שתף קטע נבחר

שר החוץ הסורי לקלינטון: מאוד מעוניין לקדם מו"מ

וליד אל-מועלם נועד בניו יורק עם הילרי קלינטון - פגישה ממנה יצאו האמריקנים מעודדים. דובר מחלקת המדינה: "היתה ביניהם הסכמה שיפעלו לפיתוח רעיונות שונים, כיצד להתקדם בתהליך"

שר החוץ של סוריה, וליד אל-מועלם, "מאוד מעוניין" לפעול לקידום ערוץ שיחות שלום בין סוריה לישראל - כך אמר הלילה (יום ג') דובר מחלקת המדינה האמריקנית, פיליפ קראולי, בעקבות פגישה שקיים מועלם בניו יורק עם מזכירת המדינה הילרי קלינטון.

 

סוריה - בין גישושי שלום לרכש טילים. כותרות אחרונות ב-ynet:

 

פגישת קלינטון-מועלם התקיימה הערב בשולי העצרת הכללית של האו"ם. בתדרוך לעיתונאים שנערך בסיומה, אמר קראולי כי השר הסורי "הביע עניין רב בהתקדמות בתחום הזה, והיתה ביניהם הסכמה שיפעלו לפיתוח רעיונות שונים, כיצד להתקדם בתהליך". הדובר הוסיף כי בסיום הפגישה נותר עם "ההבנה שהסורים מעוניינים בפיתוח מרכיבים של תהליך שלום".

 

זוהי הפגישה המתוכננת הראשונה בין מזכירת המדינה לבכיר סורי מאז החלה בתפקידה לפני יותר משנה וחצי. קלינטון ומועלם נפגשו כבר פעם אחת, בחופזה, במהלך מפגש מנהיגים ממדינות ערב שבו נכחה מזכירת המדינה, בשארם א-שייח.

 

מועלם שימש בעבר כשגריר סוריה בבירה האמריקנית, והיה שותף למגעי שלום עם שגריר ישראל דאז בוושינגטון, איתמר רבינוביץ', ועם אישים ישראלים אחרים. הוא הוותיק והמנוסה בהנהגה הסורית במגעים עם ישראלים.

 

אחרי כל ביקור אמריקני - מגיע לדמשק בכיר איראני

האמריקנים עושים בימים אלו מאמץ ניכר לקרב את סוריה ולנסות לצרפה למעגל שיחות השלום עם ישראל, או לפחות להרתיע אותה מניסיונות לחבל במאמץ המדיני על ידי הפעלת טרור מרצועת עזה ולבנון.

 

מאז כניסת הנשיא אובמה לבית הלבן לפני 19 חודשים, עשה ממשלו כל מאמץ אפשרי להתקרב לדמשק - אבל זו ממשיכה להעביר לוושינגטון מסרים סותרים ומבלבלים.

 

פקידים בכירים בממשל כבר הגיעו לכמה ביקורים בדמשק, בהם השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל, סגנו פרד הופ המופקד על התיק הסורי, ראשי הדסקים למזרח התיכון בבית הלבן ובמחלקת המדינה, דן שפירו וג'פרי פלטמן, הסנטור ג'ון קרי ואחרים -

ובכל זאת, המאמץ האמריקני להרחיק את סוריה מאיראן נכשל. בכל פעם שבכיר אמריקני מבקר בבירה הסורית, מגיע אחריו בכיר איראני - והאמריקנים אינם מסתירים את תסכולם מכך.

 

לקראת הפגישה של קלינטון עם מועלם, העבירו האמריקנים מסרים לפיהם ארה"ב אינה שוכחת את סוריה, והערוץ הפלסטיני אינו בא על חשבון שלום כולל של ישראל עם העולם הערבי, שיכלול את סוריה כמרכיב מרכזי בו.

 

יחד עם זאת הבהירה קלינטון למועלם ש"אסור ששום גורם חיצוני יפעל לחבל ביציבות של מדינה אחרת" - כלומר לבנון ועיראק.

 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון באו"ם, היום
צילום: AFP
עניין רב. אל-מועלם
צילום: איי אף פי
מומלצים