שתף קטע נבחר

גלנט הטיס נער חולה: 'מדליק שהוא יהיה רמטכ"ל'

עוד לפני שנבחר למפקד הבא של צה"ל וטרם פרשת המסמך, נרתם האלוף יואב גלנט להגשים עבור נער חולה סרטן את חלומו לטוס במסוק. "הוא נתן לי כובע של פיקוד הדרום", סיפר הצעיר הנרגש וקיווה: "יום אחד, אולי גם אני אהיה טייס"

גם ללא פרשת המסמך ועוד לפני תחילת הכשרתו לרמטכ"ל, היה סדר יומו של האלוף יואב גלנט עמוס במיוחד. למרות זאת, הקפיד גם להקדיש זמן לחיי הקהילה במושב עמיקם שבו הוא מתגורר, ותרם גם באמצעות תפקידו להגשמת חלומותיהם של ילדים חולי סרטן.

 

במאי האחרון פנה לגלנט ידידו ערן רוזן, מתנדב ואחד מאנשי חבר הנאמנים של עמותת "גדולים מהחיים". הוא הפנה אליו בקשה מיוחדת: לסייע למילאן קולצ'ין, נער בן 16 שנאבק במחלה קשה, להגשים את חלומו ולטוס במסוק.


גלנט ומילאן קולצ'ין. נרתם להגשים חלום (צילום: "גדולים מהחיים")

 

"עוד לפני שהוא חלה, מילאן חלם לטוס במסוק וביקש מ'גדולים מהחיים' לסייע לו להגשים את זה", סיפר רוזן. "חשבתי איך אפשר לעשות זאת, ונזכרתי שהאלוף גלנט, מתוקף תפקידו, עורך טיסות סדירות במסוק 'ינשוף'. פניתי אליו בהודעת טקסט ושאלתי אם ניתן יהיה לצרף את הנער אליו באחת מהן, ובתוך שתי דקות הוא חזר אלי".

 

גלנט הפנה את ידידו אל ראש לשכתו, שנרתם להסדיר ולתאם את הטיסה - אך הציב דרישה אחת: "כל שהוא ביקש הוא שהדבר ייעשה ללא כל פרסום ולשם טובת הילד בלבד", סיפר רוזן. "אני מקווה שעכשיו, אחרי שכבר הכריזו על המינוי, הוא לא יכעס עלי שסיפרתי על כך".

 

כעבור זמן קצר הוסדרו כל האישורים והועברו לעמותה, והטיסה נקבעה לתחילת יוני - כשבוע בלבד לאחר הפנייה. "לא ידענו אם זה באמת ייצא לפועל", סיפר רוזן. "לא בגלל גלנט, אלא בשל מצבו הבריאותי של מילאן. הטיסה נקבעה ליום ראשון בבוקר, ובמסגרתה מילאן הוזמן גם לבקר בבסיס חיל האוויר בחצרים. במוצאי שבת בלילה, האלוף גלנט התקשר לוודא שמצבו טוב ואכן יגיע לטיסה למחרת".

 

בוקר הטיסה הגיע, ומילאן הנרגש נאסף מביתו ברכב מיוחד של העמותה שהסיע אותו לשדה דב. גלנט המתין לו בחדר האח"מים שם, ולאחר שנפגשו עמו - עלו השניים ל"ינשוף".

 

למרות שיותר מחודשיים עברו, ממשיך מילאן להיות נרגש מהדברים - במיוחד מאז ההודעה על מינויו של גלנט לרמטכ"ל. "זה היה מפתיע. ההרגשה הייתה מוזרה", סיפר הנער.

 

"יואב (גלנט) חייך ודיברנו קצת. הוא נתן לי כובע של פיקוד הדרום ומחזיק מפתחות למזכרת. הוא כיבד אותי בסוכריית מנטוס. זה די מדליק שהאדם שטסתי איתו יהיה הרמטכ"ל הבא ואני מאחל לו הצלחה בתפקידו החדש", אמר בהתרגשות.

 

במהלך הטיסה שמר גלנט עבור הנער את מושב האח"ם ושוחח עמו באוזניות, כשהוא ישב לצדו בכיסא המלווים.


מגשימים חלום באוויר. גלנט ומילאן במסוק (צילום: "גדולי מהחיים")

 

אחרי שנחתו, פנה גלנט לשגרת יומו בבסיס כיסופים, בעוד אל מילאן התלווה ד"ר אלי הלפמן מהיחידה לטיפול נמרץ-ילדים בבית החולים "רמב"ם" בחיפה, והשניים סיירו בבסיס חיל האוויר בחצרים.

 

הם התקבלו במקום על-ידי טייס שהתנדב להראות למילאן את המסוקים, את טייסת F-15 ומגדל הפיקוח - ואחר כך הוביל אותו לארוחת צהריים בחדר האוכל.

 

בסיום הביקור, השיב רכב העמותה את מילאן חזרה לביתו. "חשבתי שיום אחד, אולי גם אני אהיה טייס", סיפר הנער, שמאז הספיק לטוס גם עם שר הביטחון, אהוד ברק, לטקס סיום קורס טייס באותו הבסיס.

 

הקשר בין השניים לא הסתיים, ועם חזרתו של מילאן הביתה התקשר אליו האלוף גלנט, דרש בשלומו והתעניין אם נהנה בביקור.

 

עמותת "גדולים מהחיים" הוקמה בשנת 2000 על ידי הורים לילדים חולים בסרטן. מטרת העמותה להביא לשיפור איכות חייהם של ילדים שלקו במחלת הסרטן ובני משפחותיהם בכל רחבי הארץ. כל חברי העמותה והנהלתה הם הורים לילדים חולי סרטן - ופעילותם במסגרת העמותה מתבצעת בהתנדבות מלאה. לאתר העמותה

 

  • בימים אלה נמצאת "גדולים מהחיים" בעיצומו של מבצע התרמה שכל הכנסותיו יועברו לפעילויותיה למען ילדים חולי סרטן, ובכללן מימון ציוד רפואי ותרופות שמחוץ לסל הבריאות. לתרומת 10 שקל ניתן לשלוח הודעת טקסט (S.M.S) עם המספר 10 ל-5577 .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלנט. "ביקש בלי פרסום"
צילום: צפריר אביוב
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים