שתף קטע נבחר

הביזה במשט: "אסור לומר שאלו עשבים שוטים"

החשדות שנחשפו ב-ynet נגד קצין וחייל שסחרו במחשבים שגנבו מה"מרמרה" הטורקית עוררו זעם ומבוכה בצה"ל. קצין בכיר: "אם החשדות נכונים - כנראה יש בעיה עמוקה בצבא". החקירה: הקצין החשוד היה נגיש לציוד שנראה כי אינו 'ישראלי'

"אם החשדות יתבררו כנכונים, יש כנראה בעיה עמוקה בצה"ל בכל מה שקשור בערכים, אסור יהיה לעצום עיניים ולומר שאלו רק עשבים שוטים", כך אמר הבוקר (יום ה') קצין בכיר, בעקבות חשיפת ynet על החקירה המתנהלת במצ"ח, לפיה קצין עומד מאחורי גניבת מספר מחשבים ניידים מתוך ספינות המשט הטורקי, ואחר כך היה מעורב בסחר בציוד עם מספר חיילים נוספים.

 

היום צפויה הפרקליטות הצבאית לבקש מבית דין צבאי להאריך את מעצרו של הקצין בכמה ימים. הוא נחשב לחשוד המרכזי בפרשה ועל פי גורמים המכירים את הפרשה, יש הבדל מהותי בינו לבין יתר העצורים. "מעבר לעובדה שהוא קצין בצה"ל, הוא חשוד בגניבה ואילו יתר החיילים רק קנו ומכרו את הציוד ולכן חלקם מצומצם יותר", הסביר.


"לא ידע שזה רכוש גנוב". החייל החשוד (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

בכירים בצה"ל עוקבים בדאגה אחר החקירה הרגישה, לה גם עשויות להיות השלכות הרבה מעבר לצה"ל. "ישנם סימנים שקושרים בין האירוע לבין המשט, כך העובדה כי הקצין היה במקום במסגרת תפקיד מוגדר. הוא היה נגיש לציוד שנראה שאינו 'ישראלי', אבל טרם הסתיימה החקירה, ויש לבחון את הדבר הדברים עד תום", אמר גורם צבאי.

 

"העניין מאוד בעייתי בהיבט הערכי, הרי האירוע התרחש לכאורה אחרי שהיה ברור שהמשט הוא אירוע בינלאומי לא פשוט", אמר הגורם הצבאי. "קצין שבנסיבות כאלה גונב ציוד לא שלו, ואחר כך עוד מנסה למכור אותו, זה כמעט בלתי נתפש".

 

"לא ידע שמדובר ברכוש גנוב"

בצה"ל לא התקבלו לאחר המשט תלונות על מחשבים ניידים שלא הוחזרו, אולם לא מן הנמנע כי אזרחים שהיו על הספינות העדיפו לאור האירוע המורכב שעברו שלא להתלונן. בצבא נשמעו כבר הלילה קולות על כרסום בערכים מצד המעורבים בפרשה ולא מן הנמנע כי אם יתבררו החשדות כנכונים - יצטרכו בצה"ל לפעול בעניין.

 

סנגוריהם של החיילים המעורבים בפרשה, מנסים להנמיך את גובה הלהבות שהעניין יכול לעורר ומרחיקים את מרשיהם מהמשט. עו"ד שלומי רכבי, המייצג את אחד החיילים שרכש מחשב נייד, אמר כי "החייל רכש מחשב מחבר ילדות. הוא לא העלה על דעתו שמדובר ברכוש גנוב, בוודאי לא מהמשט. רק בדיעבד, נודע לו מחבר שמדובר בציוד גנוב. הוא שיתף פעולה עם החוקרים, הודה בטעותו והביע חרטה. אין לי ספק כי לאחר מעצרו של הקצין, ישוחרר מרשי ממעצר".

 

גם עו"ד בני קוזניץ, המייצג את החייל ש"תיווך" בפרשה בין הקצין לחייל, טוען כי מרשו כלל לא היה מודע לנסיבות האירוע. "מרשי לא ידע כי המדובר ברכוש גנוב, ודאי שלא היה מודע לכך שמדובר במחשבים שנלקחו מהמשט. כל שעשה היה להיענות להצעה של קצין לרכוש ממנו מחשב משומש במחיר סביר ותו לא. החלטת בית הדין שלא להאריך מעצרו יותר מיום אחד, למרות בקשת התביעה שהמעצר יוארך בשבוע, מעידה כאלף עדים על חלקו המינורי וחוסר אשמתו של מרשי בפרשה".

 

"לטפל בכל חומרת הדין"

הפרשה עוררה מבוכה לא רק בצה"ל, אלא גם במערכת הפוליטית - שם דרשו למנוע כמעט בכל מחיר הישנות מקרים דומים. "זהו מעשה מביך, משפיל ומקומם", אמר חבר-הכנסת איתן כבל מהעבודה. "חובת צה"ל לטפל בכך בכל חומרת הדין".

 

יו"ר מרצ, חבר-הכנסת חיים אורון, קרא לצבא למצות עד תום את חקירת המקרה וציין כי "ריבוי המקרים שבהם מתקיימת פגיעה בערכים בסיסיים מחייב את הצבא לערוך בדיקה וטיפול יסודיים בגורמים לכך".

 

שר הביטחון לשעבר, עמיר פרץ, הביע אמון כי "בצה"ל יעשו את כל הנדרש כדי להבהיר שמדובר בכשל ערכי שאין עליו הנחות ואין סליחות", ואמר כי האחראים למעשה הם "עשבים שוטים שיש לעוקרם מהשורש".

 

חקירת הפרשה מתמקדת בחשש ההולך ומתבסס כי אחד החשודים שיווק את המחשבים שנבזזו לשלושה חיילים אחרים, שלקח מהספינות קצין צה"ל לאחר ההשתלטות עליהן.

 

הקצין, בדרגת סג"מ, שימש עד לפני כחודש מפקד טירונים, אולם באחרונה הוחלט כי יסיים את תפקידו מסיבות שאינן קשורות לפרשה. לפי החשד, לקח מהספינות את הלפטופים - בין ארבעה לשישה - ולאחר מכן פנה לאותו חייל מפקדה בבסיס, ואמר לו שהוא יכול למכור לו כמה מחשבים בזול. החייל ה"מתווך" קנה אותם ממנו, והחל לסחור בחלק מהם.

 

החייל, לפי החשד ההולך ומתבסס, יצר קשר עם כמה חיילים אחרים אותם הוא מכיר מהיישוב בו הוא מתגורר ומהשירות הצבאי, והציע להם לרכוש את המחשבים במחיר אטרקטיבי. לפני כחודשיים נערכו לפחות שלוש "עסקות", שבמסגרתן מכר שלושה מחשבים ניידים לחיילים. החיילים הקונים הודו בחקירתם כי ביצעו את הרכישות, והחוקרים כבר החרימו מהם את המחשבים. מדובר במחשבים שלא נועדו לשוק הישראלי, ואין במקלדותיהם אותיות בעברית.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד החשודים בבית הדין
צילום: אבישג שאר-ישוב
אורון. דורש טיפול יסודי
צילום: גיל יוחנן
עמיר פרץ. "כשל ערכי"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים