שתף קטע נבחר

זירת הקניות

זיהום חוזר? שוב פיצוץ באסדת נפט במפרץ מקסיקו

אסדת קידוח התפוצצה במרחק 130 ק"מ מחופי לואיזיאנה - מערבית לאתר בו התפוצצה האסדה של חברת BP שגרמה לזיהום הנפט הגדול בתולדות ארצות הברית. משמר החופים מדווח על כתם נפט באזור האירוע אך לא ברור אם מדובר בדליפה

כחודש אחרי שנעצרה סופית הדליפה הגדולה מבאר הנפט של חברת BP במפרץ מקסיקו - שוב אירע פיצוץ באסדת קידוח באזור. משמר החופים האמריקני מסר כי איש לא נהרג בפיצוץ. כל 13 עובדי אסדת הקידוח שנפלו למים ועלו על סירות הצלה אותרו וחולצו; רק אחד מהם נפצע.

 

לפי שעה לא ידוע האם נגרמה דליפת נפט כתוצאה מהפיצוץ אך משמר החופים האמריקני דווח כי כתם נפט באורך קילומטר וחצי וברוחב 30 מטר נראה מתפשט מהאסדה הפגועה. ייתכן שמדובר בנפט שהיה במכלי האסדה, המסוגלים להכיל כ-16 אלף ליטר.

 

הפיצוץ התרחש באסדה המרוחקת כ-130 ק"מ מחופי לואיזיאנה, וכ-300 ק"מ מערבית למקום בו התפוצצה וטבעה אסדת הקידוח "דיפווטר הורייזון" ב-20 באפריל. בפיצוץ אז נהרגו 11 עובדים, וכתוצאה מהפגיעה בצנרת שעל פתח הבאר דלפו למימי המפרץ כמעט 5 מיליון חביות נפט (כ-766 מליון ליטר). זו הייתה הדליפה הגדולה בתולדות ארצות הברית. הנפט גרם לזיהום כבד בחופים באזור וכמעט חיסל את תעשיית הדייג והתיירות המקומית.

 

האסדה שהתפוצצה כעת שייכת לחברת מרינר אנרג'י מיוסטון, טקסס אך נמסר שהמתקן לא היה פעיל ולא בוצע קידוח נפט בבאר מאז סוף 2008. סיבת הפיצוץ לא ידועה עדיין; החברה מסרה כי על האסדה בוצעו פעולות אחזקה בימים האחרונים.

 

לאחר שהתקבל הדיווח הראשוני על האירוע הזניק משמר החופים הזניק לאתר שבעה מסוקים, שני מטוסים וספינות סיוע וחילוץ עם ציוד הנדסי.

 

המשרד להגנת המולדת בארצות הברית מסר כי האסדה ניצבה מים שעומקם כ-100 מטר. לשם השוואה - אסדת הקידוח "דיפווטר הורייזון" שנשכרה על ידי BP, עמדה במים שעומקם קילומטר וחצי כשהתפוצצה. הדבר הקשה מאוד על עצירת הדליפה מהבאר הפגועה. בעומק שכזה המים קרים מאוד, והדבר גרם בין היתר לפגיעה במתקנים שנבנו על מנת לנסות ולעצור את הדליפה. לשם ביצוע העבודות ההנדסיות המורכבות נדרשה BP להפעיל במקום רובוטים הנשלטים מרחוק ולעקוב אחר הנעשה מתחת למים בעזרת מצלמות.

 

דובר הבית הלבן, רוברט גיבס אמר כי הנשיא רק אובמה קיבל עדכון על האירוע. "יש לנו צוותי סיוע מוכנים באזור למקרה שנלמד שהזיהום מתפשט", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדליפה מהבאר של BP
צילום: AFP
זיהום איים כתוצאה מהדליפה במפרץ
צילום: AP
עוף מים שזוהם בנפט
צילום: AP
מומלצים