שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ב-12 שנה: עלייה של 45% בחולי סוכרת נעורים

  נתונים מדאיגים מהכנס הלאומי לסוכרת שנערך היום: בנוסף לעלייה חדה במספר הצעירים החולים, מדי שנה מאובחנים כמעט 25 אלף חולים חדשים בסוכרת מבוגרים. התחזית עד 2030: כמיליון חולי סוכרת בישראל - כ12.5% מהאוכלוסייה

  ב-12 השנים האחרונות נרשמה עלייה של כ-45% במספר הילדים החולים בסוכרת. בשנתיים האחרונות, חלה עלייה של 0.8% בשיעור החולים המבוגרים. מנתונים שנאספו במשרד הבריאות עולה כי בישראל חיים כיום 409 אלף חולי סוכרת, כ-73 אלף מהם אינם מאובנים ואינם מטופלים. הנתונים נאספו והוצגו על ידי פרופ' תמי שוחט, מנהלת המרכז הלאומי לבקרת מחלות במשרד הבריאות, בכנס הלאומי לסוכרת שנערך היום (ד') בתל-אביב.  

   

  ב-2009 התגלו 307 חולים חדשים בסוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים), לעומת 161 חולים חדשים ב-1997. בסך הכל ב-12 השנים הללו, חלה עלייה של 44.8% בשיעור התחלואה בסוכרת מסוג 1. "העלייה בשכיחות התחלואה דומה לנתונים שמתקבלים גם ממדינות אחרות, הן עניות והן עשירות", העירה פרופ' שוחט.

   

  עשרות אלפים אינם מאובחנים ומטופלים

  עוד עולה מהנתונים כי מדי שנה מאובחנים כ-24,700 חולים חדשים בסוכרת סוג 2 (סוכרת מבוגרים, שאינה תלויית אינסולין). 6.4% מבני ה-18 ומעלה סובלים מסוכרת, כאשר בשנים 2005 עד 2007 היתה עלייה של 0.8% בשיעור החולים. נתונים ראשוניים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2009 מראים עלייה נוספת. בסך הכל, 8.5% מהאוכלוסייה סובלים מסוכרת.  

   

  המחלה שכיחה בעיקר בגיל המבוגר: בקרב בני 65 עד 85 שיעור החולים בסוכרת הוא למעלה מ-20%. למעלה משליש מהגברים היהודים (35.8%), וכשליש מהנשים היהודיות בני 65 עד 74 סובלים מסוכרת.  

   

  עשרות אלפי חולים אינם מאובחנים ומטופלים. מהנתונים שהציגה פרופ' שוחט עולה כי ב-2007 היו בישראל 409 אלף חולי סוכרת, מהם 292 אלף מאובחנים ומטופלים, עוד 43,800 שאובחנו אך אינם מטופלים ובנוסף 73 אלף חולים שאינם מאובחנים.  

   

  "ישנה מגמת עלייה כלל עולמית בתחלואה בסוכרת, שנובעת גם מעלייה בתוחלת החיים ועלייה בהישרדות חולים עם סוכרת. בנוסף ישנה עלייה בשיעור האנשים בקבוצות הסיכון לפתח סוכרת, בהם אנשים הסובלים מהשמנה או מהיעדר פעילות גופנית", אומרת פרופ' שוחט.  

   

  פרופ' שוחט הציגה שתי תחזיות קודרות לשנת 2030. האחת מתבססת רק על הגידול באוכלוסייה ולפיה צפויה עלייה של פי שניים במספר החולים ויהיו 843 אלף חולי סוכרת. לפי תחזית שניה, המבוססת גם על עלייה בשיעור החולים לאורך השנים, צפויים ב-2030 בישראל 1.2 מיליון חולי סוכרת, מתוך 9.6 מיליון תושבים. כלומר, 12.5% מהאוכלוסייה יסבלו מסוכרת.   

   

  סיבוכי המחלה  

  אחד הסיבוכים המסוכנים של הסוכר הוא אי תפקוד של הכליות והזדקקות לדיאליזה. בשנת 2007 החלו כ-555 איש בטיפולי דיאליזה בעקבות סיבוכי סוכרת.  

   

  סיבוך אחר הוא קטיעת גפיים. פרופ' שוחט העריכה כי שלושה מכל 1,000 חולי סוכרת יעברו קטיעת גפיים השנה. בשנת 2007 עברו 1,097 חולים קטיעות של גפיים תחתונות. בהשוואה ל-879 חולים ב-1998. פחות משליש מהן היו קטיעות של אצבע והיתר קטיעות של כף הרגל וקטיעות של כל הגפה מעל או מתחת לברך.

    

  סוכרת היא סיבת המוות הרביעית ישראל. ב-2007 היוו המתים מסוכרת 6.1% מכלל הפטירות, עם זאת בארבע השנים האחרונות ישנה מגמת ירידה בשיעורי התמותה מסוכת בקרב יהודים.

   

  טיפולים בנזקי הסוכרת מהווים מעמסה כבדה על מערכת הבריאות: צריכת שירותי רפואה בקרבם גבוהה פי שניים מאשר יתר האוכלוסייה. סקר של משרד הבריאות מצא כי 62% מחולי הסוכרת ביקרו אצל רופא בחודש האחרון, בהשוואה ל-36.7% בקרב מי שאינם חולים בסוכרת. בנוסף, שיעור הביקורים במיון בקרב חולי הסוכרת גבוה פי שניים ויותר ושיעור האשפוזים גבוה כמעט פי שניים.  

   

  מנתונים של מכבי שירותי בריאות עולה כי 3.5% מההוצאה על תרופות ב-2006 היתה עבור חולי סוכרת. הוצאות הטיפול בחולה סוכרת עולות לקופות החולים 53% יותר מאשר הוצאות הטיפול במבוטחים שאינם חולי סוכרת.  

   

  לדברי פרופ' שוחט, "מדדי התחלואה השונים משקפים את הנטל הכבד הן על החולים והן על מערכת הבריאות. דרושה התערבות ממוקדת ומותאמת לאוכלוסיות השונות, על מנת להוריד את שיעורי התחלואה". 

   

  17% לא מודעים לנזקי הסוכרת

  חלק מהמלחמה במחלה היא באמצעות מודעות, אך סקר טלפוני של מכון המחקר מרקט ווטש, בהשתתפות כ-500 מרואיינים לקראת אירוע של המועצה הלאומית לסוכרת שייערך ב-22 בנובמבר, מעלה נתונים מדאיגים על חוסר מודעות הציבור על נזקי הסוכרת.

   

  כשנשאלו המשתתפים בסקר על המחלות העלולות להיגרם בעקבות מחלת הסוכרת, כשני שליש ציינו כי סוכרת יכולה לגרום לבעיית ראייה עד כדי עיוורון, כמחצית ציינו שסוכרת יכולה לגרום לבעיות גפיים עד לכדי קטיעת איברים, בין 30% ל-40% בלבד ציינו כי סוכרת יכולה לגרום למחלת כליות ולמחלות לב ורק כרבע מודעים לכך שהיא עלולה לגרום לאימפוטנציה ולשבץ מוחי. 17% מהאוכלוסייה לא מודעים כלל לאף לא אחת מהמחלות היכולות להיגרם בעקבות

  הסוכרת.

   

  כ-60% מהאוכלוסייה יודעים כי ניתן למנוע את מחלת הסוכרת של המבוגרים (סוג 2) וכ-16% חושבים שהיא בלתי ניתנת למניעה. שיעור זה בולט בקרב תושבי אזור השרון (25%) בהשוואה לתושבי אזור חיפה והצפון (12%).

   

  רוב האוכלוסייה (77%) מודעת לכך שהשמנה היא גורם המהווה סיכון לחלות בסוכרת מבוגרים (סוג 2). מעל למחצית (56%) מודעים לסיכון שבחוסר פעילות ספורטיבית וכשליש (35%) מודעים לכך שעישון יכול להוות גורם סיכון למחלה. 


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נטל כבד על מערכת הבריאות
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים