שתף קטע נבחר

מחו על ההפרדה במאה שערים: "כאן לא טהרן"

עשרות צעדו באזור החרדי במרכז ירושלים, במחאה על ההפרדה בין גברים ונשים. הם נעצרו ליד כיכר השבת. חרדית צעקה לעבר המפגינים: "חיות, זו חוצפה. זה כמו שיגידו לי מה לבשל במטבח"

המפגינים צעדו, החרדים צפו - ולמאה שערים הם לא נכנסו. עשרות נשים וגברים צעדו באזור החרדי במרכז ירושלים במחאה על ההפרדה בין גברים ונשים, שנעשתה ברחובות מאה שערים במהלך החג. המשטרה הציבה מחסומים ליד כיכר השבת, והמפגינים חזרו על עקבותיהם והתפזרו לאחר מכן. אחרי הפיזור, היו עימותים קולניים בין המפגינים לחרדים. 

 

בפתח הצעדה בשכונת גאולה הדגישו המארגנות כי "יקיימו את ההפגנה ללא פרובוקציות מיותרות" וכי הן מקוות שלא ייתקלו באלימות. כוחות גדולים של משטרה הגיעו למקום, כולל פרשים, וההפגנה פוזרה לאחר שהצועדים שבו על עקבותיהם - מכיכר השבת דרך צומת הרחובות קינג' ג'ורג', יפו ושטראוס.  


עימות קולני בצעדה, הבוקר (צילום: גיל יוחנן)

 

אחת המארגנות, רונה אורובנו, קראה במגאפון "לא נשארים יותר בהלם, גם אשה נבראה בצלם", ואחריה החרו-החזיקו המפגינים הנוספים. על החולצה נכתב "כך נראית פמיניסטית ירושלמית", והמוחים הניפו שלטים כגון "ירושלים לא טהרן, הרוב הדומם מתעורר". בין הצועדים היו אישי ציבור חילוניים כמו הח"כ לשעבר מוסי רז וחברת מועצת העיר לורה ברטון.

 

רחל טאלר, חרדית תושבת האזור, צעקה לעבר המפגינים ממרפסת ביתה: "זו חוצפה שאין כדוגמתה, חיות. זה מקום מאוד ספציפי לאנשים מסוימים שרוצים לחיות בדרך הזו. יש להם את הזכות לעשות בבית שלהם מה שהם רוצים. מה הם נכנסים? זה כמו שיגידו לי מה לבשל במטבח שלי".

 

"במועדון ה-17 מותר להפריד וכאן לא?"

חיים ויינשטוק, חרדי שעבר במקום: "זו פרובוקציה לשם פרובוקציה. במועדון ה-17 (הכוונה לאומן 17. ק.נ.) מותר להפריד וכאן לא? זה הרי רק שלוש שעות ביום. נראה אותם גברים להפגין ככה אצל הערבים במזרח ירושלים". 

 

רוב תושבי השכונה נמצאים הבוקר בבית הכנסת, ומקצת מהחרדים צופים במפגינים ובמפגינות ברחוב ומחלונות הבתים. הסיכוי לעימותים פחת, בגלל העובדה שהיום הוא הושענא רבא, היום האחרון של חול המועד סוכות, המתאפיין בתפילות ארוכות.

 

אתמול קבע בג"ץ כי ההפרדה שנעשתה ברחובות השכונה אינה חוקית, והורה למשטרה להתיר את קיום ההפגנה בתוך השכונה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה במאה שערים, היום
צילום: גיל יוחנן
לא היו תקריות אלימות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים