שתף קטע נבחר

עם כסף לאברכים: התקציב אושר בקריאה ראשונה

ברוב של 62 תומכים מול 34 מתנגדים אישרה הכנסת בקריאה ראשונה את הצעת חוק התקציב לשנתיים הבאות. חוק הסדרים אושר ברוב דומה. העבודה נחלקה לשניים: ברק, שמחון, הרצוג, וילף, וילנאי, מג'אדלה ובן-סימון בעד. היתר לא הצביעו או קוזזו

העברת הכסף למלגות הקיום לאברכים לא הוסדר בחקיקה כפי שדרש בג"ץ, אבל זה לא הפריע לחברי הכנסת לאשר את התקציב: תקציב המדינה לשנת 2011-2012 אושר הלילה (יום ג') בקריאה ראשונה ברוב של 62 תומכים לעומת 34 מתנגדים. חוק ההסדרים עבר אף הוא בקריאה ראשונה ברוב של 61 תומכים מול 34 מתנגדים. התקציב, על סך 558 מיליארד שקלים, יועבר כעת לוועדת הכספים, שם יוכן לקריאה שנייה ושלישית.

 

במרכז ההצבעה עמד הפיצול בסיעת העבודה, כאשר השרים אהוד ברק, שלום שמחון, יצחק הרצוג וחברי הכנסת מתן וילנאי, עינת וילף, ראלב מג'אדלה ודניאל בן-סימון - הצביעו בעד.

 תמיכתם, ובמיוחד זו של ח"כ בן-סימון, לוותה בהערות מלגלגות ובקריאות ביניים מצד ספסלי האופוזיציה.

 

שישה מחברי סיעת העבודה בחרו שלא להופיע להצבעה. חברי הכנסת שלי יחימוביץ', איתן כבל (בשירות מילואים) ועמיר פרץ - לא התייצבו, למרות שבעת העברת התקציב הקודם הצביעו נגד. הצבעתם של השרים בנימין בן-אליעזר, אבישי ברוורמן וח"כ אורית נוקד קוזזה.

 

למעט העבודה, הצביעו יתר סיעות הקואליציה - הליכוד, ישראל ביתנו, ש"ס, הבית היהודי ויהדות התורה - כולן בעד על-פי משמעת סיעתית. קדימה, מרצ, האיחוד הלאומי והסיעות הערביות הצביעו נגד.

 

מיד בתום ההצבעה פרסמה קדימה הודעה ובה נכתב כי "הוסרה המסכה מעל פניהם של מי שהבטיחו בקולם מעל כל במה שלא לתת יד ל'חוק האברכים', אבל נתנו את קולם והצביעו בידם בעד התקציב אשר מכיל את סעיף החוק. גלעד ארדן ורסיסי מפלגת העבודה וישראל ביתנו, אשר הצביעו בעד הוכיחו שאין להם עמוד שדרה ואין למילתם שום ערך. בבוקר מדברים בעד הסטודנטים ובערב מצביעים בעד האברכים. מי ששותף לתרגום הבזוי הזה של התנגדות, לא ראוי להנהיג ולא ראוי להנהגה".

 

שטייניץ: "לא מבין את ההתלהמות"

הצעת החוק "עוקפת בג"ץ" לתקצוב החרדים עמדה במרכז העימות על חוק התקציב. סיעת העבודה הביעה אמש התנגדות נחרצת לפשרה של ראש הממשלה, שהציעה לכולל בחוק גם סטודנטים שהם הורים לשלושה ילדים ואינם עובדים. "הפיתרון שהוצע בהשוואת התנאים לסטודנטים הוא בגדר אחיזת עיניים ולא ייתקבל על ידינו", נכתב בהודעת המפלגה. ולמרות זאת, כאמור, בהצבעה עצמה תמכו 7 מחברי הסיעה בחוק התקציב.

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר בדיון שהתקיים במליאה כי "אינו מבין את ההתלהמות בסוגיית האברכים". לדבריו, "על החרדים להצטרף למעגל העבודה לטובתם ולטובת הכלכלה, אך המחאות שסעיף זה הוכנס לתקציב הנוכחי - כפי שנעשה ב-30 השנים האחרונות - היא סערה בכוס מים". שטייניץ הוסיף כי אי גיוסם של החרדים לצבא היא "שגיאה היסטורית" כי הביקורת של האופוזיציה התגלתה כבלתי רצינית ובלתי אחראית.

 

מבחינת ראש הממשלה ושר האוצר אישור התקציב הדו-שנתי בקריאה ראשונה הוא הצלחה, למרות שהם עדיין רחוקים מלברך על מוגמר.

 ש"ס כבר הודיעה שלא תצביע עם הקואליציה בקריאה השנייה והשלישית אם לא תיכלל בה התערבות ממשלתית מאסבית בנושא הבנייה לטובת זוגות צעירים, חילונים וחרדים כאחד.

 

"שמענו את נאומיהם הרטוריקנים של חברי קדימה, שנוח היה להם לשכוח את תקופת כהונתם בממשלה ואת הגזרות שהטילו על האזרחים", מסר בהודעת הליכוד. "לראשונה מוצע תקציב הכולל בתוכו שתי בשורות מרכזיות ויסודיות: חיזוק התשתיות הפיזיות של צמיחה, ויצירת מקומות עבודה, באופן המאזן בין צרכי החברה הכלכלה והביטחון". יצויין כי עוד לפני ההצבעה על התקציב, רשמה הקואליציה שני ניצחונות משמעותיים נוספים: אישורו מחדש של "חוק ויסקונסין" שהוקפא, ואישור חוק הרפומה ברשות השידור.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ. סערה בכוס מים
צילום: ערוץ הכנסת
בן-סימון. לגלוג מהאופוזיציה
צילום: ירון ברנר
הצביע בעד. הרצוג
צילום: מתי אלמליח
מומלצים