שתף קטע נבחר

שלב אחר שלב: כך סוכלה מזימת הטרור

סעודיה העבירה מידע מודיעיני והבית הלבן יחד עם זרועות הביטחון נכנסו לפעולה - עד שהתקבל המידע כי מטעני הנפץ שהיו מיועדים לבתי כנסת בשיקגו - נתפסו

20 שעות מורטות עצבים: ביום חמישי ב-22:35 שעון וושינגטון (4:35 לפנות בוקר ביום שישי שעון ישראל) קיבל נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, דיווח ראשון מיועצו הבכיר למלחמה בטרור, ג'ון ברנאן, על איום טרור פוטנציאלי לפגיעה בארצות-הברית. המידע עצמו הגיע מסעודיה. כל זרועות הביטחון של המדינה נכנסו לפעולה וחשפו שני מטעני נפץ, שהיו מיועדים לבתי כנסת בשיקגו.

 

חבילות הנפץ לשיקגו: כל הדיווחים והעדכונים ב-ynet

 

ברנאן, לשעבר בכיר ב-CIA ומקצוען אמיתי, ניהל את המערכה. הוא ניהל שיחות מ-6:00 בבוקר (שעון ישראל) עד למחרת ב-19:00 בערב, גם כשהנשיא אובמה ישן, כדי לתאם את הטיפול באיום עם השרה לביטחון המולדת, ג'נט נפוליטנו, וראש ה-FBI רוברט מולר, מנהל המרכז למלחמה בטרור מייק לייטר , מנהל מערך אבטחת הנמלים ג'ון פיסטול וכן עם בכירים ב-CIA.


בודקים את המטוס בבריטניה (צילום: רויטרס)

 

ברנאן רצה להיות בטוח שכל סוכנויות המודיעין ואכיפת החוק בארצות-הברית נערכים כראוי ומתואמים לגבי פעולות לבדיקת מטענים חשודים, במטוסים הנוחתים על אדמת ארה"ב - והכי חשוב למנוע מתקפת טרור משולבת, נוסח המתקפה של 11 בספטמבר 2001.

 

במהלך יום שישי ליוו מטוסי קרב אמריקנים מטוסי תובלה אזרחיים, בהם היו חבילות מתימן. ב-16:30 בצהריים צולמו מטוסי קרב אמריקנים מלווים מטוס של איחוד הנסיכויות "איר אמרייט" לנחיתה בנמל התעופה קנדי בניו-יורק ולבידוק במסלול צדדי. המטוסים הונחתו והופנו למסלולים צדדים בניוארק ובפילדלפיה, כדי לבדוק את תכולת החבילות שהגיעו מתימן שכולן התבררו כחבילות תמימות.

 

עוד קודם לכן, ב-12:15 בצהריים, יועץ הנשיא למלחמה בטרור שוחח עם אולי רובינס, היועץ לבטחון של סגן ראש ממשלת בריטניה, כדי לקבל דיווח על חבילה חשודה בנמל התעופה באיסט מידלנד. הפרטים היו עדין מעורפלים. ב-13:30 בצהריים קיימו השניים שיחת עדכון נוספת. 45 דקות לאחר מכן הגיע מידע מבריטניה, וברנאן קיים שיחת וידאו מאובטחת עם בכירים מסוכנויות המודיעין ואכיפת החוק.

 

שיחות עם נשיא תימן

ב-15:30 בצהריים שוחח היועץ הבכיר למלחמה בטרור עם נשיא תימן על האיום. בשיחה הזו לחץ ברנאן על הנשיא התימני להתחיל לבדוק כל חבילה שיוצאת מארצו. במקביל, בדקו בארה"ב כל חבילה שהגיעה מתימן. 15 חבילות כאלה אותרו במטוסים שנחתו בנמלי תעופה בארה"ב, הן נבדקו ונמצאו נקיות. "אני חייב לציין ששיתוף הפעולה עם התימנים במלחמה בטרור הוא טוב יותר מאי פעם בעבר, אבל הוא צריך להשתפר עוד", אמר ברנאן, שבעצמו ביקר בתימן ארבע פעמים מאז נכנס ברק אובמה לבית הלבן.


מטוס שהגיע מהאמירויות נבדק בניו-יורק (צילום: רויטרס)

 

השעה 16:00 בצהריים (שעון ישראל), ברנאן שוחח בטלפון עם ראש ה-FBI מולר ומיד לאחר מכן שוחח עם אולי רובינס הבריטי. 15 דקות לאחר מכן הוא הגיע לתדרוך הביטחוני עם הנשיא אובמה. בפגישה השתתפו יועץ הנשיא לביטחון לאומי טון דונילון וסגנו דניס מקדונה.

 

ביום ששי ב-19:00 בערב ניהל ברנאן שיחת וידאו קונפרנס עם בכירי כל הקהילה המודיעינית, בכירים בבית הלבן ובמחלקת המדינה וכן עם הפיקוד הצפוני ומשמר החופים. ב-22:30, אחרי שאובמה סיים לקרוא הצהרה ועזב את חדר התדרוכים, עדיין החקירה הרחבה היתה בעיצומה. בוושינגטון בדקו שאין איומי טרור נוספים בדרך.

 

בצנעא, דובאי, ריאד בכמה מדינות מזרח התיכון ובלונדון ובמקומות נוספים ניסו האמריקנים לדלות מידע על הזרוע התימנית של אל-קאעידה, כדי לוודא באופן סופי כי מזימת הטרור סוכלה לחלוטין. סוכנים הפעילו מקורות. האוזניים של סוכנות הציתות NSA ניסו לעלות על תקשורת בין מפעילים למחבלים פוטנציאלים.


תדריך בבית הלבן, בהשתתפות הנשיא אובמה (צילום: רויטרס)

 

"אנחנו יודעים שאל-קאעידה בחצי האי ערב מנסים לבצע התקפות נגד ארה"ב ואינטרסים מערביים וגם נגד התימנים. אנחנו מנסים להבין מי אחראי ולהבין את היקף האיום שאנחנו עלולים לעמוד מולו. איתרנו שתי חבילות והן נוטרלו. עכשיו אנחנו מנסים זה להיות בטוחים שאנחנו מטפלים באיומים אחרים אם הם קיימים", הבהיר ג'ון ברנאן.

 

יועץ הנשיא למלחמה בטרור הבהיר כי מדובר רק בשלב ראשון של חקירה מאוד אינטנסיבית שנועדה לבדוק את איכות חומר הנפץ, ואת היקף הנזקים המשוער אילו התפוצצו המטענים. הוא הודה ש"אנחנו עדין לא יודעים איך תיכננו להפעילם".

 

בלילה שבין שישי לשבת, חצי שעה לאחר חצות (שעון ישראל), פרסם ברנאן הודעה האומרת ש"ארה"ב מודה לסעודיה על העזרה שלה במידע שסייע להבליט את האיום בשעת התרחשותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד המטענים שנתפסו
צילום: רויטרס
אובמה. תדרוך בערב
צילום: רויטרס
מטוס שנבדק בניוארק
צילום: AP
מומלצים