שתף קטע נבחר

הצצה לאימון יחידת אגוז: "הסיוט של חיזבאללה"

הלוחמים שהשתתפו השבוע בתרגיל במורדות הכרמל, מכירים את מלחמת לבנון השנייה רק מהתמונות בטלוויזיה. בלוחמת גרילה מול חיזבאללה כל שיח הופך לחשוד, והלוחמים מתאמנים בקרב בטווח קצר. המפקדים: "לא משחקים בנדמה לי"

גם אחרי 35 ק"מ של תנועה במורדות הכרמל במהלך 48 שעות נטולות שינה, בחום של יותר מ-30 מעלות ועם כמה עשרות ק"ג של ציוד על הגב, הלוחמים של יחידת אגוז נותרו מרוכזים מאוד במשימה שלהם. כאשר מטען חבלה "התפוצץ" בסמוך לאחד הצוותים וכמעט ממחציתו "נפגעו", האחרים לא היססו לרגע. הם הרימו את חבריהם על הכתפיים והמשיכו לנוע קדימה.

 

ההצצה הנדירה הזאת לאימון של יחידת אגוז שנערך השבוע, חושפת כיצד נערך "קומנדו צבא היבשה" לקרב בטווח קצר מול אנשי חיזבאללה. "נותנים להם להרגיש כמה שיותר דומה למה שיקרה במציאות. אין שום הנחות, לא משחקים ב'נדמה לי', רק ככה אפשר להיות מוכנים", תיאר קצין בכיר שנכח בתרגיל, את השיטה.

 

לוחמי אגוז שהשתתפו השבוע בתרגיל, מכירים את מלחמת לבנון השנייה רק מהתמונות בטלוויזיה. רובם היו על ספסל הלימודים בזמן הקרבות בבינת ג'בל ובמרון א-רס. השבוע היה תורם להתכונן למלחמה הבאה, שעשויה לפחות בחלק מההיבטים, להיות דומה לקיץ 2006.

 

פירוטכניקה מדמה שיגורים ומטענים

זה התחיל בשטח הסבוך בכרמל, דרך תנועה בנחל סער ועד טיפוס על החרמון. רק שעות ספורות קודם לכן הסתיים האימון שהתנהל רובו ככולו באי ודאות על הצפוי, תוך מאמץ פיזי ומנטלי מהקשים בצה"ל. "חיזבאללה לא שינה את הקוד הגנטי שלו שמורכב מפעילות באמצעות מטענים, טילי נ"ט ולוחמת גרילה. למרות שהוא נערך בשטח הבנוי, הוא צפוי לפעול באזורים פתוחים, בסבך, לשגר משם רקטות לעבר העורף", תיאר הקצין הבכיר. "הלוחמים האלה צריכים להגיע למקומות האלה ולתקוף".


הלוחמים מתאמנים. תחושות של קרב בשטח (צילום: באדיבות דובר צה"ל) 

 

התהליך הזה שמתאר הקצין נחשב למורכב ודורש מיומנות גבוהה מאוד, מהכרה של השטח, דרך התמודדות עם מזג אוויר, ועד נשיאת משקלים כבדים. "מאוד קשה לדמות את הדבר האמיתי, אבל אנחנו עושים הכל כדי לעשות את זה כמה שיותר אמיתי, כולל שימוש בפירוטכניקה, שמדמה שיגורים ומטענים", סיפר ל-ynet סא"ל ש', מפקד היחידה, "המטרה היא לתרגל את החייל בתחושות של הקרב ומשתדלים לעשות את הכי טוב שאפשר".

 

קצינים בכירים בחטיבת גולני, אליה שייכת היחידה, מודים כי כוח האדם המרכיב אותה, הוא מהמעולים בצה"ל. "אלה חבר'ה עם נחישות, רצינות והבנה עמוקה של המשימה, לא תשמע מהם ציוץ על הקושי או העומס. בגלל שהם כאלה אפשר ללכת איתם עד גבולות היכולות", אמר אחד מהם. "תוסיף לזה את העובדה שהמפקדים מגיעים לכאן עם ניסיון מבצעי רב, זה לא התפקיד הראשון שלהם, ואפשר להבין למה מסוגלת היחידה הזאת".

 

במהלך התרגיל, תחת השמש הקופחת של הכרמל, חצו הלוחמים צמחייה עבותה, קוצים וכל שיח הפך לחשוד. "צריך לא מעט אגרסיביות כדי לעמוד במשימות האלה, זה לא פיקניק", מפרגן אחד הקצינים לחיילים, שחלקם סיימו את הכשרתם רק לפני שבועות ספורים.

 

"מקדשים חתירה למגע"

יחידת אגוז הוקמה כבר במהלך בשנות ה-50 בהוראת מי שכיהן דאז כאלוף פיקוד הצפון, יצחק רבין, במטרה להילחם מול האויב הסורי. מאז עברה לא מעט גלגולים והפכה ליחידת קומנדו עם הקמתה המחודשת לפני 15 שנה. מאז זכתה להישגים משמעותיים וניסתה לשמור על אופייה. כך למשל, היחידה אינה לוקחת חלק בפעילות באיו"ש, שכן אין יתרון להפעילה במצב הקיים. "משחר הקמתה היחידה קידשה את ערך החתירה למגע, לקרב קרוב, ולמעט חידודים פה ושם, הדברים לא השתנו, רק השתבחו", תיאר אחד הקצינים את הייחודיות של אגוז.

 

באימון שהחל ביום ראשון השבוע, הכווינו לוחמי אגוז מסוקי קרב לעבר יעדים "חשודים" ואף התאמנו בעבודה מול מטוסי קרב שתקפו יעדים משמעותיים יותר, כשירות נוספת שקיימת רק ביחידות מסוג זה. חיל האוויר גם סייע ללוחמים בהצנחת ציוד.

 

מפקד אגוז, סא"ל ש', מרגיש מאוד בטוח עם היכולת של החיילים שלו. "זה שהם לא חוו מלחמה זה טוב, אני מקווה שגם לא יצטרכו לחוות, אבל אנחנו דואגים שהם יהיו הכי מוכנים", אמר. "אנו לא שוקדים על השמרים, היחידה ממשיכה לפתח כשירויות וטכניקות מרמת הלוחם ועד רמת היחידה באופן שישרת כמעט כל מתאר שאני מסתכל עליו במלחמה הבאה. אין לי ספק שהמטרה היא שבכל קרב שנפגוש אותם פנים אל פנים, רק אנחנו יוצאים מנצחים".

 

הנחת העבודה של צה"ל היא שאנשי חיזבאללה ינסו לצמצם ככל שניתן קרבות פנים מול פנים. "לא לחינם הם עוטפים עצמם במטענים, טילים ומכשולים, בדיוק כדי להימנע ממגע קרוב, זה הסיוט שלהם להיקלע לקרב מול לוחמי אגוז", אומר קצין בכיר. מפקד היחידה שמכיר היטב את חייליו סבור שרמתם המקצועית גבוהה מאוד. לא חושב שיש מסגרת של אויב שהייתה רוצה להיפגש איתנו".

 

מי שצפה על האימון מהצד היה מח"ט גולני, אלוף-משנה אופק בוכריס,

שפיקד בעצמו לפני כשבע שנים על היחידה. אל"מ בוכריס, שהתגייס לחטיבה החומה כחייל בפלוגת ההנדסה וסגר מעגל עם מינוי למח"ט בקיץ האחרון, זכור היטב כמי שנפצע באורח אנוש במהלך מבצע "חומת מגן" במהלך פעילות בשכם, אירוע שזיכה אותו בצל"ש הרמטכ"ל. אבל מעבר לכל, בזיקה ישירה לייעוד של אגוז, אל"מ בוכריס מכיר היטב את הזירה הלבנונית ואת האויב. ללוחמים שלו הוא מטמיע את הנחת העבודה המחמירה כי במהלך הקדנציה שלו תפרוץ מלחמה. "אם זה מה שיקרה בפועל - נהיה הכי מוכנים, כי נערכנו לזה, ואם לא - התאמנו הכי טוב שאפשר", הוא נוהג לומר לחיילים שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משתדלים לעשות את הכי טוב שאפשר
צילום: באדיבות דובר צה"ל
מומלצים