שתף קטע נבחר

הולנד שלא הכרתם: מסע בזמן לארץ הים

מעטים משכילים לחרוג ממסלול התיירים הצפוי באמסטרדם, העובר בין תעלות מים ורחוב "החלונות האדומים". רוית חבשוש מציעה לכם לבקר בזילנד שבדרום-מערב המדינה - חבל ארץ פראי, שבו הגבול בין ים ליבשה מטושטש במיוחד

כאשר חושבים על הולנד, רובנו באופן אוטומטי מדמיינים רכיבה על אופניים בין תעלות המים הפסטורליות של אמסטרדם, חריצי גבינה עתירי קלוריות וטעם, פקעות צבעונים, קבקבי- עץ מסורתיים וכמובן, איך אפשר בלי רחוב "החלונות האדומים" המפורסם וחנויות ה"קופישופס", שמוכרות הרבה דברים אחרים, למעט Coffee...

 

רק מעטים משכילים לצאת ממסלול התיירים הצפוי ומבקרים בחלקה הדרום-מערבי של הולנד, שהינה דלתא רחבת ידיים של מספר נהרות: הריין, הואל (Waal) והמאס (Maas) וכן דלתת הפלגים של נהר הסכלדה (schelde) המערבי והמזרחי.

 

זהו מחוז זילאנד (Zeeland), אשר כשמו כן הוא: ארץ הים. עד לפני כמה עשרות שנים זה היה מקום שכוח אל, של איים מבודדים ובהם עיירות מימי הביניים, החשופים לסופות עזות ולגלים מעלי קצף. זילנד היה מחוז עצמאי עד 1997 וגם כיום נותרה בו תחושה של חבל ארץ פראי ושומם, כאשר הגבול בין ים ליבשה מטושטש כאן במיוחד. עקב, או אולי בזכות, הבידוד הימי, הרבה מהערים במחוז זה לא השתנו רבות במשך מאות שנים.

 

אחת מהערים המיוחדות במחוז זה היא העיר זיריקזיי (Zierikzee), הממוקמת באי Schouwen-Duiveland, האי האמצעי בדלתא של נהרות הריין והמאס. זוהי עיר עתיקה, שהליכה ברחובותיה העתיקים מעניקה תחושה של חזרה בזמן לימי הביניים.


תחושה של חבל ארץ פראי ושומם. העיר זיריקזיי (צילומים: רוית חבשוש)

 

זיריקזיי: אחת מעשר הערים המונומנטליות בהולנד

תחילתה של ההתיישבות הראשונה במקום מוערכת במאה העשירית. המתיישבים הראשונים, שהיו איכרים ודייגים, התמקמו בנקודה אסטרטגית ביותר, ליד ערוץ Ee (אין קשר לערוץ הבידור הטלוויזיוני), אשר חיבר את האיים Schouwen ו-Duiveland ישירות אל הים הצפוני והיווה נתיב שיט עיקרי וחשוב בין פְלַנְדְּרִיָּה (ארצות השפלה), הולנד וזילנד בימי הביניים.

 

בזכות מיקומה האסטרטגי, מגיעה העיר במאה ה-14 לשיא פריחתה ומפגינה את עושרה ושגשוגה באמצעות תנופת בנייה של שערים, כנסיות, מגדלים ותחנות-רוח. מאוחר יותר, בתקופות קשות, לא היה כסף להריסת הבניינים החרבים ומלאי העזובה - תופעה שהיתה שכיחה מאוד בערים באותם זמנים, ועל כן נותרו המבנים על תילם. בזכות זאת אנחנו זוכים להכיר כיום את אחת מעשר הערים המונומנטליות בהולנד.

 

עם חלוף הזמן, הכירו ההולנדים אף הם בערך המבנים השמורים, ומאז 1971 זיריקזיי מוכרזת כעיר שמורה. ייחודה של זיריקזיי נעוץ בעובדה שמדובר במכלול יוצא דופן של מונומנטים המרוכזים בשטח קטן יחסית: במרכז העיר 1950 מבנים, מהם 561 רשומים ברשימה הממשלתית הרשמית של מונומנטים בהולנד, ולמעשה העיר העתיקה לא השתנתה באופן ניכר מאז ימי הביניים.

 

גן עדן לחובבי פעילות ימית

הנמל הישן (De Oude haven) העובר במרכז העיר, הוא סמל לתור הזהב של זיריקזיי, הממוקמת בנקודה מרכזית על נתיב השיט העיקרי אל הים הצפוני. במאה ה-14, עברו ספינות מכל רחבי העולם דרך זיריקזיי והנמל שקק חיים. כיום ניתן להתרשם מהספינות העתיקות והיפיפיות העוגנות בנמל, בעוד שעיקר הפעילות הימית הנוכחית הועתקה אל הנמל החדש, לא רחוק משם.


רחוב בכפר בשמור מהמאה ה-14 בדרום הולנד

 

באופן כללי, מחוז "ארץ הים" הוא גן עדן לחובבי פעילות ימית: טיולי שיט וגלישה, מסעות דיג או אפילו טיולים רגליים וטיולי אופניים לאורך קו החוף ובין האיים.

 

במאה ה-14 הקיפה חומה את העיר העתיקה, ומעברה השני נחפרה תעלת מים שיצרה הגנה נוספת מהעולם החיצון. בחומה הסובבת היו שישה שערים המובילים לעיר שבהם גשרים מתרוממים מעל התעלה. שניים מהם ניצבים כיום בקצה הנמל הישן.

 

שער הנמל הדרומי (Zuid Havenpoort) המרשים, נבנה בסגנון גותי עם מגדל מרובע בעל מסדרון מקומר וארבעה צריחים מחודדים. בצריח האמצעי ניצב אחד מהשעונים העתיקים בהולנד. שער הנמל הצפוני (Noord Havenpoort) שונה בצורתו מזה הדרומי. זהו מבנה מתקופת המאה ה-16 לערך עם ביצור מדורג מעל המסדרון בחלקו החיצוני, ומצידו הפנימי - שתי חזיתות בסגנון רנסנסי-פלמי.

 

החצר הפנימית מאוגפת בבניינים בצורת פרסה, והבנייה סביבה מוטה כלפי פנים בצורה מעוגלת. הדבר נעשה בכדי להקשות על כדורי התותחים לפגוע בתוך רחבה. כמו בימים עברו, גם היום שני השערים משמשים את התושבים כמעבר פעיל להולכי רגל, רוכבי אופניים ואפילו רכבים


שני מהשערים שהקיפו את החומה: הצפוני מימין, והדרומי משמאל

 

מה מסתתר מאחורי הדלת?

אחד המבנים המעניינים ביותר בזיריקזיי הינו מבנה מבוצר במרכז הכפר, הנקרא The gravensteen. המבנה הוקם בשנת 1524 ושימש כבית כלא במשך כמעט 400 שנים. למרות שכיום הוא משמש כמוזיאון ימי, ניכר במראהו הקודר כי רוח העבר עדיין שורה עליו.

 

בקומה הראשונה מוצגים דגמי ספינות עתיקות, אך כאשר עולים במדרגות העץ הישנות, נתקלים בדלת עץ עבה מחוזקת במנעולים ובריחים מברזל יצוק, ומאחוריה נמצאים תאי כליאה משנת 1526 שנותרו כשהיו, כאילו האסיר האחרון בהם השתחרר רק עתה. בתאי הכליאה ישנן עדויות למכשירי עינויים, וכן כלובי כליאה משנת 1811, עת החוק הפלילי שונה: המרה של עינויים והוצאות להורג בתקופות מאסר ממושכות.

 

הקירות מכוסים בקורות אלון עבות ורחבות, המוחזקות באמצעות מלחציים ממתכת, ועמוסות בחריטות צפופות, אך ברורות, של מילים, שמות, תאריכים וציורים רבים. כל אלה מייצגים בצורה אילמת את האסירים הרבים שנכלאו פה בתקופות שונות, כאשר הטקסט הקדום ביותר שנמצא הוא משנת 1577 (כ-50 שנה לאחר בניית המבנה).


חריטות של אסירים על קיר ב-The gravensteen

 

גן עדן לגרגרנים וחובבי קניות

בחודשי הקיץ, החל מיולי ועד ספטמבר, מתקיים מדי יום שלישי במרכז הכפר וברחובות סביבו, שוק הקיץ. זהו גן עדן לגרגרנים וחובבי קניות. עשרות דוכנים מכל הסוגים יוצרים חגיגה של חושים: דוכני מזון שונים ותוצרת מקומית, כולל דוכן גבינות מקומיות המציע טעימות לעוברים ושבים, דוכני עתיקות וחפצי נוי, תכשיטים, בגדים ואפילו צעצועים לילדים. הכל מוצג בצורה אסתטית ומזמינה.

 

מודיעין שלום

איך מגיעים?

דרך הקלה והמהירה ביותר להגעה היא באמצעות הרכבת. נסיעה מאמסטרדם אל חוּס (Goes) שבזילנד אורכת שעתיים וחצי, ועלותה: 23.40 אירו לכיוון. את לוחות הזמנים המדויקים והעלויות ניתן למצוא באתר האינטרנט. מתחנת הרכבת ב"חוּס" יוצא אוטובוס ישירות למרכז זיריקזיי.

 

לשכת התיירות המקומית

נקראת VVV וממוקמת בנמל החדש. היא מספקת מידע חינם וכן מוכרת ספרים, מפות של האזור (באזור מדוושים הרבה רוכבי אופניים), חפצי נוי אופייניים למקום מתחום השיט והים ואפילו תוצרת מקומית. טל': 0900-2020233

 

לינה

המחירים שונים בתקופה מחוץ לעונה (ספטמבר עד יוני) ובשיא העונה (יולי עד אוגוסט).

  • מלון זיריקזיי: מלון יפהפה משנת 1780, שבחזיתו פסל אריה מרשים. ממוקם בסמוך לטחנת הקמח. אורחים המחפשים לשלב בין טיפול אלטרנטיבי ונוחות מודרנית ימצאו את מבוקשם בבית מלון מקסים זה. המחירים לחדר זוגי מתחילים מ-75 אירו ללילה (מחוץ לעונה) או 85 אירו ללילה (שיא העונה). טל': 0111-412323


למחפשי טיפול אלטרנטיבי ונוחות מודרנית. מלון זיריקזיי שבחזיתו האריה

 

  • מלון van Oppen: ממוקם בסמוך לבית העיריה, במרכז הכפר. המחירים לחדר ליחיד מתחילים מ35 אירו ללילה (מחוץ לעונה) או 45 אירו ללילה (שיא העונה). המחירים לחדר זוגי מתחילים מ-60 אירו ללילה (מחוץ לעונה) או 70 אירו ללילה (שיא העונה). טל': 0111 41 22 88.

 

קולינריה

כשמו של המחוז, "ארץ הים", כך גם ההיצע הקולנרי המקומי מגיע ברובו מן הים. אל תחמיצו את מנת הדגל של המחוז: צדפות שחורות (mussels), אותן מגדלים הדייגים המקומיים בשדות מיוחדים בים. בשוק הקיץ כדאי לנסות את המעדנים המקומיים: צלופחים מעושנים או הרינג.

 

  • רוית חבשוש - צלמת גיאוגרפית, ומרצה מסעות כורסא

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סמל לתור הזהב של זיריקזיי. הנמל ישן
צילום: רוית חבשוש
תא כליאה מ-1526 שנותרו כשהיו
צילום: רוית חבשוש
מומלצים