שתף קטע נבחר

קצין בכיר: אשכנזי הופתע? הוא ידע שהמסמך ייצא

אחרי שהתברר שמדליף מסמך גלנט קיבל אותו מעוזרו הקרוב של הרמטכ"ל, גורמים בצה"ל הדגישו שאשכנזי לא ידע על כך. אבל קצינים בכירים מפקפקים: "נראה שיש כאן כוונה לפגוע בתהליך המינוי ובאלוף יואב גלנט"

ערב ההכרעה על זהות הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל, מתחדדות התמיהות בנוגע להתנהלות הרמטכ"ל הנוכחי בפרשת מסמך גלנט. לדברי קצינים בכירים, נראה כי הייתה לרב-אלוף גבי אשכנזי תרומה מכרעת למחול השדים, וקשה להאמין שלא ידע על ההדלפה לתקשורת, שהגיעה בעקיפין דרך עוזרו הקרוב: "לפני שבועיים זה נראה כאילו הוא מופתע מכל מה שקרה, ופתאום מתבררים פרטים מטרידים מאוד, שחושפים שהיה חלק מזה".

 

החלק המרכזי של חקירת המשטרה בפרשה הסתיים - עם ההודעה שהמסמך זויף ולא יצא מהמשרד

של היועץ האסטרטגי אייל ארד, כמו גם כי שר הביטחון ואנשי פורום המטה הכללי לא עומדים מאחורי הזיוף. מעבר לשאלה המרכזית - מי עומד מאחורי הזיוף ומה היו מניעיו, התחדדו בסוף השבוע שאלות מהותיות בנוגע לרמטכ"ל אשכנזי שהחזיק את המסמך שבועות ארוכים בידיו ולא עשה עמו דבר, למעט לשתף את סגנו האלוף בני גנץ ואלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט, המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל.

 

מהחקירה התברר כי המסמך עבר לאלוף-משנה (מיל') גבי סיבוני, שהדליף אותו לערוץ 2, מלשכת הרמטכ"ל - דרך אלוף-משנה ארז ויינר, עוזר הרמטכ"ל. "משמעות העניין היא שהמסמך הודלף בגלל המעשה שעשה ויינר, כלומר מי שחולל את כל המהומה היא לשכת הרמטכ"ל, האיש הבכיר ביותר שנמצא בה", אמר קצין בכיר שפורש בקרוב מצה"ל ואינו צד בהתמודדות על תפקיד הרמטכ"ל. "קשה להאמין שזה גם היה מקרי, נראה כאילו ישנה כאן כוונה לפגוע בתהליך המינוי ובאלוף יואב גלנט".

 

בעניין זה, אמרו אמש (שבת) גורמים צבאיים ל-ynet כי אלוף-משנה ויינר, שבקיא מאוד במתרחש בלשכות הבכירות בצה"ל, העביר את המסמך לסיבוני, אותו הוא מכיר שנים רבות כמפקד וחבר, כדי לשתף אותו. לטענתם, ויינר לא ביקש להוביל להדלפת המסמך וממילא הדבר נעשה בלי ידיעת אשכנזי.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "אלוף-משנה ארז ויינר נתן עדותו במשטרה. כידוע, על פי הודעת המשטרה, הוא נקי מכל חשד לזיוף, מעבר לכך לא ניתן להוסיף פרטים משום שהנושא נמצא בחקירה".

 

המתיחות אייזנקוט-גלנט רק גוברת

הקצין הבכיר, גם כמו גם קצינים נוספים, מפקפקים בגרסה לפיה הרמטכ"ל לא ידע שהמסמך יצא החוצה. "הרמטכ"ל מחליט שלא להעביר את המסמך לראש הממשלה או לשר הביטחון, ובאותו זמן זה יוצא מתוך הלשכה לידיים פרטיות? אחר כך מוצא עצמו מתפרסם בתקשורת וגורם למהומת אלוהים. זה חסר היגיון, ומה שמדאיג עוד יותר זאת הודעת התמימה שפרסם הרמטכ"ל בעניין ובה לא היה רמז קלוש שהוא מכיר את הפרשה. עם הזמן מתברר לא רק כי הכיר אותה, אלא הפרסום הוא תוצאה של פעולה שביצע קצין מלשכתו".

 

אגב, היחסים בין השניים מעולים, שכן רק בתחילת החודש סיכם הרמטכ"ל כי ויינר יתמנה בשנה הבאה לקצין חינוך ראשי ויועלה לדרגת תת-אלוף.

 

בתוך כך, עולה מהחקירה כי מי שניסה לשכנע את הרמטכ"ל לעשות מעשה עם המסמך, היה האלוף אייזנקוט. אשכנזי סירב, מה שרק מחדד עוד יותר את השאלות למניעים שעמדו מאחורי העברת המסמך לסיבוני מצד העוזר ויינר. העובדה כי המדליף סיבוני מקור לאייזנקוט, לא מיטיבה עם אלוף פיקוד צפון ומוסיפה למתיחות בינו לבין גלנט.

 

השאלות הבוערות לרמטכ"ל, מדוע לא העביר את המסמך לאיש במשך שבועות ארוכים לצורך בדיקה או התייעצות, כמו גם למה הועבר למשטרה רק כמה ימים לאחר פתיחת החקירה ולא באופן מיידי, נותרו ללא מענה, גם לאחר פניית ynet לדובר צה"ל.

 

הבוקר: דיון בוועדת החוץ והביטחון 

בינתיים, ועדת החוץ והביטחון של הכנסת תתכנס הבוקר לבקשת כמה מחברי הוועדה, על מנת לדון בהשלכות

הסערה הציבורית. חברים בכירים בוועדה ציינו כי "חשוב שהוועדה תהיה מעורבת במתרחש. אין לוועדה סמכויות לקבל הכרעות או אפילו לחוקק חוקים. מי שמחוקק זו הכנסת. כרגע יש דרמה ציבורית, והוועדה היא הגוף הרלבנטי לקיים בה דיון, וחשוב שתהיה במה לאנשים שרוצים לדבר".

 

עדיין לא ברור אם בתום הישיבה תפרסם הוועדה הודעה משותפת לחבריה. "אם יהיה קונצנזוס של החברים - אז נתקדם לכיוון הזה", אמר גורם בוועדה. בימים האחרונים צצו כמה וכמה יוזמות של חברי כנסת, המבקשים לרכוב על הגל הציבורי ולמנוע משר הביטחון למנות רמטכ"ל חדש, או לערוך שימוע למועד שייבחר על ידי השר אהוד ברק. אלא שספק רב אם ההצעות האלה בכלל רלבנטיות להליך הבחירה של הרמטכ"ל הבא, שכן עד חודש אוקטובר הכנסת בפגרה, ואין כל פעילות חקיקה. "יש אנשים עם רעיונות במבט צופה פני עתיד", הסבירו בוועדה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי. "מתבררים פרטים מטרידים מאוד"
צילום: AFP
אלוף-משנה ויינר. העביר את המסמך
צילום: ירון ברנר
האלוף אייזנקוט. שותף לסוד
צילום: אביהו שפירא
מומלצים