שתף קטע נבחר

צילום: אמיר כהן

ברק לשרים: בחרתי ביואב גלנט לרמטכ"ל הבא

חקירת זיוף "מסמך גלנט" עדיין לא הושלמה, אבל שר הביטחון החליט שלא להמתין ובחר ברמטכ"ל הבא. כבר ב-9:00 בבוקר הוא מסר זאת לראש-הממשלה, ואחר כך הסביר לשרים כי "בגלל המצב הנוכחי, יש לבצע את המינוי מהר"

שר הביטחון הבטיח לבחור רמטכ"ל במהירות - ואפילו לא המתין לסיום חקירת המשטרה בפרשת מסמך גלנט , שעדיין לא הושלמה. השר אהוד ברק הודיע בישיבת הממשלה הבוקר (יום א') על בחירתו באלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, לתפקיד הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל. הוא הסביר כי דווקא לנוכח הסערה בצבא, "יש לבצע את המינוי מהר בגלל המצב הנוכחי, כדי להחזיר את היציבות לצה"ל".

 

בסביבות השעה 9:00 ועוד טרם ישיבת הממשלה השבועית, נכנס ברק למשרדו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והודיע לו על זהות הרמטכ"ל הבא. זמן קצר אחר כך, עבר לחדר סמוך ומשם טלפן לרמטכ"ל הנוכחי, רב-אלוף גבי אשכנזי, ובישר לו על ההחלטה. אחר כך עודכנו בנושא גם נשיא המדינה, שמעון פרס, וכן ארבעת המועמדים האחרים שהתמודדו על התפקיד.

 

זמן קצר אחר כך, בישיבת הממשלה, התייחס ברק לסוגיה ואמר: "כל המועמדים היו מאוד רציניים, אך בסופו של דבר צריך היה לבחור, ולאלוף יואב גלנט יש את הניסיון המבצעי העשיר ביותר. הכרעתי כי הוא יהיה מועמדי לרמטכ"ל הבא של מדינת ישראל, ואביא זאת לאישור הממשלה בישיבתה הבאה".

 

נתניהו עצמו בירך על המהלך וקבע כי "זהו צעד נכון. מכיוון שאי-הוודאות גובה מחירים יקרים. המצב שנוצר מחייב החלטה מהירה שתוכל להניע את סבב המינויים בצה"ל. זה יחזיר את היציבות לצמרת הצבא", אמר.

 

בהודעה בנושא מלשכתו של ברק נמסר כי בימים האחרונים סיים ברק סבב שיחות עם חמשת המועמדים לרמטכ"ל, ובהם האלופים בני גנץ, סגן הרמטכ"ל; אבי מזרחי, אלוף פיקוד המרכז; גדי אייזנקוט, אלוף פיקוד הצפון; וגדי שמני, נספח צה"ל בוושינגטון.

 

בהודעה מלשכתו של ברק נמסר כי "השר הביע את הערכתו לכל אחד מהמועמדים, וביקש מהם להישאר בצה"ל ולהמשיך לתרום לו. הוא הוסיף כי הבחירה בין המועמדים לא הייתה פשוטה, משום שכל המועמדים ראויים ביותר".

 

את גלנט תיאר ברק בהודעתו: "קצין ותיק, בעל ניסיון מבצעי מגוון ועשיר, כישורי מנהיגות מוכחים ויכולת להוביל את צה"ל להתמודדות עם האתגרים העומדים לפניו ולפני מדינת ישראל".

 

מינוי בצל הפרשה: מי זייף את המסמך?

על בחירתו של גלנט לרמטכ"ל הבא ממשיכה להעיב חקירת המשטרה בפרשת המסמך, שחלקיה המרכזיים הושלמו בימים האחרונים. על-פי הממצאים, מדובר במסמך מזויף שלא יצא ממשרדו של היועץ האסטרגי אייל ארד, וגם שר הביטחון ואנשי המטכ"ל אינם קשורים בו.

 

מעבר לשאלה המרכזית - מי עומד מאחורי הזיוף ומה היו מניעיו, התחדדו בסוף השבוע החולף שאלות מהותיות בנוגע לרמטכ"ל אשכנזי שהחזיק את המסמך שבועות ארוכים בידיו ולא עשה עמו דבר, למעט לשתף את סגנו האלוף בני גנץ ואלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט.

 

מהחקירה התברר כי המסמך עבר לאלוף-משנה (מיל') גבי סיבוני, שהדליף אותו לערוץ 2, מלשכת הרמטכ"ל - דרך אלוף-משנה ארז ויינר, עוזר הרמטכ"ל. "משמעות העניין היא שהמסמך הודלף בגלל המעשה שעשה ויינר, כלומר מי שחולל את כל המהומה היא לשכת הרמטכ"ל, האיש הבכיר ביותר שנמצא בה", אמר קצין בכיר שפורש בקרוב מצה"ל, שלא היה צד בהתמודדות על תפקיד הרמטכ"ל.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. בחר בגלנט
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
יואב גלנט. הרמטכ"ל הבא
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מומלצים