שתף קטע נבחר

המתנחלים בנו - וסיימו את ההקפאה: "לא עוד"

עוד לפני שהקפאת הבנייה עלתה בשיחות עם הפלסטינים, העבירו המתנחלים מסר לרה"מ, כשמאות מהם החלו בהקמת מבנים ביהודה ושומרון - וגם סמוך מאוד למקום הפיגוע. "אין לנו עניין בסמליות, אלא בחזרה לחיים נורמלים", הבהירו

ראש-הממשלה נמצא בוושינגטון לקראת השקת השיחות הישירות עם הפלסטינים, אבל אחרי פיגוע הירי הרצחני אמש ממשיך לעלות רף המתח ביהודה ושומרון. הקפאת הבנייה בהתנחלויות תהיה אחד מנושאי הליבה שיעלו במגעים, אבל כבר הערב (יום ד') החלו המתנחלים להבהיר כי מבחינתם - פג תוקפו של איסור הבנייה.

 

 

בסביבות 18:00 החלו פעילי ימין בהקמתם של כמה מבנים ברחבי יהודה ושומרון, אחד מהם ממוקם ב"גבעה 16" שבכניסה לקריית-ארבע, סמוך מאוד למקום הפיגוע אמש. כ-200 מתנחלים הגיעו למקום, כשהרב דב ליאור יצק רצפה למבנה חדש במקום.

 

פלסטינים המתגוררים באזור סיפרו כי המתנחלים הביאו למקום מיכל מים, חול וציוד. לדבריהם, מדובר בקרקע בבעלות בני משפחה פלסטינית שחוששים כעת מפני הקמת מאחז במקום, על אדמתם.


הרב דב ליאור ב"גבעה 16" (צילום: מועצת קריית ארבע-חברון)

 

"זמן קצר לפני ארוחת שבירת צום הרמדאן, שמענו את המתנחלים בחוץ מורידים", סיפר עטא אבו ג'אבר, שלדבריו הוקם המבנה על אדמתו. "הם היו במרחק מטרים ספורים מביתי יחד עם חיילים. צעקתי להם שירחיקו את המתנחלים מהאדמה שלי, וכל מה שהיה להם להגיד לי זה להיכנס לתוך הבית ולכבות את האור".

 

גם ביישוב אדם שמצפון-מזרח לירושלים הונחה הערב אבן פינה להקמת מרכז קהילתי חדש. האירוע נערך בהשתתפות כמה ראשי יישובים באזור שסייעו לעבודות, וכן בנוכחות מנכ"ל מועצת יש"ע, נפתלי בנט וצעירים רבים.

 

צפונה משם, בהתנחלות קדומים, החל טרקטור להכשיר את הקרקע לקראת יציקת יסודות לגן ילדים חדש - בהשתתפות כ-200 תושבים, צעירים ומבוגרים כאחד, שנרתמו לסייע למלאכה. "זו תשובה ציוניות הולמת לפיגוע", אמר ל-ynet ראש מועצת קדומים, חננאל דורני - שהצהיר כי "בקרוב יגיעו לכאן צוותי בנייה".

 

לצדו של דורני עמד נחמן זולדן, אביו של עידו שנרצח בפיגוע ירי לפני כשלוש שנים, בימי ועידת אנאפוליס. "אנו למודי ניסיון בכך שכאשר אנו מנהלים משא-ומתן עם עצמנו, הפלסטינים מרימים ראש. התשובה לכך היא בנייה והתיישבות", אמר דורני.

 

"נעבוד באופן רציף וסדיר"

לאחר הלוויותיהם של ארבעת הנרצחים בפיגוע אמש, כולם תושבי בית חגי שבהר-חברון, יחלו מחר גם שם בצעדים "שוברי הקפאה".

 

במועצת יש"ע הבהירו כי אירועי הערב אינם פעולות מחאה הפגנתיות, אלא סממן ראשון לחידוש מאסיבי של הבנייה בהתנחלויות. "אין לנו עניין בסמליות אלא בחזרה לחיים נורמלים וסדירים. לא ניתן להקים בתים בלילה אחד, אבל אנו מתכוונים לעבוד באופן רציף וסדיר".

 

אותם גורמים הדגישו כי התחלות הבנייה של הערב נערכו "במקומות שקיבלו כבר את כל אישורי הבנייה הנדרשים ורק ההקפאה הייתה מה שמנע מהם לצאת לדרך. לא עוד", קבעו שם.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים נוכחות בשטח. בונים ב"גבעה 16"
באדיבות מועצה המקומית קרית ארבע-חברון
מומלצים