שתף קטע נבחר

צילום: AP

החילוץ הסתיים, צ'ילה חוגגת: "המשימה הושלמה"

המבצע חסר התקדים תם בלי תקלות, 33 הכורים עלו אל הקרקע - ועכשיו הגיע הזמן לחגיגות. מנהיג הכורים, שזכה לשבחים על תפקודו ב-69 הימים מתחת לאדמה, היה האחרון שהועלה בקפסולה המיוחדת. נשיא צ'ילה הזיל דמעה ושר איתו את ההמנון

סדרת הדרמה המרתקת ביותר בתבל הסתיימה תוך פחות מיממה - ובהצלחה מושלמת. 33 הכורים, שחיכו במשך כמעט 70 יום לחילוצם מבטן האדמה, יצאו בזה אחר זה ממעמקי מכרה סן חוזה - עד שמנהיגם לואיס אורסואה הועלה בקפסולה, חיבק את קרוביו, חבריו ואת הנשיא - ונתן את האות לחגיגות הענק בצ'ילה, ובעולם כולו. אחרונים במכרה נשארו כמה מחלצים, שעלו לקרקע אחד אחד, זמן קצר אחר כך. אחרי חילוץ אורסואה, הם הניפו שלט: "המשימה הושלמה".

 

יוצאים לאור - כל הדיווחים ב-ynet

 

אורסואה בן ה-54, האחרון ברשימת 33 הלכודים, חיכה כמעט 24 שעות יותר מראשון המחולצים - פלורנסיו אוואלוס - אבל כמוהו גם הוא יזכה לתהילת עולם, ולמעמד של סלבריטאי. חשוב מכל, הוא וחבריו נותרו בחיים למרות התמוטטות המכרה ואובדן הקשר עם העולם החיצון בימים הראשונים, ולאחר שהוכן מבצע חילוץ ראשון מסוגו, בשיתוף סוכנות החלל נאס"א.

 

פעמוני כנסיה צלצלו בכל רחבי צ'ילה עם חילוצו של הכורה הראשון. תושבי המדינה רותקו למסכי הטלוויזיה ביממה הזו, ואיתם צפה במבצע ההירואי כל העולם כולו. לפני חילוץ הכורה האחרון, שרו הצ'יליאנים את ההמנון הלאומי. הנשיא סבסטיאן פיניירה, שחיכה למחולצים הראשונים, הגיע שוב לאזור המכרה והזיל דמעה לפני שפגש את אורסואה - ושר איתו שוב את ההמנון. מבצע החילוץ הדרמטי הועבר במלואו בשידור ישיר גם ב-ynet.

 

אורסואה, מנהיגם של הכורים, חילק אותם לאחר האסון לשלוש קבוצות, וזכה לשבחים רבים על תפקודו ב-69 הימים בהם שהו הלכודים מתחת לאדמה. הוא השאיר אותם אופטימיים גם ברגעים קשים, והדבר ניכר היטב במהלך יממת החילוץ - בה כמעט לא עברה דקה ללא הנפת דגל הלאום וללא שירי "צ'י-צ'י-צ'י, לה-לה-לה, צ'ילה, צ'ילה".

 

הנשיא פיניירה הודה לאורסואה על תפקודו ואמר: "בכל פעם שבאתי לפה, המשפחה שלך שמרה על התקווה. הם כל הזמן אמרו: 'הם חיים, הם חיים, הם חיים'". הוא הוסיף ושיבח אותו ואמר כי "לעשות מעשה כמו שעשית - להישאר אחרון מבין ה-33 הוא מעשה שעושים רק אנשים שיש להם את האופי להיות מנהיגים".

 

נשיא צ'ילה: מה שהחל כטרגדיה, הפך לברכה מאלוהים

בנאום שנשא אחר כך, אמר הנשיא: "צ'ילה היא אינה אותה מדינה שהיתה לפני 69 ימים. הכורים אינם אותם אנשים שנלכדו קודם, הם יצאו חזקים. צ'ילה היום חזקה יותר ומאוחדת מאי פעם. צ'ילה היום מכובדת יותר בעולם. מה שהחל כטרגדיה נוראית, הפך לברכה מאלוהים"

 
"אני רוצה להודות במיוחד לאלוהים שהיה עמנו", אמר פיניירה. "אנחנו מוכנים להתמודד עם כל מה שיביא העתיד. ואני אומר ממעמקי ליבי, ואני בטוח שכל הצ'יליאנים מסכימים איתי - 'תחי צ'ילה!'". בנאומו הודה פיניירה למדינות שהביעו תמיכה בצ'ילה, והזכיר גם את שמו של ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, ששוחח עימו אמש.

 

שיחק כדורגל אחרי החילוץ

שעה קלה לפני אורסואה, עלה לפני הקרקע גם פרנקלין לובוס, שחקן כדורגל מקצועי בעברו. לובוס בן ה-53, שהיה הלכוד ה-27 ברשימת היוצאים, קיבל במהלך שהותו במכרה חולצות כדורגל חתומות בידי הכדורגלנים הבכירים ביותר בעולם. מיד עם הגיחו מפתח החילוץ הגישו לו בני משפחתו כדורגל, והוא כדרר עימו כמה שניות - וקיבל תשואות.

 

צילום: רויטרס

 

בהמשך חולץ גם ראול בוסטוס, מספר 30 ברשימה, שהיה מעורב גם באסון הגדול השני שפקד את צ'ילה השנה, כשהמספנה בה עבד נהרסה בצונאמי שנגרם בעקבות רעידת האדמה העזה בפברואר. בעקבות האסון, הוא החל לעבוד במכרה המרוחק כ-20 שעות נסיעה ממקום מגוריו - אך גם הפעם לא שיחק לו המזל.

 

פגש לראשונה את בתו התינוקת

הלכוד הלפני אחרון שחולץ הוא אריאל טיקונה, שהפך לאבא בזמן שהיה מתחת לאדמה. אשתו אליזבט סגוביה ילדה בת ב-14 ספטמבר ופלאי הטכנולוגיה איפשרו לו לברך אותה בווידאו דרך סיב אופטי. הוא שלח נשיקה לבת וביקש שיקראו לה "אספרנסה", תקווה בספרדית. 

 

הכורים, שחולצו מעומק של 625 מטרים במכרה הזהב והנחושת, הועברו לבדיקות רפואיות, אך רובם ככולם צפויים להשתחרר מבית החולים כבר ביממה הקרובה. ה"רופא" שטיפל בהם היה יוני באריוס, מספר 21 בסדר היציאה, לו חיכתה בחוץ דווקא המאהבת, ולא אשתו החוקית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחלצים עולים אל הקרקע
צילום: רויטרס
ההמתנה השתלמה
צילום: AFP
הקפסולה עשתה את העבודה
צילום: AFP
מומלצים