שתף קטע נבחר

מי רוצה נקטרינה רקובה וק"ג עגבניות ב-23 שקל?

הירקות והפירות ידעו ימים יפים יותר: הנקטרינות רקובות מבפנים, התפוחים האדומים קמחיים והעגבניות, שנראות רע מאוד, עולות בין 13 ל-15 שקל ברשתות השיווק. במשרד החקלאות ממליצים למכור עגבניות טובות ב-23 שקל ויש ירקנים שמוכרים אותן במחיר גבוה מזה. הפתרון: קנו עגבניות שרי

ק"ג עגבניות ב-23 שקל. זה מחיר השיא בו מוכרים כרגע עגבניות באיכות טובה אצל הירקן, וזה המחיר המקסימלי לצרכן לפי התחשיב של משרד החקלאות , אולי כי עגבניה באיכות טובה היא דבר נדיר בימים אלה. בסניפי שופרסל ומגה אפשר לראות עגבניות חצי ירוקות שעולות בין 13 ל-15 שקל לק"ג. וזה אחרי שביולי וראשית אוגוסט עגבניות נמכרו גם ב-3-2 שקלים לק"ג, ובשנים האחרונות עגבניות נמכרו בממוצע ב-4.5 שקלים לקילו.

 

 

המחירים ברשתות השיווק "נמוכים" יחסית, משום שכרגע הן לא יכולות למכור עגבניות במחיר המקסימלי כי אין מספיק עגבניות באיכות מקסימלית. זו הסיבה שברשתות מוכרים סחורה שלרוב לא נראית טוב, במחיר הכי נמוך שהן יכולות להציע בימים אלה.

 

"בעצם זול יותר לקנות כרגע עגבניות שרי", אומר אברהם ארליך, מנהל ענף ירקות במועצת הצמחים, והוא צודק. בשוק האורגני במתחם התחנה בת"א, שנערך כל יום שישי, ק"ג עגבניות שרי אורגניות עולה כרגע 10 שקלים. "בשווקים הן עולות 9-8 שקל לק"ג, ואפשר גם לרכוש עגבניות שטח פתוח (בניגוד לרוב העגבניות שהן עגבניות חממה. מ.ק), כמו עגבניות תמר, שעולות 6 שקל לק"ג", מסביר ארליך.


*מתוך אתר משרד החקלאות. נוסחת חישוב המחיר המקסימלי המומלץ קובעת כי מחיר הירקות המקסימלי המומלץ  לצרכן, גבוה ב-100% מהמחיר הסיטוני שלהם; ומחיר הפירות המקסימלי המומלץ לצרכן גבוה ב-50% מהמחיר המקסימלי המומלץ שלהם.

 

"אני לא רוצה למכור, אבל הצרכנים דורשים עגבניות"

גם מצב הנקטרינות והאפרסקים בימי סוף עונה אלה, הוא בכי רע. מחירי הנקטרינות למשל, שהיו גבוהים כל הקיץ נותרו גבוהים, והקנייה שלהן נעשתה עסק לאס וגאסי: הן נראות נפלא מבחוץ, אבל חומות וסיביות מבפנים. האפרסקים מצידם, נוטים להיות קשים מאוד ובלתי אכילים.

 

התפוחים האדומים (יונתן, סטאר קינג, גאלה), שעולים בין 7 ל-11 שקל, נוטים להיות קמחיים מאוד. מצב הפירות הללו בשני סניפי שופרסל שבדקנו, רע יותר מבסניפי מגה אבל האיכות דומה בשתי הרשתות. למה מוכרים לנו ירקות ופירות לא איכותיים במחירים כה גבוהים?

 

גרשון וייסמן, סמנכ"ל הסחר של רבוע כחול מסביר: "בגלל המחסור שיש בעגבניות, המיון פחות קפדני, וכל מה שיש - מביאים לשווקים העיקר למכור. אני דווקא מעדיף לא למכור 3-4 ימים עגבניות, אם הן נראות רע, אבל הקהל צורך את זה ודורש את זה. מחירי הקנייה יקרים, וכפי שאפשר לראות, אנחנו מוכרים במחירי קנייה ממש.

 

"לגבי פירות הקיץ, אצלנו האיכות טובה, וזו פעם ראשונה שאני שומע שיש בעיה עם הנקטרינות, אבדוק את זה, כי אם יש פירות לא טובים אני מעדיף לא למכור אותם. יחסית למה שקרה השנה בחודשיים האחרונים, אנו עושים מאמצים עילאיים לספק את התצרוכת וגם למכור במחירים נמוכים לצרכן".

 

"נסו עגבניות בקופסאות שימורים"

אברהם ארליך ממועצת הצמחים, מסביר שההיצע הנמוך והביקוש הגבוה משתוללים יד ביד, ויוצרים את המחירים המפליאים. "אף אחד לא היה קונה את התוצרת הזאת, אם מחירי העגבניה היו 3 שקלים", מסביר ארליך, "הצרכנים היו מחפשים תוצרת טובה יותר. במצב רגיל, העגבניות באיכות הנוכחית היו נזרקות, הרי ברוב השנה את לא רואה עגבניות כאלה. אבל מזג האוויר מכתיב את האיכות, וכרגע הנטייה היא לשווק כל תוצרת שיש, כי אנשים רוצים לאכול עגבניות והם מוכנים להתפשר באיכות. לכן, עד סוף אוקטובר, המחירים יישארו גבוהים".

 

חוץ מרכישת עגבניות שרי, הוא מציע עוד ישועה: "העגבניות נראות לא בשלות אבל הן יאדימו בבית", מרגיע ארליך, ומוסיף: "גם עגבניות לתבשילים אפשר לקנות בקופסאות, אלה אלטרנטיבות מצוינות ומגוונות מאוד: יש עגבניות חתוכות, מרוסקות, שלמות ובמחרים סבירים מאוד שלא עלו.

 

"נעשים גם מאמצים לשפר את המצב בשטח. הייתי בשטח ניסויים של חברת זרעים, שמפתחת זרעים במיוחד לתקופה החמה. הם מנסים לשפר את תנובת הצמח, כי בסיור שעשיתי לאחרונה בדרום ראיתי מראות מעציבים: היבולים נמוכים ב-50%. אם אם תפרחת אמורה לתת 6-4 עגבניות כיום יש עליה בין עגבניה אחת לשלוש".

 

בניגוד לעגבניות, לאפרסקים והנקטרינות אין כרגע תקנה, למעט אי קנייה. במועצת הצמחים מספקים הסבר: "אנחנו מודעים לזה שתוכם סיבי, חום וחסר טעם", אומרים במועצה. "זה פרי סוף עונה, ויכולת ההשתמרות שלו פחות טובה. מזג האוויר פגע באיכויות שלהם, אבל מהקירורים שלנו הם יוצאים ממצב טוב, ואנחנו לא יכולים לומר מדוע הרשתות מוכרות פירות במצב לא טוב".

 

ומה לגבי התפוחים האדומים, שכל ביס בהם מעלה קמחיות יבשושית במעלה הלשון? ירבעם שגב, מ"בראשית" מסביר. "רוב התפוחים בסדר גמור, ותופעת הקמחיות אינה נרחבת, אבל עכשיו זו תחילת עונה בתפוחים, לכן משווקים פירות פחות טובים, שאין להם אורך חיים ארוך, ולכן אין טעם להכניסם לקירור.

 

"בנוסף, החום הגדול של אוגוסט פגע יותר בפירות האדומים וזה גורם להתרככות פנימית. כשתפוחים כאלה נמצאים הרבה זמן על המדף, אחוז הפרי הפחות מוצק הוא גבוה יותר, לכן איכותו של תפוח שעומד על המדף יותר מיום יומיים תהיה פחות טובה. אבל אל דאגה, בקרוב יגיעו לרשתות פירות עמידים ויותר מוצקים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים