שתף קטע נבחר

המורשע בנוהל ילד: מתייחסים אלי כפושע מלחמה

שני חיילי גבעתי, שהורשעו בהוראה לילד פלסטיני לפתוח תיקים חשודים, ביקשו מבית המשפט להקל בעונשם. "הפקירו אותנו. במקום לטייל בעולם, אני מטייל בין אולמות בית הדין". התביעה דרשה מאסר בפועל והורדה לדרגת טוראי

התביעה במשפטם של לוחמי גבעתי שהורשעו ב"נוהל ילד" ביקשה היום (ב') מבית הדין הצבאי בקסטינה להטיל עונש מאסר בפועל על השניים. הם, מצדם, טענו כי הצבא הפקיר אותם. "במקום לחסוך כסף, אני מבזבז על הוצאות משפט. במקום לטייל בעולם, אני מטייל בין אולמות בתי הדין", אמר אחד מהם. גזר הדין יינתן במועד מאוחר יותר.

 

התובעת, עו"ד דורית תובל, דרשה הורדה בדרגה ומאסר בפועל וטענה כי "המסר צריך להיות חד וברור, לא מדובר בסוגיה פשוטה כלל ועיקר". היא הודתה כי מדובר בלוחמים מצטיינים אשר שמו את נפשם בכפם למען המדינה, אך מדובר במקרה חמור בו כפו על ילד פלסטיני לפתוח תיקים חשודים בעיצומו של הקרב.


תומכיהם של הלוחמים מחוץ לבית המשפט, היום (צילום: אבי רוקח)

 

הנאשמים ביקשו מבית המשפט להקל בעונשם. "הוצבתי בחזית הטרור, חוצץ בין המדינה ואויביה, בין יקירכם לבין אלו המחפשים לפגוע בהם", אמר אחד מהם, "דבר מבחינתי לא נעשה מתועלת אישית או בכוונת זדון".

 

הסנגור ביקש עונש סמלי  

"למרות תחושת האכזבה על הפקרתנו לבד במערכה המשפטית, אני מתמלא רוח גבית מתמיכת חבריי והקרובים לי ונחוש להמשיך להגן עליהם במילואים", הוסיף הלוחם, "אני לא מקל ראש במקרה, אבל אף אחד אינו זוכר משפחה שהגיעה עם תינוק לבקש עזרה ופלוגה שלמה עצרה אש ואפשרה להם לעבור קו אדום". הוא הוסיף כי הורדה בדרגה ואי-שירות במילואים אינם נתפסים מבחינתו.

 

הנאשם השני אמר: "אני בן זקונים למשפחה בת 11 נפשות. הוריי עלו מאתיופיה ועדיין אינם שולטים בשפה העברית. הם רצו שאשרת קרוב לבית, אך למרות זאת התגייסתי לשירות קרבי התנדבותי. מתייחסים אליי כפושע מלחמה ואצטרך לשלם על כך מחיר יקר". הוא ציין כי לא גויס לשירות בתי הסוהר, על אף שהתקבל לעבודה, בשל הרישום הפלילי. "שלוש שנים עברתי מסלול פיקודי בשביל הדרגות. אני רוצה לעשות מילואים כדי לתרום במדינה. אני מבקש להתחשב בי ולהקל על העונש".

 

סנגורם של הלוחמים, עו"ד אילן כץ, טען כי כל אמירה של התובעת הקפיצה אותו ממקומו ובוודאי

הבקשה לענישה מחמירה. "התביעה מוסיפה חטא על פשע כשהיא מצוטטת את נושא כבוד האדם כלפי הקורבן, אבל לדעתי קודם כל כבוד האדם של חיילי צה"ל. כבודם נרמס בכך שההודעה שהם קיבלו הייתה בכלי התקשורת וזו רק דוגמא אחת מני רבות על התנהלות התיק הזה".

 

הפרקליט הזכיר כי הילד הפלסטיני לא נפגע בגופו. "ייתכן ונפגע בנפשו, אבל אף אחד לא שואל את עצמו כמה נפגעו החיילים מהעמדתם לדין. זה נכון שמה שהם עשו זה לא בסדר. אנחנו מכבדים את פסיקת בית הדין, אבל מכאן ועד לדרוש ענישה מחמירה עוד הדרך ארוכה. אני מבקש מבית הדין לתת את הדעת על הפחד שאוחז בחיילים בזמן מלחמה, ומבקש להטיל עליהם עונש סמלי של התראה ולאפשר להם לשרת במילואים, לא לוותר על שירותם הקרבי ולהמליץ לשקול את קיצור תקופת התיישנות של הרישום הפלילי".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא התקבל לשב"ס. אחד הלוחמים המורשעים
צילום: אבי רוקח
"קורבנות גולדסטון"
צילום: אבי רוקח
מומלצים