שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אמיר מח'ול הורשע בריגול ובמגע עם סוכן זר
  במסגרת הסדר הטיעון הודה מח'ול בעבירות של מגע עם סוכן חוץ, קשר לסייע לאויב במלחמה, ריגול וריגול חמור, לטובת חיזבאללה. סעיף הסיוע לאויב בעת מלחמה - נמחק. העונש - בין 7 ל-10 שנות מאסר

  עוד פרשייה המוגדרת חמורה מסתיימת בעסקת טיעון: אמיר מח'ול הודה והורשע היום (ד') בבית המשפט המחוזי בחיפה בעבירות של מגע עם סוכן חוץ, קשר לסייע לאויב במלחמה, ריגול וריגול חמור, לטובת ארגון חיזבאללה.

   

  במסגרת הסדר הטיעון עמו הוסר מכתב האישום אחד הסעיפים החמורים - סיוע לאויב בעת מלחמה. בפרקליטות אמרו כי ההודאה שמה קץ לטענות לפיהן בסיס כתב האישום ברדיפה פוליטית. גזר הדין - בין 7 ל-10 שנות מאסר - יינתן במועד מאוחר יותר.

   

  מח'ול, בן 52, סופר ומראשי הציבור הערבי בחיפה, ואחיו של ח"כ לשעבר עיסאם מח'ול - נעצר בתחילת חודש מאי. עם מעצרו נמתחה ביקורת על המעצר האגרסיבי שבוצע בשעת לילה מאוחרת לעיני בנותיו. בכתב האישום המקורי, שהוגש כשלושה שבועות לאחר מכן, נטען כי נפגש בעת נסיעותיו לחו"ל עם איש חיזבאללה וכי לפחות בעשרה מקרים שונים מסר למפעיליו מידע, בין היתר על מיקום מתקנים ביטחוניים - בהם מטה השב"כ בצפון, מפעל רפא"ל והמוסד.

   

  כמו כן התבקש למסור לחיזבאללה שמות של ישראלים שעשויים לסייע לארגון, ומידע על הלכי רוח בקרב הציבור הישראלי ומצב החברה בארץ. הוא הואשם בתחילה בסיוע לאויב בעת מלחמה - סעיף שהומר בהסדר לקשר לסיוע לאויב בעת מלחמה, וכן במגע עם סוכן חוץ, ריגול וריגול חמור ועוד.

   

  במהלך מעצרו ומשפטו, חזרו מח'ול ובני משפחתו על הטענה כי מדובר בעלילה על רקע פוליטי, וכי ההודאה נגבתה ממנו תוך הפעלת כוח ואמצעים פסולים. בתום דיון שנערך בצהריים בבית המשפט המחוזי בחיפה, הרשיעו אב בית הדין, יוסף אלרון, והשופטים משה גלעד ואברהם אליקים, את מח'ול במיוחס לו.

   

  "חשיבות להודאתו"

  מפרקליטות מחוז חיפה נמסר כי מדובר בהסדר טיעון ראוי ומאוזן, וכי בפרקליטות ראו חשיבות רבה - בשל מעמדו הציבורי - להודאה שניתנה בבית המשפט. "סברנו כי ישנה חשיבות לכך שהרשעת הנאשם תבוסס על הודאתו באשמות המיוחסות לו, תוך נטילת אחריות מצדו, וזאת להבדיל מהרשעה אשר תגיע בסופו של הליך משפטי ארוך".

   

  הם הסבירו, כי "ההליך המשפטי הוצג כניסיון לבוא חשבון עם אדם חף מפשע על רקע פעילותו הציבורית", ולכן החשיבות שהוא הודה. "עוד הופצו שמועות חסרות בסיס בדבר אמצעים פסולים שהופעלו כביכול על הנאשם על ידי רשויות החקירה, השב"כ

   והמשטרה, כדי לחלץ מפיו הודאת שווא. בהודאתו בפני בית המשפט בעובדות כתב האישום המתוקן, שם הנאשם קץ לאותן שמועות חסרות שחר ומבהיר מעבר לכל ספק כי הודאתו בחקירה הודאת אמת היא".

   

  גם סניגורו של מח'ול, עו"ד חוסיין אבו חסיין, הביע סיפוק מההסדר. הוא ציין עם זאת, כי הנזק שנגרם ממעשיו של מח'ול בטל ב-60 לעומת מידע שזמין לכל, או הודלף בעבר. "אם אתה מסתכל על החוק היבש, ברגע שתמסור כל עובדה על עניין ביטחוני או חצי ביטחוני בישראל, עברת עבירה. אז מה הוא כבר העביר לאותו איש חיזבאללה? אם משווים את המידע שהעביר מח'ול, לאותו מידע מגוון ומסווג שהודלפו ממחנה המטכ"ל בתל אביב - אין בכלל מה להשוות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים