שתף קטע נבחר

227 אלף חתמו, אך הלילה עוברים לשעון חורף

הלילה ב-2:00 נזיז את מחוגי השעון לאחור והשעה תהיה 1:00. חותמי העצומה מאוכזבים: "לקחו שעת אור מרוב האוכלוסייה והעניקו אותה לחלק קטן ממנה". ויש גם ביקורת על השרים: "עצוב שהפוליטיקאים לא רואים אותנו ממטר"

מחאת מאות האלפים לא הצליחה: למרות שיותר מ-227 אלף ישראלים חתמו על העצומה להאריך את שעון הקיץ, יוזזו הלילה מחוגי השעון. בשעה 2:00 בלילה נזיז את מחוגי השעון שעה אחת אחורה והשעה תהיה 1:00. בכך "נרוויח" שעת שינה.

 

מזג האוויר עדיין קיצי וברוב אזורי הארץ נמדדו יותר מ-30 מעלות, אך בישראל ממהרים לעבור לשעון החורף. ארצות-הברית תחזור לשעון החורף רק ב-7 בנובמבר ובמדינות אירופה ייזכו התושבים לעוד שעת אור עד 1 באוקטובר. אפילו בסוריה השכנה יוזזו מחוגי השעון ב-29 באוקטובר.

 

שעון הקיץ מופעל בישראל, על-פי חוק משנת 2005. החוק קובע: "בכל שנה, בין יום שישי האחרון שלפני ה-2 באפריל בשעה 02:00, לבין יום ראשון האחרון שלפני י' בתשרי, בשעה 02:00, יוקדם הזמן בישראל בשעה אחת נוספת, כך שיקדים את זמן יקום מתואם בשלוש שעות". המשמעות היא ששעון הקיץ יימשך בין 170 ימים ל-191 ימים, כיוון שהוא מתחיל בתאריך לועזי ומסתיים בתאריך עברי.
שעון הקיץ בעולם בשנת 2010

שעון הקיץ בעולם בשנת 2010
מדינה התחלת השעון סוף השעון
ישראל 26 במרס 12 בספטמבר
ארצות הברית 14 במרס 7 בנובמבר
מדינות אירופה 28 במרס 31 באוקטובר
לבנון 28 במרס 31 באוקטובר
סוריה 2 באפריל 29 באוקטובר
איראן 22 במרס 22 בספטמבר
קובה 14 במרס 31 באוקטובר
מרוקו 2 במאי 8 באוגוסט
הרשות הפלסטינית ורצועת עזה 26 במרס 11 באוגוסט
 

מאות האלפים שחתמו על העצומה לא מבינים מדוע ישראל מקדימה את המעבר לשעון החורף. מיקי, מנהל בחברת היי טק, אמר ל-ynet: "ברור לי שהסיבה להקדמה היא דתית. הסיבות שלי להמשך שעון הקיץ הן סביבתיות - חסכון בחשמל - וכלכליות. גם בכבישים - זו סכנה, ילדים שרוצים לבלות ולא יכולים. זה פשוט לקחת שעת אור מרוב האוכלוסייה ולהעניק אותה לחלק קטן ממנה".

 

הוא גם הפנה אצבע מאשימה לשר אלי ישי: "שר הפנים הרגיז אותי במיוחד השבוע, כי הוא אמר שאין לזה קשר ליום כיפור. אבל ייתכן שהשעון יזוז שוב אחרי יום כיפור. איפה פה ההגיון?" מוטי אמר כי יאפשר לעובדים שלו לעבוד לפני שעון הקיץ: "אני אאפשר להם לעבוד בשעות שנוחות להם, כדי שזה לא ישבש את סדר היום שלהם".


כיכר השעון ביפו. המחוגים ישובו הלילה שעה לאחור (צילום: ירון ברנר)

  

מוטי, שחתם גם הוא על העצומה, הוסיף: "עצוב לי נורא שגם הפוליטיקאים שלנו לא רואים אותנו ממטר.

אף אחד לא הרים את הכפפה. 220 אלף איש חתמו על משהו - ואף אחד מהנבחרים שלנו לא עשה כלום. נכנעים לחרדים על מאבק קטן ולא חשוב. אם את זה הם לא מצליחים לעשות - מה יהיה על דברים גדולים מזה?".

 

הוא גם לא מבין מדוע יש מתנגדים להארכת שעון החורף. "חוץ מהסיבות הרגילות, מפריע לי שהדתיים מובילים את התדמית של הדת למקומות לא נכונים. מפריעה לי הסחטנות הזאת, זה נושא מטופש לחלוטין. מדובר בסך הכל בשעה! הם הופכים את זה למשהו מטופש, ועוד לפני יום כיפור. זה מתחבר לי לכל המתיחות של השנים האחרונות מול החרדים. אני רואה עצמי כיהודי, אבל הנושא הזה מפריע לי כי זו לא התדמית הנכונה של הדת. חבל שאפילו עכשיו, בתקופה כזאת, החרדים לא מרפים ולא מוכנים לשום פשרה - ועוד בנושא הכי לא חשוב שיש. בשנה האחרונה היו הרבה 'מלחמות' - באשקלון, בעמנואל והם הרוויחו את התדמית ביושר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ב-2:00 נחזור ל-1:00
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים