שתף קטע נבחר

לדור: לא תבוטל הרשעתה של מרגלית הר-שפי

במשרד המשפטים הסבירו כי מדובר בפנייה זהה לזאת שהועברה בשנת 2008 למני מזוז, שלא מצא בסיס להפעלת הסמכות החריגה המאפשרת לו ליזום בקשה למשפט חוזר, ושלא נמצא בה כל נימוק חדש המצדיק בחינה מחודשת של עמדת הפרקליטות

היוזמה לזכות באופן רטרואקטיבי את מרגלית הר-שפי, חברתו של יגאל עמיר, שהורשעה באי-מניעת רצח רבין ונידונה לתשעה חודשי מאסר - נדחתה היום (א') על-ידי פרקליט המדינה, משה לדור.

 

במשרד המשפטים הסבירו כי מדובר בפנייה זהה לזאת שהועברה בשנת 2008 ליועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, שלא מצא בסיס להפעלת

 הסמכות החריגה המאפשרת לו ליזום בקשה למשפט חוזר. עוד נמסר, כי "לאחר עיון בפנייה הנוכחית ונימוקיה, לא נמצא בה כל נימוק חדש המצדיק בחינה מחודשת של עמדת הפרקליטות".

 

לדברי לדור, גם באמירותיו של כרמי גילון שכיהן בזמן הרצח כראש השב"כ שפורסמו בספרו בשנת 2004, אין כדי לכרסם בקביעת העובדה שבבסיס פסק דינו של בית המשפט העליון - שקבע שהר-שפי ידעה שיגאל עמיר הוגה ומתכנן לרצוח את ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל.

 

לבסוף כתב לדור, כי הרשות לבקש משפט חוזר נתונה, בראש ובראשונה, להר-שפי עצמה, ופתוחה בפנייה האפשרות להגיש בקשה למשפט חוזר.

 

גורמים בפרקליטות אמרו כי הפרסום שנעשה קרוב ליום השנה ה-15 לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, אולי נועד להשפיע על עמדת הפרקליטות, אולם הם בוחנים כלים משפטיים ולא ציבוריים, ולכן ההחלטה נשארה כפי שהיתה לפני כשנתיים. 

 

בין הפונים בבקשה הנכוחית היו גם חברי הכנסת עתניאל שנלר מקדימה ואורי אריאל מהאיחוד הלאומי, לצד הרבנים יובל שרלו ויעקב מדן. עוד תמכו ביוזמה פעילי זכויות האדם ביש"ע נחי אייל, אורית סטרוק וסוזי דים.

 

במכתב שהועבר ללשכתו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, צוטטו

 דברים שאמרו בעבר ראשי השב"כ לשעבר כרמי גילון ועמי אילון, שסברו כי הר-שפי, שלמדה יחד עם עמיר בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן, כלל לא הייתה מודעת לכוונתו לרצוח את רבין.

 

וינשטיין החליט לפסול עצמו מלדון בבקשה, שכן בעבר התנהלו בינו לבין בני משפחתה של הר-שפי מגעים לייצוגה, כששימש עורך דין פרטי. לכן, הטיפול בפרשה הועבר לידי פרקליט המדינה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הר-שפי. ההרשעה לא תבוטל
צילום: אייל פישר
לדור. אין נימוקים חדשים
צילום: יוני רייף
מומלצים