שתף קטע נבחר

אש במכתש: טיול מדברי קטן במכתש הגדול

הימים החמים כבר מסיימים את תפקידם, ואפשר בזהירות לרדת דרומה ולטייל. בואו למסע אל בטן האדמה במכתש הגדול, בין חולות צבעוניים ותצפיות מרהיבות. מומלץ להגיע בזריחה

בשבוע האחרון נוכחנו שהסתיו הוא כבר מציאות ולא רק חלום. כבר אפשר לנסוע דרומה ובזהירות בזהירות להתחיל לטייל גם כשהשמש בשמיים. אז באמת נתחיל לאט ובטוח, במסלול קצר בזמן זריחה אל המכתש הגדול. במסע אל בטן האדמה נראה חולות צבעוניים ונעלה לתצפית לכל הרוחות משפת המכתש. מומלץ להגיע לילה לפני וליהנות מאוויר נעים ואינספור כוכבים.

 

 

איך מגיעים: נוסעים על כביש 25. בצומת רותם פונים דרומה לכביש 206. אחרי כעשר דקות נסיעה מגיעים לצומת הראשון שאפשר לפנות בו ימינה. פונים ימינה לכביש 225, עוברים מתחת לגשר הגבוה של הרכבת, ומתפתלים עם הכביש דרך הפתח האדיר של המכתש הגדול. חניון החולות הצבעוניים נמצא בצד ימין של הכביש, כקילומטר מהצומת.


מפת הטיול במכתש הגדול

 

תיאור המסלול

את הרכב נחנה בחניון החולות הצבעוניים (1). אם לא נראה את הצבעים המפורסמים - אל דאגה, זה רק בגלל השעה המוקדמת והאור הקלוש. ניקח את מיטלטלנו ונתעורר תוך כדי הליכה בצידו השמאלי של הכביש, חזרה לכיוון ממנו באנו. לאחר כמה מאות מטרים מסתיימים שולי הכביש, וניאלץ ללכת עליו. אמנם אין זה מן הכבישים העמוסים בארץ אולם למרות זאת יש לנקוט משנה זהירות, ומומלץ בחום להדליק פנס.

 

לאחר כ-10 דקות הליכה, כאשר משני צידנו כבר מתנשאים, כמעט מאיימים, המצוקים האדירים התוחמים את פיתחו היחיד של המכתש, נראה מפרץ מצד ימין (דרום) של הכביש. כאן מתחיל השביל המסומן בירוק (2). מנקודה זו רצוי להמשיך רק לאחר שיש כבר מספיק אור בכדי למצוא את דרככם, אם כי מלבד העובדה שמדובר בעליה, אין השביל קשה להליכה.

 

קירות המכתש בנויים שכבות-שכבות של סלע קשה (גיר ודולומיט) וסלע רך (קירטון), זו על גבי זו. בעידנים אחרים, כאשר את כל האזור הזה כיסה ים, שקעו בו שרידי בעלי חיים, והתאחדו עם חומרים ימיים אחרים ליצירת הסלעים שרואים כאן היום. כאשר הים היה רדוד, חיו בו בעלי חיים רבים שיצרו בסופו של דבר סלע קשה. כאשר הוא היה עמוק מ-40 מטר נוצר בו סלע רך. השביל הירוק מטפס בתוך ואדי קטן שהמים שחקו בסלע הרך, ובינות לשני מצוקים קשים לטיפוס. במהלך העלייה יסתירו לכם המצוקים הגבוהים את המכתש, אבל אפשר לראות את זה גם כרווח נקי שלכם: ההפתעה הגדולה נשמרת לסוף.


אפשר לנסוע דרומה ובזהירות לטייל. המכתש הגדול (צילומים: חנן ישכר)

 

לאחר כ-20 דקות נגיע לאוכף, שם מתחבר השביל הירוק לשביל מסומן בשחור (3). לימיננו נראה עלייה קטנה לתצפית אל תוך המכתש, אולם מי שמבקש להספיק ולתפוס את השמש העולה, מומלץ לו שיוותר עליה לעת עתה, והגמול הרי מובטח בהחלט בסוף העליה.

 

אז נפנה שמאלה, ונעלה עם השביל השחור. מנקודה זו כדאי מאוד להמשיך רק לאחר שיש אור מספיק! טיפוס קצר יביא אותנו אל אוכף נוסף, ולאחריו: הטיפוס האחרון אל הפיסגה. בקטע זה ניאלץ להיעזר בידינו, ואולי גם אחד בשני. לעלייה בטוחה יש לעקוב אחר סימוני השבילים. לאחר מכן עוד כמה צעדים קטנים - וכבר אין יותר לאן לעלות.

 

עכשיו הבעיה היא אחרת: לאן להביט… האם מזרחה, אל מישור ימין, הרי רכס חצרה שמאחוריו, הרי אדום המתנשאים באופק והשמש הזורחת מעבר להם, או שמא מערבה - אל המכתש הגדול, אליפסה ש-12 ק"מ אורכה ו-6 ק"מ רוחבה, הפרוש לרגלינו בכל הדרו, צבעיו, והמצוקים התלולים והגדולים המקיפים אותו מכל עבר? ובכן, אל דאגה. לכל יש זמן. 360 מעלות של נגב בשיא תפארתו, זריחה ואויר בוקר מדברי וקריר.


אבני חול צבעוני במכתש הגדול. לאסוף רק במקומות המורשים

 

ומה אחר כך?

יש להניח שרובכם אינו מעוניין להשתקע כאן, למרות הנוף עוצר הנשימה. ישנן שלוש אפשרויות לירידה: הראשונה היא פשוט לחזור כלעומת שבאנו. זוהי האפשרות הקצרה והפשוטה ביותר. האפשרות השנייה היא לרדת חזרה עד למפגש עם השביל הירוק בו עלינו, אולם משם להמשיך ולרדת בשביל השחור.

 

במפגש השבילים נפנה ימינה, וכעבור כמה עשרות מטרים נצטרך לרדת בזהירות מצוק בגובה של כ- 5 מטרים, שלאחריו אנחנו כבר ממש ממש בתוך המכתש. השביל יורד אל תוך אבן החול על שלל צבעיה, ומתפתל בינות גבעות סגולות, לבנות, חומות וצהבהבות - הגוונים אשר נוצרו בתהליכים כימיים שונים ומשונים אי שם במעבי האדמה, ולבסוף מוביל אותנו חזרה אל מגרש החניה.

 

אנא, אל תאספו חול צבעוני בקטע זה של הטיול, למרות הסימנים הברורים (והעצובים) שמטיילים רבים כבר עשו זאת לפניכם. כדי לשמור על המכתש ככל האפשר, כולנו מתבקשים לאסוף חול רק באזור מגרש החניה, שהוא למעשה מחצבה נטושה אשר הוכשרה בדיוק למטרה זו.


גבעות סגולות, חומות וצהבהבות. נוצרו בתהליכים כימיים במעבי האדמה

 

כדאי לדעת

כדי לזכות לראות את הזריחה, אולם לא לטפס בחושך מוחלט, אנו ממליצים להתחיל ללכת כשעה לפני הזריחה, כלומר, בסביבות השעה 5:30 בבוקר. עם זאת, קצב ההליכה משתנה מאדם לאדם, ולכן אין באפשרותנו להבטיח שאכן כל מטייל יגיע בזמן. מטעמי בטיחות ושמירת טבע, אנו מבקשים לא להתחיל את הטיול מוקדם מדי.

 

למי שרוצה להשלים את החוויה בשינה תחת כיפת השמים ואלפי הכוכבים, ישנם באזור מספר חניוני לילה: חניון החולות הצבעוניים; חניון עין ירקעם, הנמצא בצומת היציאה מן המכתש; וחניון מישור ימין על הכביש המוביל אל המכתש הקטן. להזכירכם: חניונים אלו הם שטח שאושר והוכשר ללינה. אין בהם שום שירותים בסיסיים ואף לא מי שתייה. לא לשכוח שקי שינה…

 

יש לבוא מצוידים בכמות מספקת של מים, כיוון שלאורך המסלול ובחניונים אין כלל מים. ניתן למלא את כליכם בירוחם או (במקרה חירום) במפעלי אורון. היות והתצפית בפסגת ה"סנפיר" היא בת 360 מעלות, ניתן לעלות גם לתצפית שקיעה, אולם אז יש למהר ולרדת בדרך הקצרה ביותר (השביל הירוק) לפני רדת החשיכה.


תחילת המסלול העולה אל הסנפיר הנראה ברקע

 

פרטים כלליים

  • סוג: רגל
  • מקום: מכתש גדול
  • אזור: צפון הר הנגב
  • אורך המסלול: כ-3 ק"מ
  • משך הטיול: 4-2 שעות
  • דרגת קושי: בינוני
  • מפות טיולים וסימון שבילים: מס' 15, הנגב התיכון, מס' 18, מערב הר הנגב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חול צבעוני במכתש הגדול
צילום: חנן ישכר
מומלצים