שתף קטע נבחר

נעמי חזן על הקמפיין נגד האקדמיה: סכנה לישראל

באוניברסיטת בן גוריון לא מתרגשים מהאיום של תנועת הימין, שאיימה להבריח תורמים וסטודנטים. "זה אולטימטום קיצוני והזוי", אמר יו"ר הוועד המנהל, יאיר גרין. שר החינוך מסר כי הוא "שולל כל מהלך שעלול לפגוע בתרומות או בהתנייתן"

אולמיטמטום קיצוני ומסוכן. כך מגיבים היום במערכת האקדמית ל"מכתב האיומים" ששיגרה תנועת הימין "אם תרצו" לאוניברסיטת בן-גוריון. במכתב ששיגרה התנועה לנשיאת האוניבריסטה, פרופ' רבקה כרמי, הזהירו אנשיה כי יבריחו תורמים וסטודנטים מהמוסד אם לא יצורפו לסגל האקדמי אנשי ימין ותכני הלימוד יישתנו.

 

נשיאת "הקרן החדשה לישראל", פרופ' נעמי חזן, אמרה ל-ynet כי "אותם איומים אינם חדשים ומהווים רק חלק מתהליך מדאיג מאוד של דה-דמוקרטיזציה של ישראל, בניצוחם של ארגוני ימין קיצוניים".

 

חזן, שכבר ספגה בעבר האשמות קשות מאנשי "אם תרצו" במסגרת קמפיין מתוקשר על מעורבותה, לכאורה, בדו"ח גולדסטון, אמרה ל-ynet כי אותם ארגונים "מנסים לחבל בכל חלקה טובה בישראל. מדובר כאן בסכנה קשה באופן שקשה לתארו,

לא מדובר כאן רק ב'אם תרצו' אלא בגורמים נוספים, כמו 'המכון לאסטרטגיה ציונית' ועוד".

 

באוניברסיטה בבאר שבע לא מתרגשים. "אני מכיר את רוב התורמים", אומר יו"ר הוועד המנהל של האוניברסיטה, עו"ד יאיר גרין, "המכתב הזה הוא ניסיון נואש שלא יצליח לפגוע באוניברסיטה, שהיא התגלמות המפעל הציוני על-פי חזונו של בן-גוריון". לדבריו, "רוב התורמים מכירים את דעותיהם של חברי הסגל ומאמינים בדרכה של האוניברסיטה, למרות המכתב".

 

גרין הבהיר כי אין להנהלת אוניברסיטת בן-גוריון כל כוונה לפעול בהתאם לאיומיהם של אנשי "אם תרצו". לדבריו, "ממתי מוסד אקדמי נכנע לאולטימטום קיצוני והזוי של תנועה כזאת? המכתב שלהם גרם רק לכותרות ולנזק. חלק גדול מהתרומות שלנו מגיעות מארצות-הברית, מאנשים שחלקם מחזיקים בדעות שלא עולות בקנה אחד עם חברי הסגל. זה לה מונע מהם לתרום".


אוניברסיטת בן-גוריון. "אולטימטום קיצוני והזוי" (צילום: יעקב סער, לע"מ) 

 

למרות הכותרות והרעש שהצליח המכתב של התנועה לעשות, נראה כי אנשי התנועה לא זוכים לתמיכה אפילו בקרב המחנה שעליו הם נמנים. שר החינוך, גדעון סער, מסר בתגובה מטעמו כי "ללא קשר לטענות הנוגעות לפלורליזם באקדמיה הישראלית ולסוגיות נוספות, שולל שר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה, גדעון סער, כל מהלך שעלול לפגוע בתרומות לאוניברסיטאות בישראל או להתנייתן".

 

הנשיא לשעבר: "ברור שזה ישפיע"

השר אבישי ברוורמן, ששימש בעבר נשיא אוניברסיטת בן-גוריון בעצמו, דחה מכל וכל את דרישת "אם תרצו" ומסר כי "אין מפעל ציוני יותר בישראל מאשר אותה אוניברסיטה. אותה דרישה משקפת חוסר הבנה מוחלט של העקרונות שעליהן מבוססת האקדמיה".

 

באשר לדו"ח שפרסמו אנשי "אם תרצו", שלפיו מעורבים 9 מתוך 11 אנשי הסגל האקדמי במחלקה לפוליטיקה וממשל בפעילות פוליטית המציגה עמדות של ה"שמאל הקיצוני", ביקש ברוורמן להדגיש כי חברי הסגל אינם מועסקים על בסיס דעה פוליטית.

 

"היה מרצה אחד, ובסך הכל כשלושה או ארבעה בכל רחבי הארץ שהשתמש בתפקידם כדי לקרוא לחרם על ישראל. זו חציית גבול ואכן צריך לנקוט סנקציות חמורות בתוך המוסד האקדמי. עשבים שוטים כאלו יש כל הזמן, אבל האקדמיה בנויה על החופש להביע דעה", אמר השר.

 

ברוורמן הביע חשש כי הקמפיין שמובילים אנשי תנועת הימין יפגע בתדמית האוניברסיטה ובתרומות המועברות אליה. "ברור שזה משפיע. פתאום התורמים יקראו את הדברים האלה ויחשבו שאולי המוסד הזה פועל באמת נגד הציונות. פנו אליי כבר תורמים ששאלו אותי לפשר הדבר הזה, מה שכתוב כאן מקבל כותרות גם בארצות-הברית".

 

גם בועד ראשי האוניברסיטאות דחו את האיומים ומסרו כי "אף אוניברסיטה בישראל אינה צריכה להוכיח את אהבת המולדת של הסגל שלה, ובוודאי שלא לגוף פוליטי, שמנסה להציג מסמך מגמתי ומניפולטיבי כ'מחקר', כדי לעשות לעצמו יחסי ציבור".

  

ההאשמה: 9 מבין 11 אנשי סגל "שמאלניים קיצוניים"

אנשי "אם תרצו" טוענים כי ניכר שיש באוניברסיטת בן-גוריון יותר אנשי שמאל בסגל מאשר אנשי ימין. לדבריהם, אדישותה של הנשיאה, פרופ' רבקה כרמי, איפשרה "לדיקטטורה אקדמית להשתלט על החופש האקדמי, ולצמצם באופן ניכר את הפלורליזם המחשבתי".

 

יו"ר התנועה רונן שובל, וראש אגף מדיניות והסברה, ארז תדמור, החתומים על המכתב, הוסיפו נתונים מדו"ח שפרסמו, שמצא "הטיה פוסט-ציונית" בלימודי מדעי המדינה באוניברסיטאות השונות.

 

לפי הדו"ח, 9 מתוך 11 אנשי הסגל האקדמי במחלקה לפוליטיקה וממשל מעורבים בפעילות פוליטית המציגה עמדות של ה"שמאל הקיצוני".

 

6 מתוך 11 חברי הסגל הקבוע חתומים על מכתב תמיכה בסרבנים, בהנהגת ד"ר ניב גורדון, שקרא לחרם על ישראל. 3 מתוך 6 דוקטורנטים חתומים על עצומת תמיכה בגורדון לאחר קריאתו לחרם בינלאומי על ישראל. "אנחנו מפצירים בך לשים קץ להטיה האנטי-ציונית החריפה ולהדרה של סטודנטים וחוקרים ציוניים במחלקה האמורה", כתבו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תהליך מדאיג. פרופ' נעמי חזן
צילום: יעקב סער לע"מ
סער. "שולל כל מהלך שעלול לפגוע בתרומות"
צילום: עופר עמרם
ברוורמן. "חוסר הבנה מוחלט"
צילום: דנה קופל
מומלצים