שתף קטע נבחר

איגוד הבמאים קורא לבדיקת טענות המחזאים

שבוע אחרי חשיפת מכתב המחזאים ב-ynet, דורשים גם חברי איגוד הבמאים ממנהל תרבות לבדוק את הטענות שהועלו כלפי התנהלות מחלקות השיווק בתיאטראות

איגוד במאי התיאטרון בישראל התכנס הבוקר (ה') לדון במכתב המחזאים שנחשף בסוף השבוע שעבר ב-ynet. המכתב בו יצאו בחריפות שורה של מחזאים מובילים נגד מערכות השיווק של התיאטראות המסובסדים המרכזיים בישראל, הכה גלים בקהילת היוצרים בתיאטרון.

 

מהפגישה שנערכה הבוקר בתל אביב יצא קול קורא שדורש ממנהל תרבות לבדוק לעומקן את טענות המחזאים שנוגעות בין היתר בנקיטת שיטות בריוניות והחרבת הנורמות האתיות התרבותיות.

 

"הוועד המנהל של איגוד במאי התיאטרון בישראל קרא בדאגה רבה את תוכנו של המכתב שנשלח לפני מספר ימים אל מנהל תרבות על ידי מחזאים בולטים בתיאטרון הישראלי.

בישיבת המנהל הוחלט לקרוא לבדיקה מקיפה ומעמיקה של הטענות המושמעות במכתב", כך נמסר בהודעה לעיתונות מטעם בת"י ובה נכתב גם כי הם מברכים במקביל על הקמתו המחודשת של איגוד המחזאים ומקווים לשיתוף פעולה פורה בין שני האיגודים במטרה לעצב קוד אתי להתנהלות מוסדות תיאטרון ויוצרים בתחומים שונים ובכלל זה גם תחום השיווק.

 

"אנחנו רואים את עצמנו כחלק מקהיליית יוצרים רחבה שבתוכה נמצאים גם המחזאים ולכן חושבים שיש צורך להתייחס ברצינות לטענות ולבדוק אותן", אמר ל-ynet דובר איגוד הבמאים, נעם שמואל. "תוכן המכתב בהחלט מטריד וכיוון שחתומים עליו שמות לא מבוטלים של יוצרים ישראלים, אנחנו כאיגוד מציעים להתייחס לטענותיהם בכבוד שראוי להם. לנו אין אפשרות לבדוק את הטענות אך אנו חושבים שמנהל תרבות חייב לנהל דו שיח עם המכתב ולבדוק האם יש בסיס לכל זה. מצאנו לנכון להביע את תמיכתנו בקריאה לבדיקה".

 

הבמאי סיני פתר, חבר בוועד המנהל של איגוד הבמאים, אמר בתגובה: "אנחנו מצטרפים לתביעה לקיים בדיקה מקיפה של הנושא ולו רק בשביל להסיר חשדות ולנקות את האווירה. מהרגע שהטענות הללו הושמעו בחלל האוויר ונשמעו להם סימוכין כאלה ואחרים, זה דורש פעולה. אנחנו מעריכים את האומץ של האנשים שיצאו בשמם ואמרו את הדברים ומקווים שהדבר יוביל לטיהור כללי. כולנו סובלים מהאווירה הטעונה ומאי השקט שפוגע בעבודת כולנו ומעיב עליה. זהו אינטרס של היוצרים וההנהלות במקביל".

 

פתר הוסיף ואמר כי יש לקוות שהבדיקה תיעשה על ידי גוף ניטרלי מוסכם על כל הצדדים והדגיש: "אין ספק שהיום זה עניין של כולנו להסיר את החשדות ולחזור לנקודת המוצא שאומרת שהתחרות לגיטימית כל עוד היא מתנהלת בכללים אתיים שאותם יש לנסח אולי מחדש. בסופו של יום גם אנו, הבמאים, משקיעים את כוחנו וזמננו ביצירת הצגות וחשוב לנו לדעת שהמהלכים לשיווק היצירה אינם נגועים".

 

תגובת מנהל תרבות טרם התקבלה עד לפרסום הידיעה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פתר. מודאגים מהטענות
צילום: מרב יודילוביץ'
לאתר ההטבות
מומלצים