שתף קטע נבחר

בנק ישראל מקשיח את התנאים למשכנתאות

החל מהיום קשה יותר לקבל בישראל משכנתה. בנק ישראל הורה לבנקים להגדיל את הקצאת ההון שלהם עבור הלוואות לדיור במימון העולה על 60% ובריבית משתנה. מטרת ההנחיה - לעצור את העלייה המסחררת במחירי הדירות. כלכלנים מעריכים: הריבית המשתנה תעלה בשיעור של 0.5%

אחרי הצהרות רבות, צעד מעשי ראשון נגד בועת הנדל"ן . המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, פירסם היום (ב') הנחיות הקובעות דרישה להקצאת הון גבוהה יותר מצד הבנקים בגין הלוואות לדיור שניתנו בשיעור מימון גבוה ובריבית משתנה. ההנחיות לא יחולו על הלוואות לדיור שניתנו בסכומים נמוכים או לזכאים.

 

הבועה ואנחנו - סיקור מלא בערוץ הנדל"ן של ynet

 

מטרת ההנחיה היא לגרום לעלייה בריבית על הלוואות לרכישת דירות ועל ידי כך לגרום להצטננות של שוק הדיור, שבו נרשמו בשנים האחרונות עליות מחירים גבוהות מאוד, שנבעו מהריבית הנמוכה במשק וגרמו לרבים להגדיר את המצב בשוק כ"בועה".

 

לדברי חזקיהו, "ההוראה הנוכחית מתמקדת בנושא של הריבית המשתנה. מי שחשב שהוא ייקח משכנתה ולאורך זמן ישלם עליה ריבית של 2% - לא עשה שיעורי בית נכונים. אנחנו מצפים שבעקבות ההוראה הנוכחית, לקוחות שעומדים לקחת משכנתה יחשבו יותר ובמקביל הביקוש יתמתן במידה מסוימת".

   

לפי בנק ישראל, ההתפתחויות בשוק הדיור הובילו לגידול מתמשך בתיק האשראי לדיור ובעיקר בשיעור האשראי הניתן בריבית משתנה ולעלייה בגובה ההלוואה הממוצעת. כתוצאה מכך, מודאגים בבנק המרכזי מאפשרות לגידול בשיעור החודשי של הלווים במצב של עליית ריבית.

 

במסגרת ההנחיות החדשות, נדרשים הבנקים להגדיל את הקצאת ההון בגין הלוואות לדיור בריבית משתנה שייאושרו החל ממחר (26 באוקטובר), אשר שיעור המימון בהן (היחס שבין החוב לבין שווי הדירה) גבוה מ-60%, והיחס בין חלק ההלוואה לדיור שהועמד בריבית משתנה לבין סך ההלוואה שווה ל-25%, או יותר. הלוואות העומדות בתנאים אלו ואשר שוקללו ב-35% או ב-75% ישוקללו לצרכי דרישות הקצאת הון החל ממועד זה ב-100%.

 

ההנחיות לא יחולו על הלוואות לדיור שבעת העמדתן עמדו על סך נמוך מ-800 אלף שקל. נוסף על כך, הן לא יחולו על הלוואות לדיור שנלקחו על ידי מי שזכאי להטבה בלקיחת משכנתה, בהתאם לקריטריונים שנקבעו על ידי משרד הבינוי והשיכון.

 

כלכלנים בירושלים העריכו הערב, המגבלה החדשה תיאלץ את הבנקים למשכנתאות להעלות ב-0.5% את הריבית המשתנה על משכנתאות שמעל ל-800 אלף שקל. בכל מקרה, בשלב זה המשכנתאות שניתנו עד כה לא ייפגעו, אבל ההערכה היא שאם יעלה בנק ישראל את הריבית החודשית פעם נוספת, תשפיע התקנה החדשה על שיעור העלייה בהחזר החודשי. 

 

בחודשים האחרונים, ניסו בבנק ישראל להתמודד עם העלייה במחירי הדירות על ידי העלאת הריבית. היום פרסם הבנק את החלטת הריבית לחודש נובמבר והשאיר את הריבית על כנה, בעיקר בשל התחזקות השקל מול הדולר בחודש האחרון, אשר גורמת לירידה ברווחי הייצואנים, מגמה שעשויה להשפיע על קצב הצמיחה ולגרום לפיטורים במשק.


פורסם לראשונה 25/10/2010 18:11

 

בהכנת הידיעה השתתפו: גיל קליאן, תני גולדשטיין, צבי לביא ואביטל להב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חזקיהו דורש: יותר מימון עצמי
צילום: חגי אהרון
מומלצים