שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר ענק: מגה-גלופלקס ודומיו לא עובדים

  סקירה מקיפה עם כ-3,800 נבדקים מעלה: תכשירים המכילים כונדרואיטין וגלוקוזאמין, המצויים ב"מגה גלופלקס", CARE FLEX, VITA FLEX ובמוצרים רבים אחרים, אינם משפיעים על מפרקי הירך או הברך ואין להם כל תרומה בדלקות מפרקים. ראש צוות החוקרים: "לא לממן טיפולים כאלה"

  האם אתם נוטלים תוסף מיותר? מחקר רחב היקף שבוצע על-ידי חוקרים משוויץ ובדק עשרה מחקרים קודמים, גילה כי החומרים גלוקוזאמין וכונדרואיטין אינם משפיעים על דלקות מפרקי הברך והירך. המחקר פורסם בגליון החדש של כתב העת BMJ.

   

  "להימנע מלממן טיפולים כאלה"

  החוקרים מאוניברסיטת ברן בשוויץ ניתחו את ממצאי המחקרים, שכללו 3,800

  מטופלים. מחקרים אלה העריכו מהם השינויים בדרגת הכאב אצל אנשים שנטלו תחליפים המכילים גלוקוזאמין, כונדרואיטין או תכשירים המכילים את שניהם גם יחד. בהמשך השוו החוקרים את הנבדקים לכאלה שטופלו בתרופות פלצבו, שאינן מכילות כל חומר פעיל.

   

  החוקרים מצאו כי בהשוואה לקבוצה שטופלה בפלצבו, אלה שנטלו גלוקוזאמין כונדרואיטין או את שניהם לא חשו בכל הפחתה בכאב המיפרקים. לתכשירים אלה לא היתה השפעה גם על מרווח המיפרק ההולך ומצטמצם בדלקות מיפרקים. בעקבות הממצאים, ציין ראש צוות החוקרים, פרופ' פיטר ג'וני: "על רשויות הבריאות וחברות הביטוח להימנע מלממן טיפולים המכילים גלוקוזאמין או כונדרואיטין".

   

  החוקרים ציינו כי על פי המחקרים נראה כי אין סכנה בנטילת התוספים, ולפיכך אם מטופל מעוניין בכל זאת להמשיך ולהשתמש בהם, אין צורך להימנע מכך. 

   

  כונדרואיטין הוא מרכיב בסחוס המשמש כחומר סיכה במפרקים, סופג ובולם זעזועים, מונע תהליכי פירוק ומזרז את מבני הקולגן שבסחוס. לרוב נמכר הכונדרוטין כתוסף תזונה יחד עם גלוקוזאמין, מרכיב נוסף במפרקים המסייע לשמירת הנוזלים במפרק ומווסת את חילוף החומרים בסחוס. במותגים "מגה גלופלקס" הפופולרי ובמותגים CARE FLEX של מכבי, VITA FLEX של דרך חיים קופת חולים כללית, קוזמין של טרימקו ופרימושן של סופהרב, משמשים הכונדרוטין והגלוקוזאמין בצוותא כחומרים הפעילים העיקריים.

   

  לפני שלוש שנים פורסם מחקר שוויצרי שמצא כי המרכיב כונדרואיטין אינו עוזר כלל לבעיות מפרקים. החוקרים מאוניברסיטת ברן בדקו כל מחקר קליני שפורסם על הטיפול במחלות מפרקים ומצאו כי לאורך זמן לכונדרואיטין לא הייתה כל השפעה על המפרק. לפני כשנתיים פורסם מחקר נוסף שמצא אף הוא כי תוספי התזונה הללו אינם משפיעים על דלקות מיפרקים בברכיים.

   

  בשבוע שעבר אישר בית המשפט המחוזי בתל אביב להגיש תביעה ייצוגית נגד

  החברה המשווקת בישראל את מגה גלופלקס, אחרי שקבע כי בפרסומי החברה יש משום הטעיית הציבור.

   

  הבקשה לתביעה הייצוגית הוגשה לפני ארבע שנים על ידי ארבעה אנשים, שטענו כי סבלו ממחלת פרקים שמקורה בהרס הסחוס במפרקים. המחלה הכרונית, שהיא חשוכת מרפא, גורמת לכאבים קשים וקושי בתנועה. שניים מהתובעים מחקו את עצמם מהתביעה ואילו שני האחרים, אילן ג'אן ועו"ד יצחק חושן, המשיכו בהליכים. התובעים טענו כי רכשו את תוסף המזון אך לא נרפאו מהמחלה.


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אין השפעה. אילוסטרציה
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים