שתף קטע נבחר

מייסד "ויקיליקס": המסמכים חשפו מרחץ דמים

שעות לאחר פרסום המסמכים הסודיים על המלחמה בעיראק, טוען מייסד ויקיליקס כי מדובר ב"חומרים בעלי מסר חזק", המציגים תמונה קשה ביותר: "מדובר במרחץ דמים של ממש לעומת אפגניסטן"

ג'וליאן אסאנג', מייסד אתר האינטרנט "ויקיליקס" שחשף כ-400 אלף מסמכים סודיים הנוגעים ללחימת הכוחות האמריקנים בעיראק, טען כי המסמכים החדשים חושפים את "מרחץ הדמים" בעיראק בשש השנים האחרונות מאז פלשו כוחות הקואליציה ובראשן ארצות הברית למדינה.

 

אמש החלו כלי התקשורת לפרסם פרטים מהמסמכים הסודיים, שחשפו כי ארה"ב טייחה עינוי אסירים על-ידי כוחות הביטחון העיראקיים

והסתירה את נתוני האמת על הרג האזרחים במלחמה בעיראק. בראיון לרשת CNN, לראשונה מאז הפרסום, אמר אסאנג' כי החזית העיראקית קשה הרבה יותר מזו המתרחשת באפגניסטן - ונחשפה אף היא בעשרות אלפי מסמכים שהודלפו ביולי האחרון.

 

המסמכים חשפו בין היתר כי בידי הצבא האמריקני ישנו מניין מדוייק של ההרוגים בקרבות בשנים האחרונות, העומד על 104 אלף בני אדם, על אף העובדה כי הוא אינו מפרסם אותו. זאת, לעומת 20 אלף הרוגים בלבד באפגניסטן. "אנחנו מדברים על הרג בסדר גודל הגדול פי חמישה בעיראק. זהו מרחץ דמים של ממש לעומת אפגניסטן", טען אסאנג'.

 

לדבריו, המסמכים החדשים כוללים פרטי פרטים שמרבית הציבור אינו נחשף אלהם בדיווחי התקשורת הקבועים מעיראק. "המסמכים הללו מתארים שש שנים של המלחמה בעיראק ברמת השטח - ממערך הכוחות, הדיווחים שלהם, מה שנגלה לעיניהם, על מה הם שוחחו ומה היו מעשיהם", אמר.

 

"המסמכים מעיראק אינם נותנים תיאור כללי, לדוגמא: 'בני אדם רבים נהרגו בפלוג'ה', אלא פרטים על

מותו של כל אדם, מיקום גיאוגרפי והפעולה שבה מצא את מותו", הוסיף אסאנג', "האנשים הללו, שבמותם היו אנונימיים, אינם אנונימיים יותר. אנו יכולים לראות היכן מתו ומתי".

 

אמש הזהיר מזכ"ל נאט"ו, אנדרס ראסמוסן, כי כי פרסום המסמכים ייצור "מצב מאוד מצער" והם עלולים לסכן "הן חיילים והן אזרחים", אולם לאסאנג' ברור כי ערכו של הפרסום רב. "אני סבור שהמסר של החומרים הללו חזק ביותר, וייתכן שהוא ברור יותר מאשר המצב הסבוך באפגניסטן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסאנג'. פרטי פרטים
צילום: AFP
חיילים אמריקנים באפגניסטן. מרחץ דמים
צילום: רויטרס
מומלצים