שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  גר ליד בית ספר? הצלצול גם בשבילך

  למגורים ליד בית ספר יש לא מעט חסרונות כמו הצלצול המטריד, רעש הכדור שנחבט במגרשי הבטון ואינספור המכוניות הפרטיות שמציפות את כביש הגישה בשעות הבוקר. מומחים: "ההפרעות עשויות להוריד את ערך הדירות ב-5%-15%". אז מה חשוב לבדוק לפני שמחליטים לעבור?

  השכנים שהתגוררו בצמוד לבית הספר היסודי שלי בילדותי, זכורים לי כאנשים נרגנים במיוחד. בעיקר קשה לשכוח את העצבים שהיו חוטפים כאשר היינו משחקים במגרש הספורט שהיה צמוד לחצרותיהם, ואת סירובם העיקש להשיב לנו את הכדור כאשר היה נוחת בחצרותיהם במקרה הטוב, או שובר אחד מהחלונות במקרה הרע.

   

   

  היום אני מבינה לליבם. למען האמת, כל מי שגר אי פעם בסמיכות לבית ספר או כל מוסד חינוכי אחר, מכיר היטב את כאב הראש שעשוי להתעורר כתוצאה מכך. הצלצול שמטריד כמה פעמים ביום, רעש הכדור שנחבט שוב ושוב במגרשי הבטון, אינספור המכוניות הפרטיות שמציפות את כביש הגישה בשעות הבוקר או בימי הורים, האוטובוסים שחוסמים את הגישה בבקרים של הטיולים השנתיים ועוד.

   

  מצד שני ברור, שמגורים בסמוך לבית ספר מהווים יתרון לא מבוטל עבור הורים לילדים, בעיקר בגילאי בית ספר יסודי, בין היתר משום שהדבר חוסך להם את הדאגה בכל הקשור להגעה לבית הספר. לרגל שנת הלימודים בדקנו מה חשוב לבדוק לפני שמחליטים על מגורים בסמוך לבית ספר, והאם זה משפיע על ערך הדירות?

   

  מפגעי רעש

  לוי יצחק עורך מחירון הדירות וסוקר שוק הנדל"ן, מפרט כי עבור משפחה עם ילדים, מגורים בסמוך לבית הספר עשויים להיות יתרון משום שהדבר מאפשר לילדים להגיע אליו בכוחות עצמם. מצד שני, יש בכך גם חסרונות רבים, בעיקר בכל מה שקשור במפגעי רעש, גם לאחר סיום שעות הלימודים.

   

  "לא מעט בתי ספר הופכים בשעות אחר הצהריים למרכז פעילות של כל השכונה, ואני לא מקנא באף אחד ששומע כיצד הכדורסל נחבט שוב ושוב בבטון לאורך כל שעות היום, כאשר אנשים רוצים לנוח". חסרון נוסף שעלול להתעורר לדבריו, הוא ונדליזם מצד תלמידים, בעיקר כלפי מכוניות. לוי מוסיף כי הפרעות אלה עשויות להתעורר גם במגורים בסמיכות למתנ"ס. 

   

  לדבריו, הפרעות אלה עשויות להוריד את ערך הדירות הסמוכות לבתי ספר בכ-5%-15%, "תלוי בגודל בית הספר ובמרחק ממנו. ככל שבית הספר קרוב יותר לדירות – כך הוא משפיע יותר על המחיר". מהסקרים שהוא מבצע עולה גם, כי קרבה לבית ספר עשויה לגרום להארכת משך הזמן שלוקח למכור דירה.

   

  עם זאת, הוא מציין, כי במקרה שתושבים יבקשו פיצוי בעבור ירידת ערך דירות כתוצאה מסמיכות לבית ספר – לא בטוח שבית המשפט יקבל את טענתם, וזאת בשונה מהפיצוי שנפסק באחרונה לתושבים שסבלו מרעש המטוסים של נתב"ג ופוצו על ירידת ערך דירותיהם. "יותר קל לשכנע בית משפט לאפשר פיצוי בגין מפעל מזהם או מרכז מסחרי, מאשר הפרעות ממקום שנתפס כחיובי לסביבה". 

   

  לוי עצמו גר במרחק 200 מטר מבית ספר עממי ומעיד כי הדבר אינו מפריע לו. עם זאת הוא אומר כי לא היה ממליץ לאדם לרכוש דירה בסמוך לבית ספר, אם יש לו אלטרנטיבה דומה במקום אחר. 

   

  שרון קוממי, מנהל חטיבת המגורים של אנגלו סכסון רמת גן גבעתיים, מסכים כי רעש מהווה מפגע עיקרי עבור דיירים המתגוררים בסמוך לבתי ספר. "זה מקשה על מכירה של דירות וגורר מחירים נמוכים יותר ביחס לנכסים שלא ממוקמים ליד בתי ספר".

   

  מפגעי תחבורה 

  ברנרד רסקין מנכ"ל רימקס ישראל, מציין כי "בתי ספר פעילים בדרך כלל בשעות היום, בעוד שאנשים חוזרים מעבודה בשעות אחר הצהריים והערב. מצד שני, פעמים רבות יש פעילות גם בשעות הלילה ובסופי שבוע, למשל במגרשי ספורט, או חוגים ומסיבות". הוא מוסיף כי מידת הרעש תלויה ברובה במרחק מבית הספר ובעיצוב המבנה שלו.

   

  כך למשל, ניצה, שמתגוררת בצמוד לאחד מבתי הספר התיכוניים הגדולים בתל אביב, מספרת שהרעש דווקא אינו מהווה בעיה גדולה מדי עבורה, בין היתר מאחר שבית הספר בנוי במבנה סגור עם חצר פנימית כך שהקולות אינם חודרים לביתה. בנוסף, מגרשי הספורט נמצאים בצד השני של בית הספר.

   

  עוד לפני שעברה למקום, הקפידה להגיע עם בני משפחתה כמה פעמים למקום באמצע שבוע ובסוף השבוע, כדי לוודא שבית הספר לא מהווה הפרעה. ואכן, בסופי השבוע ובחופשות נהנים כיום בני המשפחה מדממה מוחלטת, שכן הרחוב הופך לאחד השקטים בשכונה.

   

  עם זאת התגלתה הפרעה מסוג אחר: עומס כלי רכב ברחובות הצרים הסמוכים לבית הספר. "הזמן הקריטי שבו מורגש כי יש בעיה עם מיקום הבית ליד בית הספר, הוא בשעה שמונה בבוקר. בעידן שלנו, כל הילדים מוסעים על ידי הוריהם במכוניות פרטיות. כתוצאה מכך מורגשת תנועה ערה של מכוניות ברחוב, רעש וצפצופי מכוניות", היא מספרת.

   

  ניצה מציינת כי אף שהעומס נמשך זמן קצר, הוא מפריע במיוחד למי שבדיוק צריך לצאת מהבית. הדבר נכון גם לימים שבהן נערכות אסיפות הורים: "הרחובות הסמוכים לבית הספר צרים וצפופים, ובערבים כאלה הם גדושים במכוניות. לא פעם נתקענו בחנייה בלי אפשרות לצאת, כי יש אנשים שחונים בפתח החנייה בלי לשים לב".

   

  הפרעה זו חוזרת ומופיעה גם בבקרים של טיולים שנתיים, מאחר שאין תחנה מסודרת להורדה ולאיסוף של תלמידים בסמוך לבית הספר. "באים בבת אחת ארבעה או חמישה אוטובוסים ומכיוון שאין להם איפה לעמוד - הם חונים לאורך כל הרחוב. הבעיה הכי גדולה נוצרת ממאחר שהאוטובוסים עומדים זמן רב עם מנוע פועל, מה שגורם לכל הבית לרעוד".

   

  על קולות ילדים וציוץ ציפורים

  שוש ערער, זכיינית אנגלו סכסון נתניה, מסכימה כי עבור משפחות צעירות עם ילדים, מגורים בסמוך לבית הספר מהווים יתרון בדרך כלל: "אחד הדברים הראשונים ששואלים הורים לילדים, הוא מה הסמיכות לבית הספר". לדבריה, משפחות אלה מוכנות לשלם את מחיר השוק בעבור הדירה, אך לא יטפסו מעליו.

   

  מנגד, ערער מציינת כי זוגות מבוגרים או משפחות עם ילדים שעברו את גיל בית ספר, יעדיפו להתרחק מבתי ספר. עם זאת היא מוסיפה, כי במקרה שמדובר בדירה שמחירה נמוך מדירות אחרות בסביבה - השיקול הכספי עשוי לגבור על שיקול הנוחות. "יש כאלה שההפרש במחיר - שווה עבורם את הרעש", היא אומרת. 

   

  בני קרת, מנכ"ל אזימוט ויועץ אסטרטגי לנדל"ן למגורים, טוען כי שיעור גבוה מבין אלה שרוכשים דירה בסמוך לבית ספר הם משפרי דיור. בשונה משאר המרואיינים בכתבה, הוא דווקא סבור כי למגורים בסמוך למוסדות חינוך אין השפעה מהותית על ערך הדירות.

   

  "הדבר הכי מטריד הוא הרעש, אך חוץ מזה אין בעיה. בדרך כלל מדובר במבנים נמוכים, שאינם חוסמים את האוויר ולא גורמים לבעיות סביבתיות. יש בהם יתרון להורים משום שהילדים לא צריכים לחצות כבישים וזה בטיחותי יותר".

   

  באשר לסוגיית הרעש הוא מציין, כי הוא לא יותר גרוע משל מגורים בסמיכות לגן משחקים או למוסד ציבורי אחר: "קולות הילדים תורמים לחוויית המגורים וחיוניים כמו ציוץ הציפורים". 

   

  עבור מי ששוקל לרכוש דירה בסמוך לבית ספר ממליץ יצחק לוי להגיע למקום בכל אחד מימות השבוע ובשעות שונות של היממה, על מנת לבחון את נושא הרעש וההפרעות. רסקין מוסיף, כי מומלץ לבדוק מה מידת הפעילות של בית הספר מעבר לשעות הרגילות וכן להתייעץ עם השכנים באזור ולבדוק האם הם רואים בסמיכות לבית הספר חיסרון או יתרון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים