שתף קטע נבחר

מפקד גל"צ: חיילים לא יעבדו בשבת

המדינה טענה בבג"ץ כי על גל"צ לשדר בשבת וצה"ל כבר החל לנסח פקודת מטכ"ל שתאפשר זאת. ל-ynet נודע: מפקד התחנה הבטיח ל"פורום המשפטי" שעתר נגדה כי יצמצם את פעילות החיילים בסדיר העובדים בשבת ויעצור את ניסוח הפקודה

מפקד גלי צה"ל, יצחק טוניק, הודיע כי יעצור את תהליך כתיבת פקודת המטכ"ל שנועדה להסדיר את שידורי התחנה הצבאית בשבתות ובמועדי ישראל, כך נודע ל-ynet. במקביל הוא מתחייב לצמצם בהדרגה את עבודת החיילים המשרתים בה ולהביא למצב שבו היא תופעל ביום המנוחה על ידי אזרחים בלבד. טוניק אמר את הדברים לנציג "הפורום המשפטי למען ארץ ישראל" - הארגון שעתר לבג"ץ נגד השידורים בשבת.

 

 

לפני שנתיים דרשו העותרים מבית המשפט להפסיק את המצב הקיים שבו בגלי צה"ל, שהיא יחידה צבאית, מחללים את השבת באופן קבוע שלא לצורך מבצעי – דבר האסור בפקודת מטכ"ל. בתשובת המדינה, שהתבססה בין היתר על תצהיר של מפקד התחנה, נטען כי "אופייה הייחודי" של גל"צ – "זן ייחודי של תחנת שידור" - מחייב מתן מענה מיוחד, ולכן החל הצבא בכתיבת הוראת פיקוד עליון חדשה המסדירה את המשך השידורים. המהלך נתקל בהתנגדות חריפה מצד רבנים, חברי כנסת ומשפטנים דתיים, שהזהירו מפני תקדים מסוכן שיביא לפריצת חומות השבת בצה"ל. 

 

התפנית חלה לפני כחודשיים, בפגישתם של מפקד גל"צ, יצחק טוניק, ומנכ"ל הפורום המשפטי, נחי אייל. באחרונה העביר מנהל התחנה הצבאית לאייל ולרב הצבאי הראשי מסמך המסכם את הפגישה. על פי סיכום הדברים, טוניק טען בה כי בגל"צ יש "רגישות רבה מאוד לנושאים דתיים ובעיקר בכל הקשור להתייחסות לחיילים הדתיים". לדבריו, "החוזה הבלתי כתוב עמם קובע כי חייל דתי – לא רק שלא יחוייב לעבוד בשבת, אלא גם תכנית שהיה מעורב בהכנתה והוקלטה מראש לא תשודר בשבת". 

 

טוניק סיפר כי קיימת "מגמה ברורה לצמצום מספר החיילים העובדים בשבת בתפקידים שידוריים", ובמסמך המסכם כתב כי "מפקד גלי צה"ל מבטיח כי מגמה זו תימשך, וההערכה היא כי בסוף התהליך השידורים בשבת לא יבוצעו כלל על ידי החיילים". 

 

את הצורך בפקודת מטכ"ל שתאפשר את עבודת החיילים בשבת הסביר יצחק טוניק בכך שעתירת הפורום המשפטי סותרת את ההבנות - "סוג של סטטוס קוו", כהגדרתו – שהיו בנושא זה, והיא עלולה הייתה לפגוע בפעילות התחנה. הוא הבהיר כי אם העתירה תימשך הוא יפנה לגורמים המוסמכים בצה"ל כדי לעצור את הטיפול בפרסום הפקודה החדשה.

 

נחי אייל, מנכ"ל "הפורום המשפטי למען א"י" מסר בתגובה כי "המאבק על שמירת החוק בגל"צ מצליח, ואנחנו מברכים את מפקד גלי צה"ל שהבין כי גם תחנה צבאית מחויבת לשמור חוק ובתוך זמן קצר חיילים בצהל לא יחללו שבת שלא מסיבות מבצעיות. הפורום המשפטי ימשיך לפעול למען שמירת צביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
יצחק טוניק
צילום: מאיר פרטוש
צילום: גיל יוחנן
נחי אייל. העותר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים