שתף קטע נבחר

השגריר לא ידבר על העולים: קלינטון אזרח פרטי

שגריר ארה"ב בישראל סרב להגיע לדיון בכנסת בנוגע לדברי נשיא ארה"ב לשעבר כאילו "העולים מרוסיה הם מכשול לשלום"

שגריר ארצות-הברית בישראל סרב להזמנה להשתתף היום (ד') בדיון בכנסת בנוגע להתבטאויות הנשיא לשעבר ביל קלינטון על העולים מרוסיה. בשגרירות טענו כי "הנשיא לשעבר הינו אזרח פרטי", אך גורמים בכנסת הגיבו ואמרו כי "קלינטון אינו אזרח פרטי - הוא משמש כשליח הממשל ברחבי העולם".

 

קלינטון אמר בין היתר "שהעולים מרוסים מהווים מכשול מרכזי לשלום, מכיוון שהם מתנגדים לחלוקת הארץ". על רקע זה החליטה ועדת הקליטה והעלייה בכנסת לקיים דיון בדברים שעוררו סערה בקרב העולים בישראל. הוועדה החליטה להזמין לדיון שיערך הבוקר את שגריר ארה"ב בישראל, ג'יימס קנינגהאם. אולם, מהשגרירות נמסר לוועדה שלא השגריר ולא מי מטעמו יגיעו.

 

ל-ynet נודע כי נציגים בשגרירות האמריקנית אמרו לחברי כנסת שהביעו מורת רוח מדברי קלינטון, שגם הם מסתייגים מדברים אלה. לאנשי השגרירות לא היה מענה לטענות שהשמיעו חברי כנסת על כך שקלינטון אינו אזרח פרטי, והוא נהנה על פניו מתנאים מופלגים מהממשל האמריקני, כולל עובדים המסייעים לו בשגרת יומו, פנסיה חודשית ועוד. לדבריהם, ארה"ב מתחמקת מאחריות בנושא זה.

 

יו"ר ועדת עליה וקליטה, ליה שמטוב, אמרה בתגובה: "העולים מברית המועצות לשעבר הינם ציונים שאוהבים את ארצם ורוצים כמו כל אזרח לחיות את חייהם בביטחון ושלום. כמה מהם נהרגו מאש רובים שקלינטון העניק למחבלים".

 

משגרירות ארה"ב בישראל נמסר בתגובה: "השגריר לא יכול לבוא לדיון בוועדת העלייה בכנסת. מעבר לכך - נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, הוא אזרח פרטי. אין לממשל אחריות לדברי אזרח פרטי, שיש לו את הזכות לומר את דבריו, כמו שמקובל גם בישראל".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון. שליח ממשל או אזרח פרטי?
צילום: רויטרס
מומלצים