שתף קטע נבחר

נהג מונית נקנס ב-5,000 שקל על אי הפעלת מונה

נהג מונית שגבה מנוסע 100 שקל במקום 64 שקל, בנסיעה משכונת התקווה לראשל"צ, ייקנס למרות שהנוסע הסכים שלא להפעיל מונה. הסיבה: זוהי עבירת מתן שירות במחיר מעל המחיר הקובע. ביהמ"ש: "מונית זה לא ג'ונגל"

לא עובדים לפי המונה? זה עלול לעלות לכם ביוקר. בית-משפט השלום בתל-אביב גזר היום (א') קנס של 5,000 שקל והפקדת ערבות של 10,000 שקל על נהג מונית שבניגוד לחוק, גבה מנוסע תשלום שלא לפי התעריף שנקבע במונה.

 

 

האיש, צורי חכמון, הסיע גבר משכונת התקווה שבדרום תל-אביב לראשון לציון וגבה ממנו תעריף של 100 שקל, במקום 64 שקל כפי שהיה אמור לשלם, אם היה פועל לפי פעימות המונה וכנדרש בחוק.

  

במחלקת התביעות המשפטיות של משרד התחבורה הגישו את כתב האישום נגד חכמון, שייחס לו עבירה של עשיית שירות במחיר מעל המחיר הקובע, לפי "חוק הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים".

  

החוק נועד למנוע הפקעת מחירים

חכמון הורשע למרות שטען כי והוא והמתלונן קבעו יחד את מחיר הנסיעה טרם יצאו לדרך, מה שנדחה על-ידי בית המשפט. השופט עודד מאור קבע בגזר דינו כי "יש לזכור שקביעת מחירי הנסיעה במוניות בידי הרשויות, הן על דרך הפעלת המונה והן על דרך אישור המחירון שאישר המפקח על התעבורה, נועד בראש ובראשונה למניעת הפקעת מחירים".

  

הוא הסביר כי החליט שלא להתחשב בתיאום המחיר בין הנהג לבין הנוסע כיוון שהדבר "עלול להביא לתוצאה של ניצול נוסעים תמימים". השופט מאור ציטט את דבריו של השופט ורדי זיילר, שפסק בעבר כי "שירות המוניות ניתן לציבור, ונותני השירות כבולים בסייגים שיש עליהם חובות. אי קיום כל אחד הופך שירות זה לג'ונגל, והדרך היחידה להלחם בתופעה זו היא להטיל עונשים מרתיעים".  

 

לצד הקנס ותשלום הערבות, הציע השופט לחכמון חלופה בדמות ריצוי 30 ימי מאסר ותקופת זהה מאחורי סורג ובריח אם יבחר שלא לשלם את סכום הערבות לכך שלא יעבור את אותה עבירה בשלוש השנים הקרובות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
בלי מונה לא נוסעים
צילום: גיל לרנר
מומלצים