שתף קטע נבחר

תורם למסגד ב"גראונד זירו" העביר כסף לחמאס

קו ההגנה המרכזי של תומכי המסגד המתוכנן להיבנות ליד "גראונד-זירו" הוא כי מדובר במרכז שנועד לגשר בין הדתות, אבל מידע חדש חושף קשר בין אחד המשקיעים לחמאס

האם אחד מהאנשים העומדים מאחורי היוזמה השנויה במחלוקת להקים מרכז מוסלמי סמוך לאתר פיגועי ה-11 בספטמבר בניו יורק - תמך בעבר כלכלית בחמאס? התקשורת בארצות-הברית פרסמה כי אחד התורמים של המסגד העביר לפני יותר מעשור אלפי דולרים לקרן מוסלמית, שלאחר מכן התגלה כי היא מסייעת לארגון הטרור.  

 

שריף אל-גמאל, מי שמוביל את היוזמה שמסעירה את ארצות-הברית, אישר כי אחד המשקיעים של המרכז המוסלמי הוא חיסאם אלזנאטי, תושב לונג איילנד בן 51. על פי דיווחים בעיתונות האמריקנית, אלזנאטי תרם בשנת 1999 כ-6,000 דולר לארגון מוסלמי אמריקני, "קרן ארץ הקודש" (The Holy Land Foundation).  


מפגינים נגד המסגד. (צילום:רויטרס)

 

שנתיים אחרי שאלזנאטי העביר את התרומה, הרשויות בארצות הברית הודיעו כי ראשי ארגון "הצדקה" גייסו כספים למען אנשי חמאס. באותה תקופה הקפיא הממשל האמריקני את נכסי הקרן, וב-2004 כמה מראשי הארגון אף הועמדו לדין בגין תמיכה בטרור.

 

אל-גמאל התייחס לפרסומים על העבר הבעייתי לכאורה של אחד מתורמי המרכז המוסלמי, ואמר: "אנו התחייבנו לא לקבל תרומות מארגונים התומכים בטרור או בפעילות אנטי אמריקנית". הוא סירב עד כה לגלות מי הם שמונת המשקיעים שהעבירו כספים למסגד. לדבריו, מדובר בקבוצה מגוונת שכוללת גם יהודים ונוצרים, וכי הוא ואלזנאטי הם התורמים המוסלמים היחידים.

 

עורך דינו של אלזנאטי אמר לתקשורת האמריקנית, כי הלקוח שלו לא ידע על קשר בין הקרן לבין ארגון הטרור, וציין כי מרשו חשב

 שהוא מעביר את הכספים ליתומים. עוד בשנת 1993 התפרסמו בעיתונות האמריקנית ידיעות על קשר אפשרי בין "קרן ארץ הקודש" לבין ארגון חמאס.

 

הפרסום האחרון בוודאי לא יסייע להרגיע את הרוחות בקרב הציבור האמריקני, שנסער מהיוזמה להקים מסגד בקרבת ה-"גראונד זירו". בחודש שעבר התקיימו במקביל שתי הפגנות נפרדות של מאות תושבים שהביעו התנגדות עזה למיזם ומנגד תומכים שקראו לכבד את חופש הדת.

 

Read this story in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים נגד המסגד. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים