שתף קטע נבחר

השרים נגד חרם האמנים: "מקומם לא בתיאטרון"

רה"מ נתניהו מאיים שהממשלה תשלול מימון מהתיאטראות שיחרימו את היכל התרבות באריאל: "הדבר האחרון שאנחנו צריכים זה ניסיון של חרמות מתוכנו". גם שר האוצר תקף את השחקנים: "לא יכול להיות שאדון אמן יגיד - ת"א כן, אריאל לא"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הבוקר (יום א') למחאת האמנים, שהודיעו בסוף השבוע כי יסרבו להופיע בהיכל התרבות באריאל, ואיים בשלילת מימון מהתיאטראות. "מדינת ישראל נתונה תחת מתקפת דה לגיטימציה מצד גורמים שונים במערכת הבינלאומית, כולל ניסיוניות של חרמות אקדמיות וכלכליות. הדבר האחרון שאנחנו צריכים כעת זה ניסיון של חרמות מתוכנו", אמר נתניהו.

 

נתניהו הוסיף, כי "אינני רוצה לפסול את זכותו של כל אמן לדעה פוליטית, אבל אנחנו כממשלה לא צריכים לממן חרמות כנגד אזרחי ישראל. שמחתי לשמוע משרת התרבות כי אמנים אחרים הודיעו שיופיעו כמתוכנן. זו הגישה הנכונה".

 

גם שר האוצר, יובל שטייניץ, קרא לשלול מימון מתיאטראות שיסרבו להופיע באריאל. "מדינת ישראל משקיעה הרבה כסף בתיאטראות. את המסים שמקיימים את אותם תיאטראות משלמים גם תושבי אריאל, ומי שמחבל בכך, אין מקום להעסיקו בישראל".

 

"בשלב הבא לא יופיעו מול חרדים?"

שטייניץ תקף את השחקנים, ואמר: "לא יכול להיות שאדון אמן יקבל כסף מהמדינה להקים תיאטרון ויגיד - 'בתל-אביב אני כן מופיע, באריאל ובמקומות אחרים אני לא מופיע'. מה השלב הבא? גם מול החרדים יסרבו להופיע? מדובר בשנאת חינם. אריאל הוא יישוב בישראל, בדיוק כמו באר-שבע או כל יישוב ערבי אחר. בסופו של יום התיאטראות יופיעו באריאל, ואני מקווה שמי שלא יקיים את חוזהו - מקומו לא יהיה בתיאטרון. יש גבול לכל תעלול".


היכל התרבות באריאל. "השחקנים לא ימצאו קהל מחליף להופעות שלהם"

 

שר המדע דניאל הרשקוביץ סבור כי השחקנים יינזקו מהחרם. "אני בטוח שלאמנים שלא ירצו להופיע באריאל יימצאו תחליפים ראויים, אבל אני לא בטוח שהם ימצאו קהל מחליף להופעות שלהם", אמר ל-ynet בפתח ישיבת הממשלה. "אני מאוד מצטער על אותם אנשים שמערבים תרבות בפוליטיקה. שמעתי שלפחות אחד מהם גם לא שירת בצבא. הדרישה הזו לא במקומה".

 

ביום שישי נחשף ב-ynet מכתב המחאה של אנשי התיאטרון שהודיעו כי יסרבו להופיע בהיכל התרבות החדש באריאל. שורה ארוכה של שחקנים ויוצרים מכל תחומי העשייה התיאטרונית, פנו אל הנהלות התיאטראות הרפרטוארים בישראל והודיעו כי יסרבו להופיע בהיכל התרבות שנמצא מחוץ לתחומי הקו הירוק.

 

בכנסת כבר הודיע יושב-ראש ועדת החינוך, ח"כ זבולון אורלב, כי יכנס דיון בנושא, בעוד אחרים קוראים לחרם נגדי - לא להזמין את האמנים שחתמו על המכתב להופיע. "זהו מעשה אנטי תרבותי בעליל, אני מגנה את אנשי התיאטרון המנצלים את תפקידם בתיאטרון לצורך מאבק פוליטי במתיישבים אזרחי ישראל", אמר אורלב.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו: "לא נממן חרמות"
צילום: AFP
דרור קרן. אחד החותמים
צילום: ענת מוסברג
מומלצים