שתף קטע נבחר

שיטת נתניהו: חוק האברכים עובר לוועדת מומחים

ראש הממשלה שוב החליט לא להחליט: דרישת יהדות התורה להענקת מלגות לתלמידי ישיבות והתגובה החריפה של השותפות הקואליציוניות הביאו את נתניהו להחלטה להקים ועדת מומחים נוספת. ההצבעה בוועדת השרים נדחתה ב-3 שבועות

גם הסערה החדשה בממשלת נתניהו מסתיימת, זמנית לפחות, בוועדה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע היום (א') על הקמת ועדת מומחים לעניין חוק האברכים. בעקבות זאת, ההצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה בנוגע לחוק נדחתה בשלושה שבועות.

 

בהודעת לשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו הנחה על הקמת ועדה לבחינת תשלומי הבטחת הכנסה לאברכים. בראש הוועדה יעמוד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, וחבריה יורכבו מנציגי האוצר, המשפטים, החינוך, התמ"ת , המועצה הלאומית לכלכלה, הביטוח הלאומי והיועץ המשפטי לממשלה. נתניהו הנחה שהוועדה תבחן דרכים לעודד את האברכים להשתלב בשוק העבודה. ההחלטה התקבלה, לאחר שוועדת השרים החלה לדון בהצעה, שנועדה לעקוף את בג"ץ ולאפשר העברת כ-120 מיליון שקלים לתקצוב תלמידי ישיבות.

 

בקדימה תקפו את הכוונה לאשר את חוק האברכים. "נבהיר לנתניהו כי בכל מקום בו הוא ינסה להבטיח את הישרדותו בניגוד לפסיקות בג"ץ ועל חשבון הסטודנטים והחיילים המשוחררים, הוא ימצא ציבור גדול ורחב שייאבק מולו", ציין ח"כ יוחנן פלסנר.

 

מתנועת הליכוד נמסר בתגובה: "אין גבול לצביעות של ראשי קדימה. ממשלת קדימה בעצמה אישרה הבטחת הכנסה לאברכים, כפי שנעשה על ידי כל הממשלות במשך 30 שנה. ממשלת קדימה אף הגדילה את המשאבים לציבור החרדי על ידי הכרה ותוספת תקציב לישיבות קטנות. נתניהו היה היחיד שהעז כשר אוצר לקצץ את קצבאות הילדים, כדי לעודד את האוכלוסייה החרדית להשתלב במעגל העבודה. כעת, כשהממשלה פועלת להמשך הסדר בן 30 שנה תוך הוספת תמריצים ליציאה לשוק העבודה - נזכרו פתאום אנשי קדימה שבעצם הם מתנגדים למה שאישרו במו ידיהם. זהו עוד ניסיון שקוף של קדימה לאחז את עיניי הציבור".


ישיבת הממשלה השבועית (צילום: יוסי זמיר)

 

הבוקר הודיע שר הפנים, אלי ישי, כי הצעת הפשרה, לפיה גם סטודנטים עם שלושה ילדים שאינם עובדים יקבלו את הקצבה, מקובלת עליו. מנגד, שרי העבודה התבטאו בחריפות נגד ההצעה.

 

ישי אמר כי הוא תומך בשוויון בין סטודנטים לאברכים: "אין לנו התנגדות

 שגם סטודנטים יתקבלו. להיפך, מי שאומר אחרת מפלה לרעה. כל המטרה היא לסייע לעשרות אלפים ילדים מתחת לקו העוני לצמצם פערים. אין לנו התנגדות שכל סטודנט וסטודנט גם כן יקבלו. כל מי שמדבר אחרת, מדבר מתוך שנאה והסתה".

 

לעומתו, שרי העבודה מתחו ביקורת על החוק. השר אבישי ברוורמן אמר: "לא מקובלת עליי שום קומבינה לעקיפת בג"ץ. אני ומפלגת העבודה לא נתמוך - לא בחוק ולא בתיקון. גם התיקון הוא בסך הכל הכשרה לקומבינה. רק חזרה לעבודה תציל את היהדות החרדית".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בדרך לישיבת הממשלה, היום
צילום: יוסי זמיר
מומלצים