשלומי חברת החשמל לבעלי התחנות עבור החשמל שהיא תרכוש מהם.

 

 

חברת החשמל תהיה במבנה הזה במעמד של "מנהל המערכת" המשמשת כמוליך ארצי יחיד של החשמל לצרכנים. הערבות תינתן רק ליזמים שיקימו תחנת כוח בהספק של למעלה מ-100 מגה-ואט או תחנה בהספק של למעלה מ-20 מגה ואט באמצעות של אנרגיה מתחדשת.

 

הערבות תינתן ליזם שיסגור את ההסדרים הכספיים הקשורים בהקמת התחנה עד ה-31 לדצמבר 2011. תוקף הערבות יהיה עד 2035. הוועדה נתנה לחשב הכללי באוצר אופציה להאריך את המועד האחרון לקבלת הערבות או להגדיל את מסגרת הערבות בהתאם לנסיבות ובאישור הוועדה.

 

כמו כן הוועדה קיבלה גם את התנאי של האוצר שהסדר הערבות לא יחול על חברת opc - רותם, השייכת לחברה לישראל. חברה זו זכתה במכרז של המדינה שנערך בעבר להקמה והפעלה של תחנות כוח והיא היחידה שכבר מחזיקה ברישיון לייצור חשמל.

 

החברה טענה בשעתה כי היא איננה זקוקה לערבות, אולם פרקליט החברה, עורך דין משה שחל, טען בישיבות קודמות של הוועדה כי התנאי של האוצר יוצר אפליה ויקשה על החברה לסגור את ההסדרים הפיננסים כדי שתוכל להשתלב בשוק. שחל טען כי הבנקים יעדיפו לתת את הערבות ליזמים שיהנו מערבות המדינה והודיע שהוא ישקול עתירה לבג"ץ אם יופלה לרעה.

 

מול חברה זו מתחרות כעת שתי קבוצות של משקיעים: "דליה" ו"אלדורד".

 

הוועדה דחתה את ההצבעה להיום כדי לקבל לבקשתה הבהרות מהיועץ המשפט לגבי השאלה המשפטית-חוקתית שהעלה עורך דין שחל. המשנה ליועץ המשפטי אמר כי להלכה אין מניעה משפטית לאפשר את מתן הערבות גם לחברה ששחל מייצג. עם זאת למעשה זכותו של החשב הכללי לקבוע סדרי עדיפות למתן הערבות ואין פסול בכך שהוא יעדיף לאשר אותה למי שצריך את הערבות.

 

כל חברי הוועדה תמכו במתן הערבות. חבר הכנסת חיים אורון (מרצ) הציע לחשב הכללי לתת את הערבות למשקיעים המוסדיים כדי לעודד אותם להשקיע במשק החשמל בכספי הפנסיה של הציבור. זאת כדי לחסוך את העסקה הסיבובית שהיזמים יבקשו לממן את השקעותיהם בתחנות באמצעות אשראי של המוסדיים.

 

החשב הכללי, שוקי אורן, אמר כי הוא לא בטוח שהיזמים ינצלו את כספי הערבות אבל גם לא מבטיח שהערבות תציל את משק החשמל. בעיניו הערבות לפחות מסלקת את הערפל סביב יכולת היזמים להקים את תחנות הכוח הפרטיות. ההשקעות הנדרשות בתחום זה הן בהיקף של כ-80 מיליארד שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הערבות תציל את משק החשמל?
צילום: שאדי מטר
מומלצים