שתף קטע נבחר

איש המיסתורין: המקומות הסודיים של דן חמיצר

הוא ידוע כ"מלך החידות של המדינה", ובימים אלה מקים "בית חידות" ראשון בעולם. קבלו את המקומות המשמעותיים בחייו של דן חמיצר, שטוען: "אני לא יודע אם אדם הוא תוצר נופי סביבתו הקרובה, אבל אני די משוכנע שתוצריו ויצירותיו נובעים מהם"

בחמש בבוקר הדרך דוהרת מתל אביב לעין הוד, למפגש עם "מלך החידות של המדינה" - דן חמיצר - שבימים אלה סיים את אחד מהמשחקים הגדולים שלו: "המצוד אחר מטמון 100 שנות הקיבוץ".

 

נסעתי לכפר האמנים שהוא ביתו, לנסות לפצח את סודות ההשראה שלו. כל מקום שהגענו אליו כלל מפגש עם חברים כי אמנות, אליבא דה חמיצר, הולכת יד ביד עם דיאלוג אישי.

 

חמיצר בן ה-63, שהוא מעין איש רנסנס שמפסל רעיונות, מטיס מטוסים זעירים ומשווק מיזמים, נראה מותש והודה: "הפקתי לא מעט התרחשויות המוניות בארץ, אבל זאת המורכבת מכולן. עידן הפייסבוק והתקשורת המיידית, הפכו אותי נגיש וזמין לכל אחד מעשרות אלפי המתמודדים שלא יוותרו על שום ערוץ, בניסיון לחלץ ממני רמזים אל עבר המטמון הנכסף".


איש רנסנס שמפסל רעיונות. חמיצר בעין הוד (צילומים: גילי מצא)

 

מותש אבל פורה בטירוף. בימים אלה הוא שוקד על ספר ילדים שלישי בסידרת "חידני", על הפקת מיזם לאומי לחיסכון במים עם רשות המים, הקמת "בית חידות" ראשון בעולם בעמק יזרעאל ופסל לתערוכה שנפתחה.

 

בקשתי ממנו מוטו בחייו המרתקים. "אני לא יודע אם אדם הוא תוצר נופי סביבתו הקרובה, אבל אני די משוכנע שתוצריו ויצירותיו נובעים מהם", אמר חמיצר. "כשמרכז עיסוקך הוא חידות, רק טבעי שתחפש סביבך מפות אוצר גלויים או סמויים".

 

אז יצאנו לחפש מטמונים ברדיוס המצומצם והאהוב עליו.

 

הבוסתן של אברהם חסידים

להגיע לאברהם וגנו אי אפשר בלי חמיצר. גן העדן הזה נחבא ומצטנע למרגלות הכרמל, בשביל סמוי שנמצא מרחק 200 מטרים מכביש מספר 4. "20 שנות איקלום של מרבית עצי הפרי המוכרים על כדור הארץ הביאו ליצירת בוסתן עשיר וטעים, שלא אגזים אם אכריז שמי שלא ביקר בו יתקשה להבין את סיפור גן עדן המקראי", הוא אומר.

 

"יש שמכנים את השתלנות והגננות 'האומנות השמינית'", הוא מוסיף. "אני מגיע לבוסתנו של אברהם הצנוע להתרפק על געגועי הנוסטלגיים לאֵת, מקוש ,טוריה וקילשון - לחיבור הנושן לקרקע, לפרייה ולקדושתה - או במילים יותר עכשוויות: ל'הולילנד' המקורי".


"להתרפק על געגועי לאֵת, מקוש ,טוריה וקילשון". בבוסתן של אברהם

 

גלריית האומנים של עין הוד

"שריד תמים לימי הקואופרציה היצירתית של ינקו, מוקדי וחבריו של איצ'ה ממבוש - לי אישית, תענוג צרוף ליצור ולהציג בשמורת טבע אמנותית נטולת יומרות ו/או ביקורת".


חמיצר בגלריה בעין הוד עם קולגה-אמן

 

הר יללת התנים

"ללא ספק אחת מנקודות הנוף, הבידוד והשקט המדהימות שניתן למצוא בכרמל. זו שמורת טבע של איש אחד: חברי, גילי אבירי (ז"ל), יגע במשך שנים ארוכות בעבודת יחיד, על מנת לייצר מעין מרבץ אקולוגי חבוי ש'מיועד רק לחברים'. עמית, בנו, עוסק בפתיחת המתחם הקסום בפני שאר העולם".


זולה במרומי יער בית אורן עם תצפית ומקום אקולוגי. הר התנינים

 

חוף הכרמל ובריכות הדגים

"שום תוכנית ריאליטי לא תשתווה בריגושה ובעוצמתה להתרחשות של בוקר על גדת בריכת דגים בחוף הכרמל. עבורי, צפייה סתמית בדגים וציפורים היא תכלית הכמיהה האנושית הלא מושגת.

 

"פיסות חוף הכרמל שמשתרעות מנווה ים עד מעגן מיכאל, הן מגרש העבודה האמיתי שלי. אני לא זוכר רעיון טוב ומיטיב שלא צמח לי תוך צעידת בוקר צמודת גלים. חוף הים הישראלי הוא גם המקום המידי ביותר להבין בכאב, שמרבית תושבי ארץ הקודש פשוט לא אוהבים אותה, שהרי אחרת לא היו מטנפים ומשאירים אותה כה פצועה מאחור".


"אין כמו התרחשות של בוקר על גדת בריכת דגים". בחוף הכרמל

 

מוזיאון ניסכו בעין הוד

"מחוף הים המדמם בזוהמתו - אל מעט נחת במקום הכי ציוני באזור: מוזיאון ניסכו. פנסיונר יהודי-אמריקני העמיס את אחד האוספים הנדירים בעולם בתחום תיבות הנגינה, ועשה עלייה לצורך הקמת מוזיאון של איש אחד. ברגעי משבר וחיפוש השראה, אני מתייצב אצל האיש שעונה על התואר: 'אין חיה כזו'" .

 

הסטודיו בבית של אורי גיל

"שכן, טייס נודע ונועז, ולעניות דעתי המשוחדת - היוצר המשמעותי ביותר בעין הוד כיום, מכונה גם 'האיש שמצייר למרחקים ארוכים'. מומחה הולנדי נודע אמר עליו: 'האיש מצייר כפי שאף אדם לא מצייר כבר 500 שנה'. אכן בודדים יקדישו שנים ארוכות להשלמת כל ציור וכ-30 שכבות צבע לכל דמות. וכאשר יגיע תורי להצטרף אל דפי השכחה, אתנחם בזכות שנפלה בחלקי להימצא בצוות שנבחר על ידו לציור 'מחווה לקרווג'יו' - או במילים אחרות: אני הבטחתי מקומי בהיסטוריה".


עם אורי גיל, חבר וצייר, שצייר את שניהם בתמונת הסעודה האחרונה

 

אבו יעקב

"מקום לאכול ולהיזכר שניתן עדיין לחלום על 'אחוות עמים'. איצ'ה ממבוש נהג לומר ש'מה שאבו אומר במשפט אחד, לקח למרטין בובר ספר שלם'. וזו הזדמנות להגיד מילה על איצ'ה ממבוש, שבזכותו עברתי לעין הוד ובימי זוהרה הוא כונה 'המוכתר של הכפר', כי נתן לו את צביונו ומיוחדותו.


"מקום לאכול ולהיזכר שניתן עדיין לחלום על 'אחוות עמים'". המסעדה של אבו

 

"הוא חסר כל כך. מאז שירד אל במת השכחה, מוכיח לי כל יום מחדש שהאמרה הנדושה 'אין אדם ללא תחליף' שגויה ושקרית מעיקרה. בצהרי היום המסעדה של אבו מרכזת את מיטב הדמויות ההזויות של הכפר למעין פרלמנט יומי שלטענת אבו 'מקשקשים הרבה מדי ואוכלים מעט מדי'. ובעניין האוכל הנפלא, איצ'ה סיכם בזמנו 'אבו לא מגיש שיפוד אם לא הכיר את התרנגולת באופן אישי'".

 

לכתבות נוספות בסדרת "מסע עם כוכבים":

 

  • גילי מצא, עיתונאית וצלמת אווירה ונוף שצילומיה מתפרסמים בעולם

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
'הולילנד' המקורי". חמיצר בבוסתן חסידים
צילום: גילי מצא
"מעט נחת במקום הכי ציוני באזור". מוזיאון ניסכו
צילום: גילי מצא
עם גילי מצא
צילום: גילי מצא
מומלצים