שתף קטע נבחר

פרשת אלון: "פורום תקנה" שובר שתיקה

על רקע ההתפתחויות האחרונות והביקורת שספג, מפרסם הבוקר "פורום תקנה" בהודעה רשמית את השתלשלות האירועים בפרשת אלון, מרגע קבלת התלונה הראשונה - ועד להכרעה ופרסום הפרשה ברבים

שוברים שתיקה: לראשונה מאז שהתפוצצה פרשת הרב אלון ועל רקע ההתפתחויות האחרונות בה, מפרסם הבוקר (ה') "פורום תקנה" הודעה רשמית מטעמו שבה הוא מפרט את השתלשלות האירועים בתיק זה מרגע קבלת התלונה הראשונה לניצול מיני של תלמידים ועד ל"הכרעת הדין" ולפרסום הפרשה ברבים. כן מתייחס הפורום להחלטתו הדרמטית שנחשפה ב-ynet לגלות פרטים נוספים ומביכים על התלונות נגד אלון, זאת שמונה חודשים לאחר שחבריו הודיעו כי הטיפול בנושא הסתיים מבחינתם.

  

על פי הודעת "תקנה", ביולי 2005 הגיעה אל הפורום תלונה על מצד אדם אשר טען שהרב מוטי אלון הטריד אותו מינית - "באופן פיזי שאינו משתמע לשתי פנים" - וכן הטריד אדם נוסף, את שניהם במשך פעמים רבות ובהיותם בגיל צעיר. הרכב של חמישה חברים דן בתיק, נפגש עם המתלונן ועם הנילון ומצא כי התלונה מבוססת. "הרב אלון טען לצמצום היקף התלונה, אך הודה בעיקרי הדברים, הביע את חרטתו, והצהיר שמאז הוא לא נכשל בכגון זה", נטען בהודעת הפורום.

  

שלושה חודשים לאחר שהגיעה התלונה התקבלה החלטה, עליה חתם גם הרב אלון עצמו: "לעמוד מול המתלונן ולקחת אחריות על שאירע... (הרב) יקבל על עצמו, ללא שום חריג, שבעת עריכת פגישות אישיות ביחידות עם תלמיד, נועץ וכד', ממין זכר, עליו להקפיד על הלכות 'ייחוד'". עוד נכתב: "הרב אלון העיד לפנינו כי התגבר לחלוטין על הבעיות שגרמו לכשלונו. אף על פי כן אנו מציעים שישקול בכובד ראש קבלת טיפול מקצועי". 

 

תלונה שנייה

כעבור כשנה הגיעה אל הפורום תלונה נוספת – "חמורה הרבה יותר" - הנוגעת ל"קיום מערכת יחסים פיסית, בעלת אופי מיני ברור, עם אדם שהיה בעבר תלמידו". לטענת הפורום היא נמשכה לאורך שנים, ובהן הזמן שבו הרב אלון הצהיר בפני ההרכב כי נגמל ממעשיו אלו.

 

על פי הודעת פורום "תקנה", הרב אלון הודה בעיקרי הדברים אך טען שמדובר באדם במצוקה נפשית שגרר אותו לאותם מעשים. "בצד הודאתו החד-משמעית של הרב אלון בביצוע המעשים הפסולים, הוא הוסיף להגנתו שאין מדובר בניצול מיני במסגרת יחסי מרות וסמכות, מכיוון שהמתלונן לא היה תלמידו באותה תקופה, לא היה מטופל שלו, ולא היו ביניהם יחסי עובד ומעביד".

  

החלטת הפורום

ההחלטה הפעם הייתה משמעותית וחריפה בהרבה, והיא נמסרה ביולי 2006, פחות מחודש לאחר שמיעת העדויות: "על פי הודאתך שלך, עדותך בפנינו בעת בירור התלונה הראשונה (שעל פיה לא נכשלת מאז המקרה הראשון בכגון דא) הייתה שקרית. על פי הודאתך שלך, המשכת בקיום מערכת יחסים מינית עם גבר, בניגוד להתחייבותך בפנינו, בעל פה ובכתב, שתקפיד על הלכות ייחוד גם ביחס לגברים".

  

"בצער רב אנו נזקקים לפרשה זו... דואב הלב גם לנוכח הטרגדיה האישית שלך... כשליחי ציבור מוטלת עלינו האחריות הכבדה לצמצום הנזק.. . אנו מודעים היטב לזכויותיך הרבות... עם זאת איננו יכולים שלא להביע את סלידתנו העמוקה מהמעשים שנעשו על ידך... מלבד חומרת המעשים כלפי שמיא יש בהם גם מעילה חמורה באמון.

  

"איננו יכולים לקבל את עמדתך כי אתה היית הקרבן... האחריות כולה היתה מוטלת על כתפיך... הדעת איננה סובלת כי תהליך שהחל בכך שנער פנה לרבו בבקשה לקבל עזרה... יסתיים בכך שבמרוצת השנים הוא ייהפך שותף למערכת יחסים מינית עם הרב... כולנו תקווה שאכן, כדבריך, זהו המקרה היחידי הנוסף לאורך כל שנות פעילותך החינוכית, אולם לא נכחד כי מקונן בלבנו הספק שמא ישנם קרבנות נוספים... מן הראוי שתקבל על עצמך לפרוש מכל תפקיד תורני חינוכי וציבורי".  

 

זמן קצר לאחר מכן הודיע הרב אלון ביוזמתו על הפסקת עבודתו בישיבת הכותל ובתנועת "מבראשית" שבראשן עמד. במהלך שנת תשס"ז הוא עבר עם משפחתו להתגורר במושבה מגדל מבלי שהפורום דרש ממנו לעשות כן. "אין צריך לומר שהפורום נזהר בתכלית הזהירות מפני פרסום העילה לפרישתו של הרב אלון, ואכן הסודיות הגמורה נשמרה במשך שנים".

 

המעבר למגדל, הכרסום וההתראות

בהודעת הפורום נטען כי מאז המעבר לצפון החל אלון בפעילות שמשמעותה כרסום מתמשך במימוש החלטת ההרכב. ממזכירות "תקנה" נשלחו אליו התראות בכתב ובעל פה. הרב טען במכתב שהשיב להם כי הוא עומד בהגבלות, אך בפועל שיעוריו הלכו ונתרחבו ועמם גם פגישות ייעוץ ביחידות וכדומה. 

 

כשההרכב חש שאין הוא מצליח למלא את מחויבותו כלפי הציבור והיו סימנים לכך שעלולות להיווצר שוב הזדמנויות למעשים פסולים מסוג אלו שכבר אירעו, החליט "להרחיב את מעגל שיקול הדעת", וצירף להרכב שישה רבנים נוספים. במשך כמעט שנתיים הם קיימו מדי פעם ישיבות בנושא – "מתוך רצון למנוע את הפרסום ברבים, מתוך רצון למנוע פגיעה במתלוננים ובמשפחת הרב אלון, ומתוך תקווה שהרב אלון יפנים את החלטת הפורום באמת ובתמים ויצא לדרך אחרת".

  

ב-2008 התקיימו שתי פגישות נוספות של ההרכב המקורי עם הרב אלון, ולטענת הפורום באחת מהם חזר על הודאתו ש"מערכת היחסים עם המתלונן הפכה משלב מסוים לבעלת אופי מיני". גם בפני ההרכב המורחב הופיע הרב, אך "במקום לענות על שאלות לגביהם ולקבל את המלצות הרבנים לגבי התנהלותו, הוא הטיח האשמות כלפי הנוכחים ונתלה בתירוצי סרק אודות פעילויות כאלה ואחרות שלו שכביכול אינן סותרות את החלטות הפורום". 

 

"לאחר פגישה זו התקיימה ישיבה נוספת של ההרכב המורחב, ונתקבלה פה אחד, ובצער עמוק, ההחלטה לפרסם את הפרשה באתר פורום תקנה, על מנת למלא את חובתו של הפורום כלפי הציבור". 

 

למה יצאנו לתקשורת

את ההחלטה לפרט כעת את כל השתלשלות האירועים מסביר פורום תקנה בהודעתו כך: "מזה כחודשיים מופץ ברשת האינטרנט מסמך הנושא את הכותרת 'הרב מוטי אלון – הסיפור האמיתי', החתום על ידי אדם בשם יוסי גרינפלד. חלק מן הדברים הכלולים במסמך פורסמו גם בכתבות בכלי תקשורת שונים. המסמך הנ"ל אינו מציג את הסיפור האמיתי. זהו מסמך שרובו ככולו אינו אמת, המציג מצג-שווא, ומנסה לערער את אמינותו של פורום תקנה, ואת אמינותם של עשרת תלמידי החכמים, המשפטנים ואנשי המקצוע הטיפולי, אשר דנו בכל הרצינות והאחריות בעניינו של הרב אלון, כנמסר בהודעותינו הקודמות". 

 

"לא היינו נזקקים לענות על טענותיו של אדם פרטי, אלמלא הבנו שהמתקפה המתוכננת והמתוזמנת על ידי אחדים ממקורבי

הרב אלון, נועדה לזרות חול בעיני הציבור על ידי הפצת דברי שקר, הן על חברי הפורום והן על המתלוננים, ועל ידי כך להסיר מעל הרב אלון את האחריות למעשים החמורים שעשה, ולהחזירו לבמה החינוכית והציבורית כאילו לא היו הדברים מעולם".

  

לטענתם "תקנה", אנשיו מעוניינים למעט ככל האפשר בחשיפת פרטים, מטעמים של כבוד האדם, צנעת הפרט ומניעת סבל ממעגל הנוגעים בדבר שלא בטובתם, אולם "מול מסע ההטעיה והטשטוש, מחובתו הציבורית של הפורום להזים את הטענות הכוזבות המופרחות לחלל האוויר, ולמלא בכך את תפקידו כפורום למניעת הטרדות מיניות בציבור הדתי". 

 

לסיכום מודגש כי גם אם ייסגר התיק הפלילי בעניינו של הרב אלון ולא יוגש כתב אישום בפרשה, לא תשתנה עמדת "פורום תקנה", וחבריו מצהירים כי גוף זה "ימשיך לעמוד לרשות נפגעי ניצול מיני אשר אינם מוצאים את מזורם במסגרת מערכת המשפט של המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מוטי אלון
צילום: שלומי כהן
מומלצים