שתף קטע נבחר

זעם באיטליה: פושע נאצי יוכל לצאת ממעצר הבית

בית משפט ברומא קבע כי אריך פריבקה, שהיה מעורב בטבח 335 איטלקים ב-1944, יוכל לצאת מדי יום לקניות ולביקור בכנסייה תחת פיקוח. תדהמה בקהילה היהודית: "ביזיון לאומי"

ארגונים יהודיים באיטליה מתחו היום (יום ד') ביקורת חריפה על החלטת בית משפט ברומא, להתיר לפושע הנאצי אריך פריבקה לצאת מדי יום לקניות ולביקור בכנסייה. פריבקה, קצין אס.אס לשעבר בן 97, הורשע במעורבות בטבח 335 אזרחים איטלקים ב-1944. הוא נידון למאסר עולם שהומר למעצר בית מלא עקב מצבו הבריאותי.

 

פרקליטו של פריבקה, עו"ד פאולו גיאצ'יני, מסר בתחילת השבוע כי ההחלטה מתירה למרשו לצאת מהבית "לצורך פעולות יומיומיות החיוניות לחייו". במסגרת ההחלטה, קבע השופט כי על פריבקה, המתגורר ברומא, ליידע את המשטרה בטרם צאתו מהבית, כדי שיוכל להימצא תחת פיקוח של גורמי ביטחון.

 

החלטת בית המשפט התקבלה בקהילה היהודית באיטליה בזעם ובתדהמה. נשיא הקהילה היהודית ברומא, ריקארדו פסיפיקי, קרא לשר המשפטים לבטל את ההחלטה ולדחות על הסף כל ניסיון להקל בתנאי המעצר של פריבקה. "ההחלטה הזו היא בגדר ביזיון לאומי. אין סליחה על פשעים נגד האנושות", אמר פסיפיקי לעיתון "קוריירה דלה סרה".

 

אריך פריבקה, יליד גרמניה, הוסגר לאיטליה מארגנטינה ב-1994. הוא נשפט והורשע שלוש שנים לאחר מכן בטבח שביצעו הנאצים בתגובה לרציחתם של 33 מאנשיהם בידי פרטיזנים.

 הנאצים החליטו להוציא להורג 10 איטלקים על על חייל נאצי שנרצח. הם אספו אסירים פוליטיים מבתי כלא, פושעים וגם 75 יהודים, וירו בהם במחצבה מחוץ לרומא. פריבקה הודה כי ירה למוות בשניים פרטיזנים וסייע בלכידתם של רבים אחרים. עם זאת, הוא הדגיש לכל אורך הדרך כי ביצע את הפקודות שהוטלו עליו.

 

זמן קצר אחרי הרשעתו, הומר עונשו של פריבקה למעצר בית עקב בריאותו הלקויה. שנים לאחר מכן התיר בית המשפט לפריבקה לעזוב את ביתו לצורך עבודה כמתרגם במשרדו של גיאצ'יני. מחאת משפחות קורבנות הטבח, פוליטיקאים איטליקים וארגונים יהודיים - הובילה את הרשויות לביטול ההחלטה

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים