שתף קטע נבחר

מי שם זמזם נגד גניבה על הגבינה שלי?

בישראל 2010, סניף שופרסל, הניחו זמזם נגד גניבה על גבינת גוש חלב, שעולה כ-14 שקל. בסניף אחר הדביקו זמזם על מוצר מזון שעולה 6 שקלים. למרבה האירוניה, בקופה ביקשו מאיתנו לתרום לנזקקים. שופרסל: "אלה מוצרים גניבים". לתת: "לא מצדיקים גניבה אבל זה מצבה העגום של ישראל"

לפעמים, מספיקה גיחה לסופרמרקט כדי לקבל תמונה, גם אם קטנה, על מצב חברתי קיים. בגיחה כזאת גיליתי שבישראל סוף 2010 מדביקים זמזם נגד גניבות - על גבינה צהובה.

 

 

ההדבקה הזאת נהוגה בסניף שופרסל ביג בעזריאלי, ת"א. לאחרונה כשהנחתי בסל הקניות שלי את הגבינה הותיקה "גוש חלב", שעולה ברשת בין 14 ל-15 שקל, הופתעתי למצוא שבשוליה מונחת מדבקה - זמזם נגד גניבות, כזה שמצפצף כשצרכן יוצא מהחנות מבלי לשלם על מוצר.

 

פשפוש בערימת הגבינות העלה שהחפיסה שלי היתה אחת מיני חפיסות מסומנות רבות, והחשד שלי קיבל משנה תוקף דרמטי: כאן ממגנים נגד גניבות של גבינה צהובה. אחרת איך קרה שזמזם כזה, אותו מניחים בדרך כלל על מוצרים יקרים בהרבה, מודבק בשיטתיות על מוצר יסוד כגבינה צהובה? 

 

איני תומכת בגניבה, אולם צורת מניעת הגניבה הזאת מעוררת שאלות נוספות. אם גניבה של גבנ"צ היא נוהג נפוץ בסניף זה, מה עושים אנשי המעדניה שמוכרים את אותה גבינה צהובה - רק פרוסה? האם הם נצטוו לפרוס גבינה עבור הצרכן המבקש זאת, ואז לקנח בהדבקת זמזם?

 

וכמובן - גבינה צהובה אינה סיגריות או אלכוהול, ולא רבים מכורים לה. אם פוקדי הסניף נוהגים לסחוב גבינה צהובה, מה זה אומר עלינו ועל החברה בה אנו חיים? ומה המוצר הבא שימגנו - לחם וחלב?

 

הפליאה שלי נמהלה באירוניה מרירה בקופה. כי שם, הקופאית הסירה את הזמזם אחרי שהעבירה את המוצר בקופה, ואז שאלה אותי: "תהיי מוכנה לתרום כמה שקלים לארגון סיוע לנזקקים"?

 

שופרסל: מדביקים איפה שגונבים

הגבינה הצהובה אינה לבד - ישנם מוצרים זולים נוספים שממוגנים בימים אלה. מימים ימימה, בסופרמרקטים של רשתות גדולות נוהגים להדביק זמזמים שמתריעים נגד גניבה על בגדים, מוצרי חשמל ודיאודורנטים, ולמגן באופן מפחיד ממש בקבוקי וודקה. אבל לאחרונה גם שמתי לב שבסניף אחר של שופרסל, שופרסל שלי בלב ת"א, מדביקים זמזמים על חפיסות שוקולד שעולים כ-16 שקל, ועל גבי פחיות מזון חתולים קטנטנות, שנקראות פנסי פיסט ועולות 7-6 שקלים בלבד. "נשים מבוגרות לוקחות את זה לחתולי רחוב, ולא תמיד משלמות", אמרה לי קופאית.

 

בשופרסל הסבירו: "מיגון מוצרים מבוצע למוצרים גניבים. לצערנו, גבינות צהובות ארוזות הינם מוצרים גניבים. המיגון מבוצע באמצעות מדבקות מיגון רק בחלק מהסניפים בהם ישנה בעיית פחת במוצרים הללו ומבוצע לסירוגין. איננו ממגנים גבינות צהובות פרוסות במעדניה.

 

לפנייתך בנושא מזון בעלי חיים - בסניפים מסויימים, מוצרים אלו הינם מוצרים גניבים וקיים פחת (ייתכן עקב ריבוי חתולי רחוב והאכלתם ע"י תושבים) ועל כן הינם ממוגנים". 

 

לתת: "אנשים נוהגים כך בלית ברירה"

ואכן, מה שקורה בת"א, לא נשאר בת"א. גם בסניף שופרסל בחיפה הבחינה צרכנית להפתעתה, בליגיונות של אריזות מסטיק ממוגנות. הקופאית אמרה לה שזה כי גונבים פה מסטיקים, אבל לאתמיד יש במיגון טעם, כי קל להסיר את המדבקות המזמזמות.

 

בסניף מגה בול בצפון הארץ, אמרה לנו אחראית המשמרת: "יש אנשים רעבים בסביבה שלנו. אנשים לא יגנבו לחם, אבל הם יגנבו סכיני גילוח וגבינה, כי את המצרכים הבסיסיים האלה הם לא יכולים לקנות. הלוואי והייתי יכולה להתעלם מהגניבות האלה, כי זו תרומה לנזקקים, אבל אחר כך יאשימו אותי".

 

במחסני כמעט חינם אמרו לנו שהמוצר הנגנב ביותר הוא וודקה אבסולוט, ומעבר לזה, פריטים קטנים שאפשר להחביא. אצל רמי לוי, יש מצלמות, אין זמזמים. "אם גונבים אוכל אומרים לגנב - אל תבוא לפה יותר", אמרו לנו שם, "אבל אם מדובר במוצרים יקרים יותר כמו טייסטרס צ'וייס או דאודורנט מזעיקים מיד את המשטרה. לצערנו יש אנשים שגונבים אוכל כי אינם יכולים להרשות זאת לעצמם".

 

עו"ד ערן וינטרוב מנכ"ל עמותת לתת: "לפי נתוני 'לתת', 6% מהילדים שנתמכים בעמותות המזון גונבים אוכל, כי אין להם מספיק אוכל. בסיטואציה של מלחמת הישרדות יומיומית, כשצריך להחליט אם לקנות אוכל, או תרופות, או ספרים לביה"ס אנשים בלית ברירה נוהגים כך. מי שגונב גבנ"צ זה מי שלא יכול להכין סנדוויץ' לביה"ס. זה לא מצדיק את הגניבה אבל זה מצבה העגום של ישראל.

 

"היום זה הבינ"ל למאבק בעוני ואני חושב שבישראל אפשר לציין את היום הישראלי להזנחת הטיפול בעוני כי לא עושים פה כלום כדי להשפיע על המצב. יש כאן 1.7 מיליון אנשים שחיים מתחת לקו העוני - 223 אלף משפחות ו-530 אלף ילדים שנמצאים במצב אי ביטחון תזונתי. זה אומר שלמעלה מחצי מיליון ילדים הולכים לישון על בטן ריקה, או לא מקבלים את כל התזונה שהם זקוקים לה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
ישראל 2010: זמזם נגד גניבה על גבינה צהובה
מומלצים