שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רופא מבילינסון מייעץ לילדות ברשת אם הן בתולות

  ד"ר עמוס שפירא, גינקולוג שעובד בבילינסון, מנהל פורום פרטי לפלסטיקה ואגינלית, במסגרת הקליניקה הפרטית שלו, בו הוא עונה לנשים ונערות, חלקן קטינות, לשאלות על בתוליהן. מבדיקת ynet עולה: הרופא עונה בנחרצות, גם לילדות בנות 12, אם הן בתולות מבלי שבדק אותן, ובבוטות לפונות אחרות. לפחות במקרה אחד, עוסק שפירא בקידום עצמי. מש' הבריאות מבטיח לבדוק: "זה מעורר שאט נפש וזעזוע". שפירא בתגובה: "לא מעודד לשלוח תמונות"

  "דוקטור, האם אני בתולה? מצורפת תמונה": זוהי רק אחת מעשרות הודעות ברוח דומה שפורסמו בפורום רפואי בניהולו של רופא הנשים ד"ר עמוס שפירא, באחד מאתרי הרפואה הישראלים ברשת. מבדיקה של ההודעות והתשובות באתר עולה כי יש לפחות פניה אחת מקטינה, כותבת שהזדהתה כבת 12, ועוד עשרות פניות מנשים שציינו שטרם קיימו יחסי מין ומצרפות את תמונות אברי המין שלהן. לשאלה אם הן בתולות או לא, ד"ר שפירא עונה לעתים בביטחון רב - "בתולה 100%" או "לא בתולה". בעקבות פניית ynet, משרד הבריאות והלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית מסרו כי יבדקו את הפרשה. יש לציין כי אין חשד לעבירה פלילית במעשיו של הרופא או בהתנהלות הפורום, וחשוב להדגיש כי התמונות באתר פורסמו באופן שבו לא ניתן לזהות את הפונות.

   

  דוגמאות בעייתיות לא חסרות. פונה אחרת, שמזדהה בשם נורית, כותבת לרופא שהיא בת 12, לא קיימה יחסי מין לעולם ורק "פעם או פעמיים החדרתי אצבע 1 בילבד לאיבר המין", כדבריה. היא מצרפת תמונה, ושפירא עונה לה באופן שנראה כבעל השלכות לא פשוטות על מתבגרת בת 12: "כמו שאמרתי לך, הפתח ענק לילדה בת 12, את 100 אחוז לא בתולה. בטוח את הכנסת משהוא שקרע את הקרום והרחיב אותו".  


   

  בת 12 כותבת לרופא. צילום מסך

   

  "אם ייקרע, תבואי לד"ר שפירא והוא יתקן"

  גולשת מודאגת אחרת, שקיבלה יום קודם תשובה מד"ר שפירא כי אינה בתולה, ביקשה לדעת: "שלחתי לך שלשום 2 תמונות ושאלתי האם אני בתולה הסיבה פחד עצום וחשש גבוה שאני איבדתי את בתוליי.. למרות שאני לא קיימתי יחסי מין לעולם ואני דתיה. והתשובה שלך מאד הפחידה אותי, אתה יכול להסביר לי בדיוק מה אני יכולה לעשות כדי לוודות שאני כן אן לא בתולה ואיך אפשר לפגוש אותך ד"ר. אני שייכת לקופת חולים כללית".

   

  במקרים רבים אחרים נותן הרופא בפורום את הטלפון של מרפאתו הפרטית ומזמין את הפונות לבוא לייעוץ ללא תשלום.


   

  "את 100% לא בתולה". צילום מסך של הודעה נוספת שפורסמה בפורום

   

  לחלק מהפונות עונה הרופא בלשון בוטה במיוחד. הגולשת "חסויה" כתבה לרופא: "שלום דוקטור אני בת 16 ולפעמים אני מאוננת מתחשק לי להחדיר אצבע ואני מפחדת לקרוע את קרום הבתולין, יש לי שאלה אם אני מחדירה אצבע אפשר לקרוע את קרום הבתולין?". שפירא עונה לה את התשובה הבעייתית הבאה: "אם את מחדירה בעדינות אצבע קטנה לא ניקרע הקרום אבל אם את משתוללת אז יתכן ויקרע הקרום תיזהרי, מצד שני חיים רק פעם אחת אז תאונני להנאתך ואם יקרע תבואי לדר שפירא והוא יתקן הכל".

    

  לגולשת אחרת, ששאלה לגבי מראה של חלק באיבר המין שלה, ענה הרופא שהוא "נראה מקומט כמו כלב שארפיי".

   

  בשיחה עם ynet הסביר ד"ר שפירא: "יש בחורות מהמגזר הערבי והמגזר החרדי שלא יכולות ללכת לגינקולוג והפתרון הוא להתכתב ולשאול. לדעתי הפורום הוא קרש הצלה בשבילן. אני רואה את זה כהצלה ולא כפורנוגרפיה לשמה". לשאלה האם איבחון מצב הבתולין לפי תמונה הוא דבר מקובל ומעשי, השיב: "לפי צילום אני יכול להגיד פחות או יותר. אתה לא יכול לעשות אבחנה סופית".  

   


   

  "בא לי להרוג את עצמי". צילום מסך מהודעה בפורום

   

  "משרד הבריאות: שאט נפש וזעזוע"

  בהגדרת הפורום נכתב: "כל מה שרציתם לדעת על פלסטיקה ואגינלית הכוללת עיצוב בניתוח של שפתי הפות הגדולות והקטנות, הצרת נרתיק וחיזוק דפנות הנרתיק, איחוי קרום בתולין, ביתוק קרום בתולין, ועד נושאים נוספים הקשורים לאסטטיקה של האזור. ד"ר עמוס שפירא גניקולוג - רופא בכיר בבית החולים בלינסון ,מנהל מרכז "ליפות"-המרכז הישראלי לפלסטיקה ואגינלית". פרט לבילינסון, שפירא עובד גם במסגרת קופות החולים מכבי. 

   

  בעקבות פניית ynet, פועלים במשרד הבריאות להסרת התמונות מהאתר. מהמשרד נמסר: "הנהלת משרד הבריאות מביעה שאט נפש וזעזוע מהניהול לכאורה של פורום זה. משרד הבריאות יפנה לרופא ולהנהלת האתר להסיר לאלתר את הפורום. היות שמדובר בהתנהגות שאינה הולמת רופא הנושא יועבר לטיפול לשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית. מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו, יבחן הקמת ועדת בדיקה לנושא".

    

  ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, שוחח עם רופאים מומחים וותיקים מהתחום ואמר: "מדבריהם עולה שהדבר הזה במקרה הטוב מעורר סימני שאלה כבדים מאוד ובמקרה הגרוע גובל בדברים חמורים פי כמה. העובדה שהאתר משמש כמורה דרך לקטינות הוא בעיני חמור מאין כמוהו. אני קורא להפסיק מייד את האתר במתכונת בנוכחית ולהקים ועדת מומחים בלתי תלויה עם אנשי מקצוע מתחום הרפואה ומתחום המשפט אם מותר להמשיך ולפרסם את הדברים כפי שהם. אנחנו דורשים להפסיק את פעילות האתר הזה באופן מיידי. פניה לקטינות בנושאים כל כך רגישים הוא דבר לא רציני ומסוכן, עד כדי סיכון חייה של הקטינה שפונה".

    

  פרופ' אבינועם רכס, ראש הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית, הביע זעזוע מההתנהלות בפורום. לדבריו, "לנהל דו שיח בנושאים כל כך אינטימיים מבלי לראות את אותן בנות, להבין מה המניעים שלהן ומה קורה סביבן, זו בעיה מאד גדולה. זה רע מאד שקטינה מבינה שתרבות האתר היא כזו שהיא צריכה לצלם את הערווה שלה ולשלוח להתייעצות. לא ראוי לנהל אתר כזה עם תמונות תקריב של איברי מין. זה לא משהו שהוא במישור הפלילי, אבל זה פרקסיס לא ראוי ולא משם תבוא גדולתו של הרופא. שלא נדבר על כך שמידת המהימנות והיכולת שלו לאבחן דרך התמונות היא בעייתית".

   

  פרופ' אריה הרמן, יושב ראש האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה אמר כי "אם תוגש תלונה בנושא הדבר יבדק בוועדת האתיקה של האיגוד".

   

  מבית החולים בילינסון, שם מועסק ד"ר שפירא, מסרו כי "אין כל קשר בין עבודתו של ד"ר שפירא במסגרת מרפאתו הפרטית לבין הנעשה בבית החולים. יחד עם זאת, נבדוק את הנושא מול הרופא".  

   

  יש לציין כי אין זו הפעם הראשונה שד"ר שפירא עולה לכותרות. שפירא הוא רופא בעל ותק של 30 שנה שקשור לטיפול שנוי במחלוקת להגדלת נקודת הג'י על ידי הזרקת חומר מילוי. זהו טיפול שבמסגרתו חותמת האישה על טופס הסכמה כי לפיו היא מודעת לכך שהיא עשויה לחוות גירוי מיני במהלך הטיפול.  

   

  ד"ר שפירא מסר בתגובה לכתבה "אבחון באמצעות תמונות מקובל מאד בעולם. במקומות רבים בהם הנגישות לרופא הינה בעייתית השימוש בצילומים יכול להיות לעזר במתן האבחנה. אין התמונה יכולה להוות תחליף לבדיקה גניקולוגית מקיפה. אין אני מעודד שליחת תמונות לפורום אולם כמו שאני עונה לכל השאלות כך אני מתייחס גם לשאלות המלוות בתמונות. אם הנערה קיימה יחסים לדבריה והתמונה מראה פתח רחב קרוב לודאי שהיא איננה בתולה. ממש אינני יכול לדעת מי עומד מאחורי הכתוב ולמי לשייך את התמונה אולם ילדה בת 12 אין מקומה בפורום זה".

   

  עוד ציין כי "בהתייעצות עם מנהלי האתר אנו שוקלים שהתמונות לא תופענה לכל דורש אלא יגיעו רק למייל הפרטי שלי".


   

  המידע הראשוני התקבל במייל האדום
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לקבוע בתולין מתמונה. אילוסטרציה
  צילום: יוגב עמרני
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים