שתף קטע נבחר

טוסקנה של היהודים: מסע אל חבל פיימונטה

חבל הארץ היפהפה באיטליה אמנם פחות מתויר מטוסקנה, אך יש בו המון מה לראות - וגם נקודה יהודית: בתי כנסת עתיקים ומשומרים. פורסם במוסף "מסלול" של "ידיעות אחרונות"

הרי האלפים הלבנים מצד אחד - עמקים, ארמונות ומבצרים מימי הביניים מצד שני. זה הנוף המובטח למבקרים בפיימונטה, החבל הצפון מערבי של איטליה, שנושק לצרפת ולשווייץ. אז למה הוא פחות מוכר ממחוזות אחרים בארץ המגף? המקומיים מעידים על עצמם שאילו היו קצת יותר פתוחים וחביבים, כמו בני טוסקנה למשל, התיירות העולמית הייתה זורמת דווקא לכאן.


הסבר פניך לתייר? "כן, אם רק היינו חביבים כמו בטוסקנה" (צילום: MCT)

 

חלק גדול מהמבקרים שכן מגיעים הם גולשי סקי שסיימו את ההרפתקה הספורטיבית שלהם ומחפשים מקום לנוח ולהתרגע. ויש על מה לדבר: השוקולד, היין והמטבח - כולם נחשבים לאוצרות של פיימונטה. אפשר להתחיל, למשל, במרכז העיר טורינו. בתי הקפה המסורתיים יעשו את העבודה.

 

"דרך היין המלכותית" היא דרך של יקבים ושל ארמונות ששימשו את בית ממלכת סבויה. אורכה 600 ק"מ, והיא נעה בארבעה אזורים מרכזיים: קנאבזה, קולינה טורינזה, פינרולזה, וואל סוזה. זהו מעגל שחושף 11 כרמים אופייניים למחוז, שבהם מייצרים יינות. אתם מוזמנים לטעום. כדאי פשוט לתת לרגליים להוביל. מי שזקוק בכל זאת להמלצה, ראוי שיזרום אל ‭,AGRIVITICOLA LA CAMPORE AZIENDA‬ שם יכינו בני הזוג רוברטו ופרנקה שולחן טעימות מפואר.פרטים נוספים - באתר.‬


גנים וארמונות במתחם המעונות של בית סבויה (צילום: AP)

 

יריד עתיקות ויין בפיאצה המרכזית

אבל אם נניח לרגע ששבענו ורווינו יין, מותר לנו להרשות לעצמנו להעמיק רובד אחד לתוך השלווה של פיימונטה, אל הצדדים הדתיים והיהודיים שלה. רק 30 קילומטר מפרידים בין טורינו, בירת מחוז פיימונטה, לעיירה קארמניולה‭.‬ בבוקר יום ראשון, כשיריד עתיקות מתקיים בפיאצה המרכזית בעיירה, נראה שזה הדבר המעניין ביותר באזור. עובדי מלאכה מציגים, בסמוך לבתי הקפה המלאים, שולחנות, כיסאות וארגזים בגדלים שונים. כמו במקומות רבים אחרים באירופה לא קשה להבחין בריבוי המהגרים, רובם מארצות מוסלמיות.


היין - אוצר טבע לאומי. מצחצחים חביות ביקב מקומי (צילום: MCT)

 

היהודי מטורינו עם המפתח הקסום

"בוא ואגלה לך הפתעה‭,"‬ מציעה ברברה, חברה מקומית, שמתעקשת להוכיח שחבל פיימונטה הוא היפה והמיוחד ביותר באיטליה. יצאנו מכיכר העיר לרחוב צדדי ומשם לסמטה שלכל אורכה קיר לבן וקר. נעמדנו לבדנו בוויה ברטיני 8 בשקט מוחלט. איש לא עבר במקום. "תכף יגיע הנה מטורינו אדוארדו סגרי. יש לו את המפתחות לבית הכנסת שנמצא פה בפנים‭,"‬ ציינה. כאן יש בית כנסת? שאלתי, מביט לצדדים בניסיון למצוא סימנים מזהים. התפלאתי מה גורם לאב משפחה צעיר לעזוב בסוף שבוע את בתו התינוקת כדי לפתוח בית כנסת עתיק שאינו פעיל, אך אדוארדו לא איכזב. הבית מהמאה ה‭18-‬ החל לגרות את סקרנותי. "שמי אדוארדו נתן סגרי‭,"‬ הסביר ומיהר לשים כיפה על ראשו. "אתה עומד להיכנס לבית כנסת שחוקרים רבים ברחבי העולם הגדירו אותו כאחד מהיפים בעולם‭."‬

 

אולם הכניסה בקומת הקרקע שמור כיום למוזיאון שמעניק למבקרים רקע על המקום. מדרגות צרות ומתעגלות מובילות לקומה העליונה, שם נגלה מחזה עוצר נשימה: ארון קודש, תיבת התפילה וריהוט שנשמר במלואו בסגנון הברוק. החדר לא גדול והחלונות מכניסים רק מעט אור פנימה, אבל מבליטים שילוב נדיר בין רוחניות יהודית ואמנות מדהימה שמותיר אותך פעור פה. "על התיבה הזאת עמד סבי כשעלה לתורה בשעה שנכנס לעול מצוות.השנה הייתה ‭,"1898‬ הפתיע סגרי, סגן נשיא קהילת יהודי טורינו. ומה היה שמו של סבך? שאלתי. "אדוארדו נתן סגרי‭,"‬ השיב, והסביר בכך את הקשר האישי שלו למקום ומדוע טרח להגיע לכאן בזמנו החופשי.

 

מאות שנים של היסטוריה מפוארת

לא פחות מ‭16-‬ בתי כנסת, מרביתם קטנים מאוד, פזורים ברחבי חבל פיימונטה. לרוב מדובר בבתי כנסת נסתרים שאפילו הסביבה המקומית אינה מודעת לקיומם. בניגוד לאפיפיורים שאילצו את היהודים באזור רומא להתכנס יחדיו בגטו אחד, הוקמו בחבל פיימונטה גטאות קטנים בכל עיירה שבה חיו יהודים, אף כי מספרם לא עלה על עשרות או מאות. בתי הכנסת חויבו להימצא הרחק מהכנסיות שבהן התפללו הנוצרים, ללא גישה ישירה מהרחוב וללא סמלים חיצוניים. את תוצאות המדיניות הזאת ניתן לראות גם היום. מרבית הקהילות הללו נכחדו, וכיום לא חיים בעיירות האלה יהודים כלל. רוח האמנציפציה שהעניק המלך קרלו אלברטו ליהודים בפיימונטה ב‭1848-‬ הובילה לכך שמרביתם בחרו לצאת ללמוד ולרכוש מקצועות בערים הגדולות, וכך יצאו מהגטאות ועזבו את העיירות הקטנות. השואה חיסלה את הנוכחות היהודית בעיירות הקטנות בפיימונטה כמעט לחלוטין. לכן קשה למצוא את בתי הכנסת הללו ללא עזרה או מדריך מקומי. לרוב יש צורך בתיאום מראש כדי לוודא שהמקום פתוח ושניתן לבקר בו. לא מדובר באתרים תיירותיים שאליהם זורם המון, אבל בתי הכנסת של פיימונטה הם עדות יוצאת דופן לאמונה, אמנות והרמוניה יהודית שהשתלבו יחדיו.


ה"מולה אנטונליאנה" בטורינו, שנבנה במקור כבית כנסת (צילום: AP)

 

בקארמניולה קיימת עדות לנוכחות יהודית כבר במאה ה‭,15-‬ אך גם 300 שנה מאוחר יותר מספר היהודים הסתכם ב‭200-‬ בלבד. האמנים שבנו את ארון הקודש לא היו בהכרח יהודים, אלא בעלי מלאכה שבנו את בית הכנסת על פי הוראות של הקהילה המקומית. התיבה מ‭,1766-‬ עשירה בפיתוחי עץ וזהב, נשמרה היטב. לוח שנה עברי משנת 1878 נמצא גם הוא במקום. מתברר כי בתקופת השואה הסתירו המקומיים את

בית הכנסת בטענה שמדובר באורוות סוסים. במשך עשרות שנים נותר המקום זנוח. בעיות קודמות אילצו את קהילת יהודי טורינו להתעסק בדברים אחרים קודם שהתפנו לשיפוץ ולשחזור של בתי הכנסת באזור. רק בשנתיים האחרונות הושלמה המלאכה.

 

רק שמונה יהודים נותרו

מקארמניולה נסענו 35 ק"מ דרום מערבה, לעיירה סלוצו, שם נרשמה נוכחות יהודית החל מ‭.1484-‬ כיום חי כאן יהודי אחד בלבד, בפה סגרי. דרך גרם מדרגות צר הממוקם בחצר פנימית עולים לקומה הראשונה. משפחת מהגרים ממרוקו מכינה תבשילים לקראת ארוחת הצהריים ובקומה מעליהם מוסתר בית הכנסת. ציורי קיר ענקיים מפארים את התקרה, על הקיר הצדדי שיר הלל למלך קרלו אלברטו שהעניק זכויות אזרחיות ליהודים ב‭29 .1848-‬ מתוך 38 היהודים שחיו במקום ערב מלחמת העולם השנייה נשלחו למחנות ההשמדה ומעולם לא שבו.

 

כל בית כנסת ייחודי ויש לו היסטוריה מרשימה, אולם כדי להכיר את היהלום שבכתר יש להרחיק 100 ק"מ מזרחית מטורינו ולהגיע לקזאלה מונפראטו, שם נהנו היהודים לאורך השנים מתנאים נוחים ומספרם הגיע ל‭850-‬ במחצית המאה ה‭.19-‬ בית הכנסת שמוגדר כאתר לאומי נחנך ב‭1595-‬ והוא ללא ספק היפה והמרשים ביותר מבין בתי הכנסת באזור. לאורך השנים עבר בית הכנסת כמה שינויים, אך הקירות המוזהבים ועליהם כתובות בעברית ופסוקים מספר תהילים עדיין מפארים את המקום הקדוש. בסמוך לבית הכנסת יש מוזיאון ובו עדות לחיי הקהילה. בין היתר מוצג במקום ספר תורה מהמאה ה‭14-‬ שהובא מספרד. קלאודיה דה בנדטי, שמשפחתה במקור מקזאלה מונפראטו, שוקדת להחזיר את בית הכנסת לחיים פעילים. מתברר כי רק שמונה יהודים עדיין חיים במקום, אבל לעיירות מסביב הגיעו מטעמי עבודה כמה משפחות ישראליות, ויחדיו הם מציינים במקום חגים ושמחות.

 

 

תיאומים

  • כדי לבקר בבתי הכנסת באזור טורינו יש צורך ליצור קשר עם קהילת יהודי טורינו: ‭39-011-658585‬ או באתר
  • בית הכנסת בקזאלה מונפראטו: ‭39-014271807‬ או באתר.
  • פרטים על אתרי תיירות בטורינו והסביבה - באתר.
  • הערים והעיירות שבהן נמצאים בתי הכנסת של חבל פיימונטה: ‭Asti, Biella, Carmagnola,‬ ‭Casale Monferrato, Cherasco‬,‭Vercelli, Alessandria, Ivre, Torino Cuneo, Mondovi, Saluzzo

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כרמים פרושים במורדות העמק
צילום: MCT
מומלצים