שתף קטע נבחר

מפצל דירה? עיריית ת"א תנתק אותך מהחשמל

עיריית תל-אביב יפו מגבירה את האכיפה נגד בעלי נכסים המפצלים את דירותיהם בניגוד לחוק באמצעות הגשת תביעות משפטיות, צווי הפסקת עבודה וקנסות כבדים

עיריית תל־אביב יפו מגבירה את האכיפה נגד חלוקת דירות גם באמצעות ניתוק הדירות מחשמל. ממהנדס העיר נמסר כי "מיצוי הדין עם העבריינים ירתיע אותם מלעבור על החוק".

 

חלוקת דירות ללא היתר הינה עבירה על חוק התכנון והבניה ופיצולן גורם למטרדים רבים ומשפיע באופן שלילי הן על התכנון העירוני והן על איכות חיי התושבים, כתוצאה מהעמסה על התשתיות העירוניות ויצירת מחסור בהם.

 

במסגרת אכיפת החוק מפעילה העירייה את האמצעים החוקיים העומדים לרשותה למיגור התופעה, כולל הגשת תביעות משפטיות, צווי הפסקת עבודה, ופניה לחברת החשמל בבקשה להפסיק אספקת חשמל לבניינים מחולקים תחילה, ובעתיד גם לדירות מחולקות.

 

לאחרונה, בעקבות הנחיית מנכ"ל העירייה, הוגבר גם שיתוף הפעולה בין העירייה לבין חברת החשמל ונותקה אספקת החשמל ל-15 נכסים ברחבי העיר. בנוסף, הועמק הקשר בין אגף הארנונה לבין אגף החנייה על מנת להצליב מידע באופן שיאפשר איתור נכסים בהם בוצעה חלוקה בניגוד לחוק.

 

כתבי אישום וקנסות כבדים

בשנתיים האחרונות הגישה העירייה עשרות כתבי אישום בנושא, רבים מהם הסתיימו בהרשעה וחלקם עדיין תלויים ועומדים. בזמן הקרוב עתידה העירייה להגיש כמה עשרות כתבי אישום נוספים. בשנה החולפת הטיל בית המשפט מספר קנסות בולטים על נאשמים בחלוקת דירות ללא היתר בנייה.

 

כך, למשל, הוטל קנס של 150 אלף שקל על פיצול דירה אחת לשלוש דירות בשדרות בן גוריון. בנוסף לקנס, חויב הנאשם גם בהיטל השבחה בסך 70 אלף שקל, וקנס נוסף של 10,00 שקל בגין הפרת צו בית משפט שאסר עליו להשלים את החלוקה ולאכלס את הדירות.

 

חזי ברקוביץ, מהנדס עיריית תל -אביב יפו, מסר בתגובה: "פסקי הדין מדגישים את תוצאות מלחמתנו העיקשת בפיצול דירות שהפך לנפוץ מאוד בעת האחרונה. במקביל, עולה המודעות הציבורית לנזק הנגרם לסביבה כתוצאה מחלוקה פראית של יחידות דיור, המביאה לעלייה ניכרת במספר התלונות המוגשות למחלקת הפיקוח בעירייה".

 

לדבריו, "אנו מקווים כי מיצוי הדין שנעשה עם עברייני הבנייה, הפועלים מטעמי כדאיות כלכלית, ירתיע עבריינים פוטנציאליים מלפגוע בתכנון העירוני ויפגע בכדאיות של חלוקת מבנה למספר יחידות דיור לצורך הפקת רווחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
עשרות כתבי אישום
צילום: טל כהן
מומלצים