שתף קטע נבחר

מכה לשב"כ: חיים פרלמן ישוחרר למעצר בית

החשוד ברצח ערבים ישוחרר למעצר בית אחרי קרוב לחודש במעצר, למרות טענת המשטרה כי זוהה במסדר זיהוי. השופט מתח ביקורת על המשטרה, אך הסכים להוציא צו עיכוב ביצוע עד לדיון בערעור. קרן פרלמן לנציגי המשטרה: "מי שמשון ומי יובב?"

מכה קשה למשטרה ולשב"כ. אחרי קרוב לחודש מאחורי הסורגים, "המחבל היהודי" משתחרר ממעצר, על רקע ביקורת קשה של בית המשפט: שופט בית משפט השלום בפתח תקווה, נחום שטרנליכט, הורה בצהריים (יום ד') לשחרר למעצר בית את חיים פרלמן, החשוד ברצח ערבים ובניסיון לרצוח שבעה נוספים, ומתח ביקורת על מסדר הזיהוי שערכה המשטרה. ynet העביר שידור חי מבית המשפט.  

 

השופט שטרנליכט קבע כי פרלמן ישוחרר למעצר בית בבית הוריו בתקוע, למרות שהמשטרה והשב"כ ביקשו להאריך את מעצרו ביממה וטענו שאחד מקורבנות ניסיון הרצח זיהה אותו במסדר זיהוי. עם זאת, השופט נענה לבקשת המשטרה לעכב את שחרורו של פרלמן עד לדיון בבית המשפט המחוזי בערעור על ההחלטה, אך הדגיש כי "קשה להבין את התעקשות המשטרה בעניין מסוכנות החשוד". 


הרעיה, קרן פרלמן. קראה לשופט "מלאך" (צילום: עידו ארז) 

 

השופט שטרנליכט מתח ביקורת על המשטרה ואמר כי "מסדר הזיהוי בעל ערך ראייתי רעוע בשל פרסומי תמונותיו בחוצות העיר ובכותרות העיתונים, ואין בו זיהוי ודאי". הוא ציין כי יש חשוד נוסף בעבירות חמורות לא פחות שהולך חופשי ולא נעצר, "ויש בכך אפליה נגד פרלמן". לדבריו, גורמים שונים נחקרו פעמים רבות, אך עדיין לא הצטברו ראיות חותכות נגד החשוד.

 

אשתו של פרלמן, קרן, בירכה על ההחלטה ואמרה: "זה חודש הרחמים והסליחות". היא עקצה את נציגי המשטרה וקראה לעברם: "החלטתם מי מביניכם טום ומי ג'רי או מי שמשון ומי יובב?". היא כינתה את את השופט "מלאך", אמרה שעל נציג המשטרה לבקש סליחה והציגה סטיקר שעליו נכתב "גם אני חבר של חיים פרלמן, תעצרו אותי!". 

 

"משקל מסדר הזיהוי אפסי"  

פרקליטו של פרלמן, עו"ד עדי קידר, אמר ל-ynet כי למסדר הזיהוי יש "משקל אפסי" בלבד. לדבריו, הוא סירב לקחת חלק במסדר בגלל הזמן הרב שעבר מאז העבירות המיוחסות למרשו ובגלל שתמונותיו פורסמו בחודש האחרון בכל כלי התקשורת. הוא טען כי חוקרי השב"כ תקפו את פרלמן פיזית וקיללו והשפילו אותו. "אני מקווה שהאנשים הללו יורחקו מחדרי חקירות", אמר.


פרקליטו של פרלמן, עו"ד עדי קידר (צילום: עידו ארז)

 

פעיל הימין איתמר בן-גביר הביע אכזבה מההחלטה לשחרר את פרלמן לחלופת מעצר. "צריך לשחרר אותו באופן כללי בלי שום תנאי", אמר ל-ynet, "הטענה שלנו היא שאם אין ראיות, צריך לשחרר אותו לגמרי".

 

המשטרה הגישה דו"ח סודי

חיים פרלמן שוהה כמעט חודש מאחורי הסורגים. בינתיים מתקשים בשב"כ ובמשטרה לבסס את החשדות נגדו, בשל קשיים ראייתיים. הבקשה למעצר נוסף הוגשה לבית המשפט באישור היועץ המשפטי לממשלה. המשטרה הגישה לשופט דו"ח חקירה שהוגדר "סודי ועדכני".

 

השופט שטרנליכט אילץ את המשטרה, על אף חוסר רצונה, להשיב אם בוצעו מסדרי זיהוי. נציג

המשטרה, פקד אילן גרנות, השיב כי אתמול בוצע מסדר זיהוי בתמונות, "ואחד מקורבנות ניסיון הרצח זיהה את פרלמן".

 

פרלמן, פעיל ימין וחבר תנועת כ"ך, נעצר על-ידי השב"כ והיחידה המרכזית במשטרת ירושלים בחשד שהוא "הדוקר הסדרתי" שרצח בשנות התשעים ערבים וניסה לרצוח שבעה נוספים. במסגרת החקירה נעצרו שלושה חשודים נוספים, ששוחררו בינתיים.

 

מעצרו של פרלמן הוארך שוב ושוב, אולם השבוע קבע השופט שטרנליכט, כי אינו מוצא ראיות משמעותיות ורציניות שיש בהן כדי להביא להרשעתו של פרלמן. לדברי השופט, הסיכויים שהשב"כ והמשטרה יצליחו להביא להרשעת פרלמן - החשוד גם בהחזקת אמצעי לחימה - נראים נמוכים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרן פרלמן, היום בבית המשפט
צילום: עידו ארז
חיים פרלמן. מעצר בית בתקוע
צילום: גיל יוחנן
שמשון ויובב? נציגי המשטרה
צילום: עידו ארז
השופט נחום שטרנליכט
מומלצים