שתף קטע נבחר

יום הניקיון הבינ"ל: "עושים פאנלים ואבק" ליער

יום הניקיון המיוחד שיחל ב-9 בנובמבר, הוא הזדמנות לתרום מעט למען כדור הארץ ולהצטרף לאלפי המתנדבים שייצאו לנקות את הטבע, לא רק בישראל, אלא ב-120 מדינות ברחבי העולם. הנה שלושה יערות מרכזיים שנבחרו לעבור טיפול קוסמטי השבוע

הטבע הוא המקום היחידי על פני כדור הארץ שאינו מייצר לכלוך. החומרים האורגניים מתכלים וממחזרים את עצמם, שלכת העצים משבחת את הקרקע, הגשמים שוטפים את האבק וריח הטבע תמיד מבושם. כל האידיליה הזו מתקיימת עד שהאדם מגיע לביקור ומותיר אחריו שקיות ניילון בלתי מתכלות, אשפה שמזהמת וגורמת לריחות רעים, בקבוקי פלסטיק ופחיות משקה. המראה שכיח במיוחד באתרי פיקניק, בחניונים ולאורך שבילי ההליכה.

 

אוהבי הטבע שמקפידים על שמירת הניקיון סולדים מן התופעה ומרבים להתלונן. בשנת 1993 הוחלט באוסטרליה לעשות מעשה ולייסד את יום הניקיון הבינלאומי שנקרא Clean Up The World, הפועל בחסות התוכנית הסביבתית של האו"ם, UNEP. בשנת 2,000 הצטרפה קק"ל לתוכנית והחלה לציין מדי שנה את יום הניקיון הבינלאומי שמתקיים השנה ב-9 בנובמבר 2010.

 

קק"ל פועלת מזה 109 שנים כאחראית על למעלה ממיליון דונם של שטחי יער ומיליוני דונמים של שטחים פתוחים. עד היום היא נטעה כ-240 מיליוני עצים בישראל. כאשר החלו לעודד את המטיילים לבקר ביערות התעוררה במלוא חומרתה בעיית הניקיון. 200 מיליון שקל הושקעו בעשור האחרון בנושא הניקיון ביערות.


המראה שכיח בחניונים. אוספים זבל ביער בן-שמן (צילומים: אבי חיון, קק"ל)

 

ניקוי השטח באופן סדיר אומנם קיים, אבל ישנה חשיבות גדולה לחינוך המטיילים, ובמיוחד הילדים ובני הנוער ,לשמור על ניקיון הטבע ואיכות הסביבה. יום הניקיון הבינלאומי הוא הזדמנות לתרום את המעט שיש ביכולתנו למען כדור הארץ ולהצטרף לאלפי המתנדבים שיצאו לנקות את הטבע. לא רק ביערות בארץ "עושים פאנלים ואבק", זה קורה בעוד 120 מדינות ברחבי העולם, כשלמעלה מ-35 מיליון אנשים מתנדבים לסייע בניקיון של סביבתם הקרובה.

 

שלושה אתרי יער מרכזיים נבחרו לעבור טיפול קוסמטי בשבוע הקרוב: יער חוף כרמל בצפון, יער בן שמן במרכז ויער עזריקם במישור החוף הדרומי.

 

יער חוף הכרמל: פעילות רוכבי אופניים

יער חוף הכרמל הוא קרוב-רחוק, נוגע לא-נוגע בכרך הגדול. נסיעה קצרה מחיפה והרגליים צועדות בנוף מיוער וירוק. בחורף פריחות בשלל צבעים, ובקיץ משב רוח קליל וים כחול שנפרש באופק. היער ניטע בשעות ה-50 והועסקו בו בעיקר עובדים ממושב גבע כרמל הסמוך, שמוצאם מטורקיה.

 

כחלק מתהליך הייעור הוקם בלב היער חניון, והנוטעים החליטו להנציח את שמו של המנהיג הטורקי "אטא טורק", שהפגין יחס ליברלי ליהודים תחת שלטונו. חניון "אטא טורק" סמוך לכביש 4 ומתקיימת בו פעילות ענפה של רוכבי אופניים שיוצאים למסלולי רכיבה בכל רחבי היער.


חניון "אטא טורק" ביער חוף הכרמל (צילום: יעקב שקולניק, קק"ל)

 

פעילויות יום הניקיון ייצאו מהחניון ויעברו בחניונים נוספים ביניהם: חניון התצפית, חניון השלוחה, חניון מחנות תנועות הנוער וחניון שבילי רון. שבילי היער מתפתלים בין עצי חורש צפופים. חלונות הצצה בין גזעי העצים מאפשרים תצפית אל הים, מישור חוף הכרמל, מפרצי חוף דור והבונים.

 

  • איך מגיעים: מכביש 4 לכיוון חניון "אטא טורק".

 

יער בן שמן: לצפות בציפורים נודדות

דרכי הנוף ביער בן שמן משולטות ומובילות למגוון של נופים ואתרים‮. עונת הנדידה שמתרחשת בשמי הארץ בימים אלה מוסיפה משק כנפיים לנוף הירוק, וניתן לצפות בשדות החקלאיים בלהקות של ציפורים נודדות שנוחתות ללקט מזון בין התלמים. בקצהו המערבי של היער הסמוך למחלף בן שמן, הוקם על ידי חניון נופש פעיל עם מתקנים המתאימים לפעילות ספורטיבית לכל המשפחה, ספסלים, שולחנות פיקניק, ברזי מים ושירותים.

 

מהחניון יוצאת דרך נופית משולטת שעוברת בין עצי היער לכיוון מצפה מודיעים. מגדל התצפית שבו עוצב בצורת לפיד המסמל את נס המרד החשמונאי. הדרך ממשיכה לגן הפסלים שהוקם ב-1992 כפרויקט של פיסול סביבתי ולצד הדרך הוצבו פסלי אבן. ישנם גם מתקני משחק פיסוליים ממתכת ומאבן. ביער הוקם חניון מוסיקלי "קולות וצלילים" ובו הוצבו מתקני משחק שמפיקים צלילים.


פעילות ופיקניק לכל המשפחה. יער בן שמן (צילום: ארכיון הצילומים, קק"ל)

 

מסלול טיול מומלץ ביער יוצא מאתר "קברות המכבים", שבו חצובים תשעה קברי פיר בשיטת קבורה האופיינית לתקופה הרומית. כל קבר כולל שני כוכי קבורה באורך אדם. "מסורת" מאוחרת זיהתה את האתר כקברי המכבים. דרך היער הראשית ממשיכה לעבר נאות קדומים ומגיעה לאחר כקילומטר למבנה אבן מקורה בכיפה. זהו קברו של שיח' אל-ע'רבאווי (השיח' המערבי). שמו הרשמי של המקום, חורבת הגרדי, מנציחה את זכרו של יוחנן החשמונאי, שזה היה כינויו.

 

במלחמת העצמאות שכן במקום משלט 219. אנדרטה סמוכה מנציחה את זכרם של 23 החללים שנהרגו בקרבות באזור. ביער בן שמן הוקמו אמפיתיאטרון ומגדל תצפית ובית הידידות ישראל-תאילנד ("הפגודה"). בנוסף, נחשפו בשטח היער שני תילים ארכיאולוגיים.

 

  • איך מגיעים: הגעה לחניון מקסיקו. ממערב- יורדים במחלף בן שמן (לא מודיעין!) נוסעים עד הרמזור ופונים שמאלה. ברמזור שאחרי פונים ימינה לכיוון גימזו כפר דניאל. החנייה בצד שמאל כחצי קילומטר מהצומת. ממזרח- נוסעים בכביש 443, אחרי מתקן אדם יורדים ימינה לכיוון לוד. בצומת המרומזר פונים שמאלה לכיוון כפר דניאל וגימזו. החניה נמצאת כחצי קילומטר מהצומת בצד שמאל.

 

יער עזריקם: פעילות אמנותית ופיסול סביבתי

יער עזריקם נמצא במישור החוף הדרומי. הוא משתרע על פני 1,000 דונם נטועים בעצי איקליפטוס, ברוש, אורן, שיטה, שקמה, תאנה ותות. בין חלקות היער הנטוע ורכסי הכורכר משובצים שטחי חקלאות, שדות מעובדים, מטעים ופרדסים. תושבי מועצה אזורית באר טוביה וסטודנטים מהמכללה האקדמית אחווה, חברו עם קק"ל לפיתוח יער עזריקם כיער קהילתי באמצעות מניעה וטיפול במפגעים סביבתיים, תכנון שבילים והכשרת פינות חמד.


סטודנטים מפנים אשפה. יער עזריקם (דודו גרינשפן, קק"ל)

 

שלוש קבוצות עבודה פועלות בתכנון שבילי רכיבה על אופניים, שבילי הליכה בריאותיים, פינות מנוחה, פעילות אמנותית ופיסול סביבתי.

 

  • איך מגיעים: מכביש 4 בסמוך למושב עזריקם על כביש 3703. אלה המעוניינים להתנדב ביום הניקיון הבינלאומי מתבקשים להתקשר למוקד "קו ליער" של קק"ל (1-800-350-550) או למשרדי קק"ל במרחבים השונים (מרחב צפון 04-8470322/7, מרחב מרכז 02-9905641, מרחב דרום 08-9986197.

 

 


 

ביום הניקיון הבינלאומי, 9 בנובמבר 2010, צפויים לקחת חלק כ-180 אלף מתנדבים בכל רחבי המדינה. לקראת יום הניקיון, עמותת "ארץ ללא בדל" הפועלת למען סביבה נקייה מבדלי סיגריות, תערוך ביום שישי, 5 בנובמבר 2010, פעילות ניקיון והסברה בשדרות רוטשילד בתל-אביב. ביום הפעילות יחלקו מתנדבי העמותה לעוברים והשבים פרח עבור כל בדל סיגריה שייאסף.

 

בדלי סיגריות הם כיום הלכלוך הנפוץ ביותר ברחובות, ביערות ובחופים ואחד מגורמי שריפות היער המסוכנים והבולטים ביותר. ההערכה היא שבישראל לבד מושלכים מדי שנה, מחוץ לפחים, כ-6 מיליארד בדלי סיגריות שהתכלות כל אחד מהם נמשכת כ-15 שנה. הנזקים הנגרמים מבדלי סיגריות רבים כגון שריפות, סכנת בליעה, הרעלת מקורות המים והפסדים כלכליים ישירים - ניקיון, ועקיפים – תיירות.

 

  • הפעילות תתקיים ביום שישי, 5 בנובמבר בין השעות 15:30-10:30. להתנדבות וקבלת מידע טל. 052-3466056

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפנים אשפה ביער בן-שמן
צילום: אבי חיון, קק"ל
מכשירים פינות חמד. יער עזריקם
צילום: דודו גרינשפן, קק"ל
פעילויות יום הניקיון ייצאו מכאן. חניון רון
צילום: יעקב שקולניק, קק"ל
מומלצים