שתף קטע נבחר

אותם 6 מספרים בלוטו: "פעם ב-10,000 שנה"

לא פחות מ-128 מנחשים הימרו שאותם מספרים יחזרו על עצמם תוך פחות מחודש, כפי שנחשף ב-ynet, שלושה מהם זכו ב-4 מיליון שקלים. מבחינה סטטיסטית הסיכוי לכך הוא 0.00000000000025, אבל במפעל הפיס בטוחים: "אנחנו עוסקים בעולם המזל, הכל אפשרי בו"

מי האמין ש-6 המספרים הנבחרים בלוטו יחזרו על עצמם תוך פחות מחודש? לא הסטטיסטיקאים, לא אנשי מפעל הפיס - אבל כנראה שלא מעט מהמרים דווקא האמינו בגורל. אותם מהמרים האמינו שאירוע שההסתברות לו היא 0.00000000000025 אכן יתרחש. פרופסור לסטטיסטיקה העריך את המקרה הנדיר כדבר שקורה אחת ל-10,000 שנה, ובמפעל הפיס מתעקשים: "זה מזל, הכל אפשרי בו".

 

הקאמבק המדהים של המספרים, שפורסם לראשונה ב-ynet, גרם למספר עצום של מנחשים שהימרו נכונה, על אותם שישה מספרים - 13, 14, 26, 32, 33 ו-36. עם זאת, רק שלושה מהם הימרו נכונה גם על המספר החזק (2) - וזכו כל אחד ב-4 מיליון שקל. עדיין, זהו המספר הגדול ביותר של מהמרים שזכה בפרס הראשון, מאז 2006.

 

לא פחות מ-92 מהמרים נוספים הימרו על ששת המספרים שחזרו על עצמם, אבל הסתפקו ב-4,000 שקלים בלבד, מכיוון שבחרו במספר חזק שונה. ככל הנראה, רבים מהם הימרו על המספר החזק שהופיע בהגרלה מ-21 בספטמבר - 1. בדאבל לוטו 33 הימרו על מספרים אלו, וזכו ב-8,000 שקל.


ארבעה מששת הכדורים. חוזרים על עצמם

 

התופעה הנדירה הביאה לכך שמספר המנחשים נכונה חמישה מספרים ומספר חזק - שלרוב הוא גבוה מאלו שמהמרים נכון על השישה ללא המספר החזק - היה הפעם נמוך בהרבה. 14 המנחשים 5+חזק זכו בעקבות זאת ב-6,561 שקלים כל אחד. בדאבל לוטו 6 בלבד ניחשו זאת וגרפו 13,102 שקלים.

 

כמה אפסים?

פרופסור צבי גילולה, פרופסור במחלקה לסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית ומומחה בינלאומי להימורים, הסביר בשיחה עם ynet כי "הסיכוי לזכות בלוטו, כולל במספר החזק, ולדייק בכל שבעת המספרים הוא אחד ל-18 מיליון". את הסיכוי לנחש שישה מספרים, להוציא את המספר החזק, הוא אומד על "18 מיליון לחלק ב-8, כי יש שמונה מספרים במשבצת המספר החזק". מה שאומר - 1 ל-2,250,000.

 

החישוב למקרה אמש, בו נדגמו שישה מספרי לוטו שזהים לאותה שישיית מספרים שנדגמה לפני מספר שבועות, כבר מצריך לקנות מחשבון חדש. גילולה אומד את מקרה לא ייאמן זה בלא פחות מ-1 חלקי 2 מיליון בריבוע, או 1 חלקי 2 כפול 10 בשישית. לנוחותכם, הנה המספר המלא - 1 ל-4,000,000,000,000". למעדיפי הגרסה העשרונית, התוצאה המדויקת היא 0.00000000000025.

 

"בדרך כלל משתמשים במספרים מהסוג הזה כדי לתאר נדירות של חיים על המאדים", אומר גילולה, אך מסביר כי קרו מקרים של סבירות כה נדירה בהיסטוריה. "העובדה שהדבר נדיר לא הופכת אותו לבלתי אפשרי. אני לא נדהם, כי אני מכיר את הנושאים הללו. זה יכול לקרות, אך גם נוכל לספר לנכדנו שזה קרה בזמננו, ויש סיכוי שעוד יכחישו את זה בעתיד".


המספרים הזוכים, אתמול. מה נשתנה? רק המספר החזק

 

"בשנות ה-70 במשחק ברידג' קרה שכל שחקן קיבל מערכת צבע שלמה. זה היה אירוע נדיר אף יותר, שתועד ופורסם בעיתונות, אך אין לזה משמעות מעשית. אי אפשר לומר מצאתי מספרים חמים. זה מהדברים הנדירים שקורים במזל", מספר גילולה.

 

פרופ' לסטטיסטיקה: "זה מדהים, זה וואו"

הפרופסור לסטטיסטיקה יצחק מלכסון, מאוניברסיטת תל אביב, העריך שמה שקרה כאן - חזרה של 6 מספרים זהים  בהגרלת לוטו, תוך פרק זמן של עד חודש, בחישוב של שמונה הגרלות לחודש - קורה "פעם אחת בעשרת אלפים שנה".

  

"זה מדהים, זה וואו. זה נדיר שאותה שישייה חוזרת", מתפעל הפרופסור המלומד והוותיק, ומתייחס גם לאפשרות של תקלה כל שהיא: "הטיה במגריל זו כבר שאלה הרבה יותר מורכבת. אם מספרים מסוימים היו מופיעים יותר זה היה יכול להעיד על משהו, אך זה לא היה מתבטא בשישייה חוזרת". 

 

במפעל הפיס העדיפו באופן לא מפתיע להסתכל על היבט שונה. "אנחנו עוסקים בעולם המזל, ובסיכויים והסתברויות הכול אפשרי, גם מה ששכיח יותר ונדיר יותר, כמו המקרה הזה", אומר ד"ר חיים מלמד, איש הסטטיסטיקה של מפעל הפיס. 

 

אך גם מלמד לא נותר אדיש. "מה שקרה אתמול בפירוש נדיר. במבט לאחור אני לא מכיר מקרה כזה בלוטו, בטח לא בשנים האחרונות". מלמד טען שזה יכול לקרות וציין את אותו אדם שזכה בלוטו פעמיים תוך כמה שנה בארצות-הברית, אבל שכח להזכיר את המקרה בבולגריה, בו נפתחה חקירה בעקבות העובדה שאותם מספרים יצאו בשתי הגרלות רצופות.

 

מלמד ניסה גם להסביר את התופעה במסגרתה כמאה אנשים מילאו את אותם 6 מספרים, בכך שחלק מממלאי הלוטו בוחרים במספרים שכבר זכו בעבר. "המקרה הזה הביא לשלושה זוכים. אני משער שכמו שיש אנשים שנאחזים במספרי יום הולדת, כך יש כאלה שאוחזים מספרים שעלו שבעבר. פעם אחת התקווה הזו התממשה. זה מאוד נדיר, אבל זה עדיין מזל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
3 מהמרים זכו ב-4 מיליון שקלים
תוצאות ההגרלה אתמול
מומלצים