שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  השר ישי: מבחינתי, שגם סטודנטים יקבלו קצבה
  סערת חוק האברכים הגיעה לממשלה: שר הפנים תומך בתיקון, לפיו סטודנטים עם 3 ילדים יקבלו מלגות. שרי העבודה תקפו את ההצעה. "לא מקובלת עליי שום קומבינה לעקיפת בג"ץ", אמר ברוורמן. הרצוג הציע לחרדים לאמץ את מה שעושים בברוקלין

  הסערה סביב "חוק האברכים " העסיקה את השרים, טרם ישיבת הממשלה השבועית: שר הפנים, אלי ישי, אמר הבוקר (יום א') כי הצעת הפשרה, לפיה גם סטודנטים עם שלושה ילדים שאינם עובדים יקבלו את הקצבה, מקובלת עליו. מנגד, שרי העבודה התבטאו בחריפות נגד ההצעה.

   

  השר ישי אמר כי הוא תומך בשוויון בין סטודנטים לאברכים: "אין לנו התנגדות שגם סטודנטים יתקבלו. להיפך, מי שאומר אחרת

  מפלה לרעה. כל המטרה היא לסייע לעשרות אלפים ילדים מתחת לקו העוני לצמצם פערים. אין לנו התנגדות שכל סטודנט וסטודנט גם כן יקבלו. כל מי שמדבר אחרת, מדבר מתוך שנאה והסתה".

    

  מנגד, שרי העבודה מתחו ביקורת על החוק. השר אבישי ברוורמן אמר: "לא מקובלת עליי שום קומבינה לעקיפת בג"ץ. אני ומפלגת העבודה לא נתמוך - לא בחוק ולא בתיקון. גם התיקון הוא בסך הכל הכשרה לקומבינה. רק חזרה לעבודה תציל את היהדות החרדית".

   


   

  ישיבת הממשלה. בעבודה מתנגדים ל"חוק האברכים" (צילום: יוסי זמיר)

   

  השר יצחק הרצוג הביא דוגמה מעבר לים: "מדובר בחוק שיקבע את המצב שנוצר בשנים האחרונות ויחזיר אותנו אחורה. אני פורס את מודל ברוקלין של היום, שם יש קהילה חרדית גדולה ביותר המקיימת חיי קהילה, עבודה ולימודים. אני מכבד את אורח החיים של הציבור החרדי, אבל כולם מנהלים מלחמה קודמת ולא מתעסקים במאבק הבא שהוא השתלבות החרדים בשוק התעסוקה".

   

  הצעה: "קצבה לסטודנט מהילד הראשון"

  כדי לאפשר את העברת החוק שיעקוף את פסיקת בג"ץ ויעביר בכל זאת כ-120 מיליון שקל לתקצוב אברכים תלמידי כוללים, בנימין נתניהו יכניס להצעה סעיף שיעניק הטבה דומה גם לסטודנטים. על-פי הערכות משרד החינוך ואגודת הסטודנטים הארצית מדובר בכ-200 סטודנטים בלבד, שעומדים בקריטריונים - הורים לשלושה ילדים ולא עובדים.

   

  במקביל, ח"כ יואל חסון (קדימה) הודיע כי יגיש לכנסת הצעת חוק למתן קצבאות לסטודנטים. על פי הצעת החוק, סטודנטים נזקקים במוסדות להשכלה גבוהה, בלי הכנסה להם או לבני זוגם ובלי רכב או דירה, יקבלו קצבת קיום מהמדינה כבר מהילד הראשון.


  נתניהו ושטייניץ לפני ישיבת הממשלה (צילום: יוסי זמיר)

   

  לדברי ח"כ חסון, החוק יבטיח השוואת התנאים של סטודנטים לאלה של אברכים, כך שהקצבאות ישולמו לפי קריטריונים שוויוניים. ח"כ חסון: "אם רוצים לשלם לאברכים, אז צריך לשלם גם לסטודנטים, ואי אפשר לעשות תרגילים ולהגיד שמשלמים רק מהילד השלישי, כי אני לא מכיר סטודנטים כאלה. הסטודנטים מהווים את אותו החלק בציבור שנושא בכל הנטל- מילואים, לימודים, עבודה ומסים, ואם המדינה כבר מספקת סיוע למחייה למישהו- זה צריך להיות להם. יש לסייע לסטודנטים ולהבטיח שלדור הצעיר ולהשכלה הגבוהה יהיה כאן עתיד במדינה מתוקנת ושוויונית".

   

  נתניהו: ניסיון לעקוף את המו"מ הישיר אינו ריאלי

  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בפתח ישיבת הממשלה למשא ומתן התקוע: "אנחנו מקיימים מגעים הדוקים עם הממשל האמריקני, במטרה להניע מחדש את התהליך המדיני ובאופן כזה שלא נעצר עוד כמה שבועות או חודשיים, אלא נקבל מרווח של שנה למשא ומתן רציני על בעיות היסוד, על מנת שנוכל להגיע להסכם מסגרת".

   

  נתניהו הגיב לרעיון הפלסטיני לפנות למוסדות בינלאומיים, כדי שאלו יכירו במדינה הפלסטינית שעתידה לקום: "אנחנו מצפים מהפלסטינים לעמוד בהתחייבויותיהם למשא ומתן ישיר. כל ניסיון לעקוף את זה דרך גופים בינלאומיים אינו ריאלי ולא עוזר. שלום משיגים רק במשא ומתן ישיר, ואני מקווה שנחזור למשא ומתן בשיא העוצמה בזמן הקרוב".

   

  גם השר ישי התייחס לשיחות עם הפלסטינים: "אנחנו כל פעם מחדשים ומביאים עוד רעיון ועוד ויתור, כשהצד השני לא מוותר על מאומה. כנראה שהם חפצים בהשמדתנו לגמרי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ישי. אין התנגדת שגם סטודנטים יקבלו
  צילום: אבי אוחיון, לע"מ
  ברוורמן. לא נתמוך
  צילום: חגי אהרון
  הרצוג. החוק יחזיר אותנו אחורה
  צילום: מתי אלמליח
  שר החוץ ליברמן מגיע לישיבה
  צילום: יוסי זמיר
  מומלצים